Historia i osiągnięcia Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater” w Częstochowie

Niedziela 31/2012 Niedziela 31/2012

W ciągu 20 lat Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater” stworzył program, który każdego roku proponuje ponad 100 imprez, w tym kilka międzynarodowych i ogólnopolskich, dla różnej publiczności. Wydarzeniem priorytetowym pozostaje w dalszym ciągu Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”

 

W ciągu siedemnastu edycji konkursu, w latach 1996 – 2012, nagrodzonych i wyróżnionych zostało 69 utworów autorstwa 56 młodych kompozytorów. Wybrane spośród nagrodzonych kompozycje doczekały się nagrań płytowych, a konkurs dwóch opracowań naukowych.

Instytucja wielokrotnie otrzymywała nagrody i wyróżnienia za promocję polskich kompozytorów i polskiej muzyki sakralnej na arenie międzynarodowej (Nagroda im. św. Brata Alberta dla dyrektora Festiwalu, nominacja do nagrody TOTUS) oraz zdobywała tytuł „Wydarzenie Kulturalne Roku” w plebiscycie „Gazety Wyborczej” w Częstochowie. W lipcu 2010 r. gazeta festiwalowa – specjalny dodatek do magazynu „Viva!” – otrzymała nagrodę „Brązowe Szpalty”, przyznawaną przez Stowarzyszenie Prasy Firmowej. W uzasadnieniu podkreślono umiejętne połączenie kultury wysokiej w czasopiśmie zajmującym się kulturą popularną oraz ciekawą formę promocji ważnego wydarzenia.

Kolejnym kluczowym przedsięwzięciem instytucji jest Międzynarodowe Biennale Miniatury, projekt plastyczny o charakterze konkursowym, organizowany przez Ośrodek co dwa lata i skierowany do twórców profesjonalnych. Konkurs odbywa się w czterech dyscyplinach: malarstwo, rysunek, grafika i fotografia. Maksymalny format nadsyłanych prac to 10 x 10 cm. Dotychczasowe 6 edycji skupiło zainteresowanie ponad 2000 twórców ze wszystkich kontynentów. Pokonkursowa ekspozycja, po prezentacji w Galerii Ośrodka „Gaude Mater”, rozpoczyna podróż po galeriach polskich i zagranicznych. Wystawie towarzyszy katalog zawierający reprodukcje wszystkich prezentowanych prac w skali 1: 1.

Prowadzony pod auspicjami Ośrodka Zespół Pieśni i Tańca „Częstochowa” stał się inspiracją do powstania kolejnego międzynarodowego projektu – Dni Europejskiej Kultury Ludowej, których jest gospodarzem. Trzydniowa plenerowa impreza, odbywająca się w Alejach Najświętszej Maryi Panny – głównym deptaku Częstochowy, zawsze w pierwszy weekend września, przyciąga każdego roku kilkadziesiąt tysięcy odwiedzających. Koncerty zespołów folklorystycznych i kapel ludowych z całej Europy oraz targi sztuki ludowej tworzą barwną imprezę dla częstochowian, turystów i licznych pielgrzymów. Dni Europejskiej Kultury Ludowej towarzyszą odbywającej się od ponad 20 lat Krajowej Wystawie Rolniczej. Większość przedsięwzięć Ośrodka Promocji Kultury „Gaude Mater” stawia na promocję tzw. kultury wysokiej. Projektem łączącym propozycje kultury wysokiej z kulturą popularną jest Noc Kulturalna, która odbywa się czerwcu. W ciągu jednej Nocy siły łączą instytucje kultury, puby, kluby, restauracje, kawiarnie, organizacje pozarządowe oraz indywidualni twórcy, po to, aby stworzyć niekonwencjonalny produkt kulturalny dla częstochowian i coraz liczniejszych gości, chcących uczestniczyć w imprezie pełnej ciekawych wydarzeń artystycznych. Noc wypełniona jest propozycjami z różnych dziedzin sztuki. Koncerty, wystawy, spektakle, happeningi, pokazy filmów i imprezy klubowe aż do rana wypełniają czas tysiącom uczestników. Karnet za 9,99 zł uprawnia do wejścia na wszystkie wydarzenia.

Najmłodszym projektem cyklicznym Ośrodka Promocji Kultury jest Festiwal Dobrej Piosenki im. Kaliny Jędrusik. Impreza jest okazją do promocji znakomitej patronki Festiwalu, związanej z Częstochową Kaliny Jędrusik, ikony polskiej kultury. Głównym punktem programu są koncerty polskich zespołów i solistów. Festiwalowi towarzyszy konkurs dla wokalistów, który każdego roku ma innego patrona, wykonawcę bądź kompozytora. W kolejnych edycjach uczestnicy konkursu śpiewali piosenki: Kaliny Jędrusik, Ireny Santor, Krzesimira Dębskiego, Grzegorza Ciechowskiego, Kabaretu Starszych Panów. Festiwalowi towarzyszą degustacje „kalinowych” potraw, promocje wydawnictw o Kalinie Jędrusik, spotkania wspomnieniowe.

Jedną z głównych misji Ośrodka jest edukacja kulturalna i promocja młodych, dlatego w programie działalności instytucji co roku pojawiają się nowe projekty z tych obszarów. Rok 2010, jako rok Fryderyka Chopina, przyniósł instytucji Akademię Pana Chopina – projekt realizowany w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Twórców Ludowych z Janowa, promujący najzdolniejszą młodzież muzyczną: stypendystów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Prezydenta Miasta Częstochowy – oraz Akademię Pana Chopina na bis – interaktywne warsztaty muzyczne dla dzieci klas 4-6, uznane przez Fundację PZU za najciekawszy w Polsce projekt edukacyjny.

Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater” kładzie nacisk na wysoką wartość organizowanych przedsięwzięć. Wspiera artystów amatorów oraz promuje najbardziej utalentowanych częstochowskich artystów profesjonalnych. Stale rozszerza swoją ofertę, chcąc w jak największym stopniu wykorzystać potencjał pracowników i zaspokajać potrzeby kulturalne mieszkańców. Wymienione inicjatywy to zaledwie niewielka część całorocznej działalności instytucji, realizowana przez dyrektora, 6 pracowników merytorycznych i 2 pracowników administracyjnych.

Więcej na: www.gaudemater.pl

 

«« | « | 1 | 2 | » | »»

TAGI| GAUDE MATER

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Pobieranie... Pobieranie...