Taize – to Twój czas!

Wzrastanie 12/2014 Wzrastanie 12/2014

Chcesz modlić się śpiewem i w ciszy – w mieście leżącym w samym centrum Europy? Chcesz dołączyć do dziesiątków tysięcy młodych ludzi z całej Europy w poszukiwaniu głębszego rozumienia wiary i życia Kościołem? Chcesz poznać gościnność rodzin Pragi i okolic? Chcesz spotkać się z ludźmi, którzy żyją Ewangelią pośród wyzwań naszych czasów? Jeśli chociaż na jedno pytanie odpowiedziałeś „tak!”, to tegoroczne 37. Europejskie Spotkanie Młodych „Taize” jest właśnie dla Ciebie!

 

Na przełomie roku tysiące młodych ludzi z całej Europy i innych krajów świata, spotyka się na kilka dni w jednym z miast europejskich, aby przy modlitwie, adoracji, wspólnym poznawaniu się i zabawie, witać Nowy Rok. Kolejnym przystankiem „Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię” będzie stolica Czech – Praga, która od 29 grudnia 2014 r. do 2 stycznia 2015 ugości młodych.

Genewa, Bruksela, Poznań, Strasburg…

To tylko niektóre z miast, w których do tej pory odbyły się Europejskie Spotkania Młodych, będące etapem „Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię”. Począwszy od 1978 roku, na przełomie roku, Wspólnota z Taizé organizuje wielkie spotkania młodzieży, odbywające się w różnych państwach, z udziałem dziesiątek tysięcy młodych ludzi. Co roku ogromną rzeszę młodych osób, uczestniczących w tych spotkaniach, stanowią młodzi Polacy. Dla nich powitanie nowego roku w innym państwie jest okazją do poznania nowego kraju, nawiązania ciekawych znajomości, ale przede wszystkim – modlitwy ekumenicznej z młodymi różnych wyznań. Czterokrotnie Polska była już gospodarzem Europejskiego Spotkania Młodych. W 2009 roku w spotkaniu w Poznaniu uczestniczyło ponad 40 tysięcy młodych z całej Europy.

Domeną każdego ze spotkań jest fakt, że młodzież jest goszczona w domach rodzinnych. Codziennie odbywają się modlitwy w parafiach oraz na halach targowych, które są głównym miejscem popołudniowych i wieczornych celebracji liturgicznych. Ponadto młodzi dyskutują na nurtujące tematy społeczne, religijne i kulturowe w grupkach międzynarodowych, co stanowi okazję do wymiany poglądów na różne sprawy oraz bliższego poznania innych kultur. Jest także czas na zwiedzanie miasta, poznanie kultury, obyczajów, mieszkańców i spróbowania lokalnych specjałów. „Europejskie Spotkanie Młodych w duchu Taize to niesamowite przeżycie świadectwa tysięcy młodych ludzi wspólnie modlących się i świętujących. Czas, w którym brak konfliktów politycznych i kulturowych, czas radości i pojednania, czas zaufania i wzrastania, czas, który każdy powinien przeżyć” – mówi Dominika Packa z Łodzi, która w Strasburgu po raz pierwszy uczestniczyła w spotkaniu organizowanym przez braci z Taize.

Modlitwa, adoracja, uwielbienie

Codziennie po obiedzie oraz wieczorem odbywają się modlitwy w głównych halach spotkania, przy współudziale braci z wspólnoty Taize oraz zaproszonych gości i dostojników różnych kościołów. Modlitwom zawsze towarzyszą znane kanony z Taize, które ubogacają prośby o pokój w rodzinach, środowiskach i na całym świecie. Brat Aloise, podobnie jak czynił to niegdyś brat Roger, kieruje swoje słowo do uczestników spotkania, w którym nawołuje do pojednania i pokoju na całym świecie. W otoczeniu dzieci i młodzieży, brat Aloise każdego dnia szczególnie gorąco modli się i pozdrawia pielgrzymów przybyłych z poszczególnych państw. Na zakończenie modlitw każdego wieczoru odbywa się adoracja krzyża, podczas której do krucyfiksu podchodzą młodzi i starsi uczestnicy spotkania. Kładąc głowę na drzewie, mogą, polecać Bogu wszystkie swoje troski, problemy i prośby.

Tak było rok temu

Minionemu 36. Spotkaniu Młodych w Strasburgu, w którym uczestniczyło ponad 30 tysięcy młodych Europejczyków, towarzyszyło wezwanie do braterstwa, okazywania sobie miłości i życzliwości. Przesłanie do młodych skierował papież Franciszek. W swoim orędziu zaapelował o przezwyciężenie podziałów między chrześcijanami. – „Jesteście świadomi tego, że podział między chrześcijanami stanowi przeszkodę w wypełnieniu misji powierzonej Kościołowi i że orędzie chrześcijańskie byłoby dużo bardziej wiarygodne, gdyby chrześcijanie przezwyciężyli dzielące ich różnice” – podkreślił papież.

Codziennie odbywały się spotkania w parafiach, dające możliwość podejmowania tematów związanych z życiem codziennym, problemami dzisiejszego świata, różnicami kulturowymi, powołaniami oraz sensem życia. Każda opinia była dozwolona, każdy miał prawo wypowiedzi, nikt nie był krytykowany. Mimo różnorodnych języków nie istniały żadne bariery. Centrum dnia stanowiła modlitwa. Młodym modlącym się i adorującym Chrystusa w ciszy swoich serc, nie przeszkadzał nawet panujący na zewnątrz smog, pisk opon, wycie klaksonów. Śpiewali kanony z Taize, rozważali Ewangelię.

