Chleb na śmietniku

Kolejny raz trudno nie zgodzić się ze słowami piosenki Czesława Niemena „Dziwny jest ten świat”. Świat, na którego śmietnikach gniją tony jedzenia, podczas gdy miliony ludzi umierają z głodu. Przewodnik Katolicki, 3 maja 2009



Problem ten dotyczy także nas, konsumentów. Robimy zbyt duże zakupy, czynimy to zbyt często, nie pilnujemy terminu przydatności do spożycia, źle przechowujemy artykuły spożywcze. To wszystko sprawia, że w końcu jedzenie trafia na śmietnik. Powinien dziwić ten fakt, skoro ponad 2,5 mln Polaków żyje w skrajnym ubóstwie, a blisko 7 proc. już dwa lata temu żyło poniżej minimum egzystencji – jak wynika z danych resortu pracy i polityki społecznej. Wynika z nich także, że biedę najczęściej spotyka się wśród dzieci, rodzin wielodzietnych, osób niepełnosprawnych oraz bezrobotnych, osób słabo wykształconych, a także rolników.

Trudno zatem się dziwić, że Banki Żywności zdecydowanie sprzeciwiają się dalszemu marnowaniu żywności w obliczu tak ogromnej skali niedożywienia. Obecnie w naszym kraju działa 26 Banków Żywności, które są zrzeszone w Federacji Polskich Banków Żywności. Trzeba tutaj nadmienić, że pierwszy taki bank powołał do życia już w 1993 roku w Warszawie Jacek Kuroń. Warto też wiedzieć, że BŻ wspiera ponad trzy tysiące organizacji, dzięki czemu pomagają prawie półtora miliona osobom. W ubiegłym roku BŻ rozdały ponad czterdzieści pięć tysięcy ton żywności.

Zakupy z głową i listą

Jak twierdzą eksperci, kuchnia nie jest jedynie miejscem, gdzie przez żołądek trafiamy do serc członków rodziny, ale jest także miejscem, w którym najczęściej ukryta jest nasza dziura budżetowa. Jakże często po codziennych zakupach stwierdzamy, że zaopatrzyliśmy się w niepotrzebne produkty. Przede wszystkim naukowo zostało udowodnione, że na zakupy nie można iść z poczuciem głodu, bo wówczas kupujemy o wiele więcej.

Zatem zanim wyruszymy na zakupy, najedzmy się. Ponadto bardzo starannie przygotujmy listę potrzebnych artykułów, po uprzednim sprawdzeniu, czego w domu faktycznie brakuje. W sklepie twardo trzymajmy się listy, wtedy unikniemy przypadkowych zakupów z tzw. promocji. Staraj się płacić gotówką, gdyż posługując się kartą kredytową, łatwo wydaje się o wiele więcej. Nie można też przesadzać „w drugą stronę”.

Zbyt oszczędne zakupy spowodują, że podczas tygodnia będziemy musieli ratować się dodatkowymi, najczęściej także zbytecznymi zakupami, zamawianiem mało zdrowych i nietanich posiłków, co oczywiście uszczupli niepotrzebnie rodzinny budżet.

Nowa strona internetowa www.niemarnuje.pl zawiera również wiele zakładek, które przedstawiają działania pomagające konkretnie przeciwdziałać marnotrawstwu żywności, a także prawidłowo zagospodarować i przechowywać posiadaną żywność.

Zamieszczone są również przepisy kulinarne – takie, by nie zmarnować niczego - Jana i Jakuba Kuroniów, synów przedwcześnie zmarłego Macieja Kuronia, który zawsze w swoich kulinarnych programach podkreślał, jak bardzo nieetyczne jest marnotrawienie jedzenia. Obserwując otaczający nas świat, trudno nie zauważyć, że im mniej szanuje się nasz chleb powszedni, tym mniej szanuje się człowieka.

*****

W Polsce marnuje się dużo żywności, tak stwierdziło 79 proc. społeczeństwa podczas przeprowadzonych badań opinii publicznej na zlecenie Federacji Polskich Banków Żywności przez Instytut Millward Brown SMG KRC w marcu 2009 r. Zdaniem Polaków za marnowanie żywności odpowiedzialne są głównie sklepy (45 proc.), konsumenci (32 proc.) oraz producenci (8 proc.).

***

10 produktów, które najczęściej marnujemy: chleb, ziemniaki, wędliny, warzywa, pomidory, owoce ogółem, jabłka, mięso, mleko i jogurty.




«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Pobieranie... Pobieranie...