Św. Józef odkryty na nowo

Ks. Antoni Tatara

publikacja 21.10.2009 04:38

Czy specjalista w chemii jądrowej może nam coś powiedzieć o św. Józefie? Okazuje się, że tak. Z uwagą słuchali go nawet goście z Angoli. Niedziela, 18 października 2009

Św. Józef odkryty na nowo



Wszystko to miało miejsce podczas X Międzynarodowego Kongresu Józefologicznego w Kaliszu. Tam właśnie w dniach 27 września – 4 października jednym z najbardziej zapracowanych prelegentów był o. prof. Joseph-Marie Verlinde. Kim jest ów człowiek? Ten urodzony w 1947 r. belgijski naukowiec (doktor fizyki), zanim spotkał na swojej drodze Jezusa z Nazaretu, na kanwie przemian kulturowych końca lat 60. ubiegłego wieku z powodzeniem praktykował tzw. medytację transcendentalną i jogę. Mało tego. Zajmował się nawet praktykami okultystycznymi. W czasie medytacji – jak sam wspomina – wiele razy widział piękną, ale smutną twarz kobiety, na której policzku były blizny. Dopiero po ćwierć wieku zrozumiał, że była nią… Matka Boża Częstochowska.

Podczas kongresowych spotkań założyciel wspólnoty życia konsekrowanego pod nazwą Rodzina św. Józefa bardzo przekonująco mówił o swoim nawróceniu i roli, jaką odegrał w nim św. Józef – oblubieniec Maryi, prawny ojciec Jezusa Chrystusa. O. prof. Verlinde mówi o św. Józefie: – Dla Ciebie wszystko jest proste: Bóg mówi, Ty słuchasz i jesteś posłuszny. Wiara Ci wystarcza...

Patron naszych czasów

Kongres odbył się w 20. rocznicę napisania adhortacji apostolskiej „Redemptoris custos”. Sługa Boży Jan Paweł II zadedykował ją św. Józefowi. Właśnie z tej okazji kilkudziesięciu józefologów z całego świata (m.in. również z Angoli) dzieliło się swoimi refleksjami w nowo otwartym Centrum Józefologicznym w Kaliszu, nieopodal diecezjalnego seminarium przy ul. Złotej 144. Jego dyrektor i zarazem prezes Polskiego Studium Józefologicznego ks. kan. dr Andrzej Latoń podkreśla nieustannie potrzebę nowego teologicznego spojrzenia „na tajemnicę Józefa, tego człowieka sprawiedliwego, który zamyka Stare Przymierze i którym Bóg posługuje się w zadziwiający sposób, aby rozpocząć Przymierze nowe”.

Hasło kongresu: „Św. Józef – patron na nasze czasy” nawiązywało do wspomnianego papieskiego dokumentu, gdzie nasz wielki Rodak pisze m.in. o tym, że osoba Józefa z Nazaretu nabiera dla Kościoła czasów współczesnych wyjątkowej aktualności w kontekście nowego tysiąclecia chrześcijaństwa. Jak widzimy, z wielu stron atakowana jest rodzina. Św. Józef zaś, jako patron rodzin, może stać się w naszych czasach podporą rodzin – nie tylko w Polsce, ale również za granicą. Zaakcentował to bardzo dobitnie bp dr hab. Stanisław Napierała, ordynariusz kaliski i gospodarz kongresu: – Czyniąc Józefa głową Najświętszej Rodziny, Bóg w pewien sposób powierzył jego opiece każdą rodzinę.

Józefowy Kalisz

Można powiedzieć, że sam św. Józef wybrał sobie prastary gród nad Prosną, gdzie w obecnej bazylice jemu dedykowanej od lat 70. XVII stulecia wielką czcią cieszy się obraz Świętej Rodziny. Ks. prał. dr Jacek Plota, kustosz tej świątyni, mówi, że każdego dnia pielgrzymi nawiedzają to miejsce. Również w ciągu trwania kongresu tam właśnie Patronowi na nasze czasy zawierzały swoje życie siostry zakonne, kapłani, stowarzyszenia i bractwa, ludzie pracy, małżeństwa, rodziny i dzieci, seminarzyści oraz młodzież. Do kaliskiego sanktuarium wprowadzono też uroczyście relikwie bł. Andrzeja z Kanady oraz błogosławionych Rodziców św. Teresy od Dzieciątka Jezus.

Z okazji jubileuszowego kongresu powstał także – codziennie śpiewany – hymn, do którego słowa napisała s. Bożena Anna Flak – nazaretanka. Muzykę do hymnu skomponował Jakub Tomalak. Pytany, jak do tego doszło, odpowiada: – Nie wiem. Po prostu nie wiem. Usiadłem i napisałem muzykę. Słowa same ułożyły melodię.

Czym jest józefologia?

Najwybitniejszy znawca św. Józefa – Włoch, oblat św. Józefa o. prof. Tarcisio Stramare –powtarza, że postaci przybranego ojca Pana Jezusa nie należy oddzielać od całości tajemnicy życia Chrystusa: – I w tej optyce św. Józef jest tym, który służył misteriom życia Jezusa. Jezus był dzieckiem i pewnych rzeczy nie mógł sam uczynić, potrzebował rodzica, którym był św. Józef.

Można powiedzieć, że józefologia jest bardzo młodą dziedziną teologii, która zajmuje się postacią św. Józefa w jej różnych aspektach, poczynając od ściśle dogmatycznych, a kończąc na tych związanych ze sztuką. Niemniej jednak, jak podkreśla ks. prał. Leszek Szkopek –dyrektor Radia Katolickiego Diecezji Kaliskiej „Rodzina” i przewodniczący sekretariatu X Kongresu Józefologicznego, „Kalisz jest niekwestionowaną stolicą polskiej józefologii i należy do najbardziej rozpoznawalnych w tym środowisku miejsc na świecie”.

Warto zaznaczyć, że miasto to już po raz drugi gości kongresowych prelegentów. Ks. prof. Wojciech Hanc – wybitny józefolog, główny organizator IV Kongresu w 1985 r. w Kaliszu mówi, że obecnie Polskę można śmiało zaliczyć do jednego z ważniejszych naukowych centrów, które zajmują się św. Józefem. Potwierdził to właśnie niedawno zakończony X Kongres.