Jakie będzie lato?

Przewodnik Katolicki 25/2010 Przewodnik Katolicki 25/2010

Polacy, Chińczycy, Brytyjczycy uwielbiają rozmowy o pogodzie, choć nie wszystko z niej rozumieją. Pogodowe tajemnice odsłania Tomasz Zubilewicz, prezenter pogody w TVN24 i TVN Meteo.

 

Trudno wyobrazić sobie Tomasza Zubilewicza bez pogody i pogody bez Tomasza Zubilewicza.

- Pogoda to mój sposób na życie. Oglądam mapy pogodowe zanim wyjdę z redakcji, zanim pójdę spać, ale i zaraz po obudzeniu.

Co pasjonuje Pana w pogodzie?

- Na studiach geograficznych zacząłem się dowiadywać o powiązaniach różnych zjawisk atmosferycznych, np. gdy idzie front atmosferyczny ciśnienie spada, a jednocześnie wzrasta wilgotność powietrza. Te zależności mnie zafascynowały.

Nasi synoptycy dostają gotowe prognozy ze Stanów Zjednoczonych, ale muszą przełożyć je na polskie realia. Ich podstawowym elementem pracy są ołówek i gumka, bo pogoda szybko się zmienia i to, co narysują, muszą zetrzeć. To jest praca koncepcyjna, wybiega w przyszłość i każdy element musi pasować do innych na poziomie pogody dla regionu, Polski i Europy.  Złożenie tego w całość, a więc odkrywanie przyrody, to coś rewelacyjnego.

Polacy często narzekają na pogodę. W zimie czekają na upały, a w lecie pytają, kiedy będzie chłodniej. Istnieje coś takiego jak pogoda idealna?

- Gdy świeci słońce, działkowcy chcieliby, żeby padało, ale plażowicze chcą mieć cały czas słońce. W 38-milionowym narodzie trudno wszystkim dogodzić. Pogodę można byłoby nazwać idealną, gdyby w nocy padało, a w dzień nie, temperatura wynosiłaby 18-23 st. C, wiałby słaby wiatr z południa, ciśnienie 1000 hPa, a zachmurzenie byłoby niewielkie.

Słuchając rozmów Polaków, można odnieść wrażenie, że pogoda to jeden z najważniejszych tematów. Patrząc jednak na tegoroczną powódź, wniosek, że rozmawiają i słuchają, ale nie rozumieją, nasuwa się sam.

- Gdy kolega z redakcji potrzebował informacji do programu o stanie wiedzy na temat pogody, przeprowadził sondę, z której wynikało, że 1 z 12 osób wiedziała co to jest front atmosferyczny. Z pogodą jest jak z pieniędzmi – lubimy je mieć, ale nie interesuje nas, skąd się biorą i z czego są wykonane.

A front atmosferyczny to...?

- To strefa, która oddziela dwie różne masy powietrza. Na początku czerwca w Suwałkach było 23 st. C, a w Szczecinie tylko 14 st. C. To, co oddziela te dwie masy powietrza, to front atmosferyczny, który powoduje, że między nimi jest pochmurno.

Pogoda zmienia bieg historii. Podobno drzewa, z których Stradivarius tworzył pierwsze skrzypce, rosły w okresie chłodniejszym niż lata wcześniejsze, a więc rosły wolniej i ich struktura była bardziej ścisła, co nadało takie, a nie inne brzmienie skrzypcom.

- Takich przypadków historia zna wiele. W Finlandii, gdzie jest zimniej niż w Polsce, drzewa są twardsze i bardziej proste, więc Finowie nie boją się budować drewnianych domów, bo budulec zatrzymuje ciepło.

Zamach na Hitlera też nie udał się przez pogodę. Samolot, który miał na pokładzie bombę, leciał przez burzę lub w czasie jego lotu obniżyło się ciśnienie i bomba nie wybuchła.

Jak można to przewidzieć?

- Na pogodę składa się wiele czynników: stan i rodzaj zachmurzenia, temperatura termometru suchego i zwilżonego, prędkość i kierunek wiatru, wartość i tendencja ciśnienia, minimalna i maksymalna temperatura. One są ze sobą połączone i tworzą niezliczone możliwości kombinacji. Jeżeli jeden element się wyłamie, wszystko może się zmienić.

Są różne modele matematyczne, w oparciu o które konstruuje się prognozy i z tego wynikają różnice. W TVN Meteo i TVN 24 korzystamy z danych amerykańskich i sprawdzalność pogody wynosi 80-90 proc., inne polskie telewizje z danych niemieckich lub z prywatnych biur meteorologicznych.

Przecież to matematyka – nie powinno być możliwości zmian.

- Jedni pracują na ułamkach, inni na całkach, a jeszcze inni na ciągach matematycznych. To tak jak z kolorem – mamy czerwony jasny, czerwony ciemny, bordowy, ale wszystko jest nadal czerwone.

 

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Pobieranie... Pobieranie...