„Śpiewy polskich kolęd, skupienie i zasłuchanie w słowa homilii biskupa to wszystko świadczy jak bardzo tęsknimy za świadectwem wiary dla siebie samych. Potrzeba takich spotkań, bo w ten sposób tworzymy więzi przyjaźni i solidarności najpierw między sobą, a to z kolei, prowadzi nas do pogłębienia relacji z Bogiem. Po powrocie do domu trzeba teraz o wszystkim opowiadać, nie można zatrzymać tego dla siebie. Nasi domownicy, koledzy ze szkoły, z uczelni, miejsca pracy, będą ciekawi jak spędziliśmy sylwestra i jak powitaliśmy Nowy Rok. Co nam to dało? Czy nas przemieniło choć trochę? To był inny niż zwykle sposób spędzenia tych dni” – mówi ks. Przemysław Góra, diecezjalny duszpasterz młodzieży z Łodzi.

„To był nasz pierwszy wspólny wyjazd na Europejskie Spotkanie Młodych organizowane przez wspólnotę braci z Taize. Pierwszy, podczas którego tak wyraźnie dostrzegliśmy autentyczną i spontaniczną miłość braterską niezależną od wyznań, przyzwyczajeń czy historycznych uprzedzeń. Goszcząca nas wspólnota parafialna pokazała jak urzeczywistniać przykazanie miłości bliźniego. Otwartość i życzliwość, jaką nam okazywano, świadczyły o potrzebie każdego człowieka do czynienia dobra i nauczyły nas że dzielenie się z innymi tym, co mamy jest najpiękniejszym sposobem wielbienia Boga” – mówią Karolina i Łukasz.

Święto Narodów

Niezwykłym akcentem każdego spotkania Taize są tzw. spotkania regionalne, podczas których przedstawiciele jednej narodowości zbierają się wspólnie, by porozmawiać o pobycie w danym państwie i pomodlić się w gronie swoich rodaków. Często uczestniczą także w Eucharystii. W Sylwestra w każdej parafii, która przyjmuje uczestników spotkania, odbywa się czuwanie modlitewne w intencji pokoju. Po nim ma miejsce „Święto Narodów”, podczas, którego każdy kraj prezentuje program kulturalny, a następnie młodzi w międzynarodowym gronie bawią się do białego rana. Następnego dnia uczestniczą w uroczystym obiedzie przygotowanym przez goszczące rodziny i wspólnoty parafialne. Wieczorem odbywają się ostatnie wspólne modlitwy na halach, zaś następnego dnia po modlitwie porannej, przychodzi czas pożegnań i powrotów do rodzinnych krajów.

Kilka słów o bracie Roger

Nazywany często „charyzmatycznym zakonnikiem”, założyciel i przeor Wspólnoty z Taizé brat Roger, został zabity przez niezrównoważoną kobietę 16 sierpnia 2005 roku, podczas wieczornej modlitwy. Urodził się 12 maja 1915 r. jako Roger Schutz-Marsauche w szwajcarskiej Prowansji. Jego ojciec był proboszczem w szwajcarskim kościele reformowanym, matka pochodziła z Francji. W latach 1937-1940 studiował teologię w Lozannie, a następnie w Strasburgu. Już jako młody pastor, Brat Roger starał się równocześnie żywić swoją wiarę i swoje życie duchowe czerpiąc ze źródeł innych tradycji chrześcijańskich i tym samym przekraczał niektóre granice wyznaniowe. Dla Brata Rogera dążenie do pojednania chrześcijan nie było tematem do rozważań, to była oczywistość. Najważniejsze dla niego było życie według Ewangelii i przekazywanie jej innym. Uważał, że żyć Ewangelią można tylko razem. Życie nią oddzielnie nie ma żadnego sensu. Za swoją „pracę na rzecz pojednania” brat Roger otrzymał liczne odznaczenia, m.in. Nagrodę Templetona, uważaną za Nobla w dziedzinie religijnej, a także międzynarodową Nagrodę Karola przyznawaną przez Akwizgran i nagrodę UNESCO za wychowanie dla pokoju. Wielokrotnie Brat Roger przyjmowany był na audiencjach przez Jana Pawła II, z którym zaprzyjaźnił się podczas II Soboru Watykańskiego. Ojciec święty udzielił mu także, jako protestantowi, zgody na przyjmowanie Komunii świętej.

Europejskie Spotkania Młodych wraz ze wspólnotą Taize to doskonała okazja, by w ciszy i modlitwie, w towarzystwie rówieśników z wielu krajów świata, przeżyć końcówkę starego roku i początek nowego. Ten fenomen spotkań już od ponad 30 lat przyciąga młodych, którzy kontynuują „Pielgrzymkę Zaufania przez Ziemię”, zapoczątkowaną przez brata Roger. A więc do zobaczenia w Pradze!

Piotr Drzewiecki - publicysta, miłośnik podróży i wytrawny poszukiwacz niepowtarzalnych kadrów zdjęciowych.

 

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Pobieranie... Pobieranie...