Najwięcej o młodzieży

Rozmowa z ks. dr. Józefem Klochem, rzecznikiem Konferencji Episkopatu Polski

publikacja 27.06.2007 19:46

Już jesienią ubiegłego roku biskupi zaplanowali, że tegoroczne czerwcowe zebranie plenarne będzie spotkaniem tematycznym poświęconym sprawom młodzieży. Episkopat dostrzegł potrzebę koordynowania różnego typu duszpasterstw młodzieży w całej Polsce przez jedno gremium. Idziemy, 24 czerwca 2007

Najwięcej o młodzieży




Podczas ostatnich obrad Konferencji Episkopatu Polski biskupi najwięcej czasu poświęcili sprawom młodzieży. Powołano Radę Duszpasterstwa Młodzieży. Temat podjęto tuż przed wakacjami – czy sprawa była aż tak nagląca?

Już jesienią ubiegłego roku biskupi zaplanowali, że tegoroczne czerwcowe zebranie plenarne będzie spotkaniem tematycznym poświęconym sprawom młodzieży. Episkopat dostrzegł potrzebę koordynowania różnego typu duszpasterstw młodzieży w całej Polsce przez jedno gremium. Dlatego powołana została Rada Duszpasterstwa Młodzieży. Biskup Henryk Tomasik przygotował na to zebranie plenarne ponad 200-stronicową analizę ukazującą dzisiejszą młodzież i różnego typu jej duszpasterstwa. Cały pierwszy dzień Konferencji poświęcony był temu tematowi. W dyskusji reprezentowane były wszystkie zainteresowane strony. Zagadnienie analizowali nie tylko księża biskupi, ale m.in. przedstawicielka młodzieży, profesor Uniwersytetu Śląskiego, duszpasterz wielkomiejskiej parafii i diecezjalny duszpasterz młodzieży. Zadania Rady są już określone. Decyzja o jej składzie, na wniosek pierwszego przewodniczącego Rady bp. Henryka Tomasika, zostanie podjęta na kolejnym zebraniu plenarnym.

Biskupi powołali też specjalny zespół ds. oceny etyczno-prawnej materiałów SB dotyczących duchowieństwa, znajdujących się w zasobach IPN. Jak to się ma do już istniejącej Komisji Historycznej?

Komisja Historyczna prowadzi badania w zasobach IPN-u odnoszących się do duchowieństwa polskiego, w tym wypadku do duchownych, którzy obecnie są biskupami. Wykonuje olbrzymią pracę, przeglądając setki dokumentów i opracowując ich treść. Te znaleziska oceni teraz od strony prawno-etycznej nowo powołany zespół. Tak wygląda dwustopniowa analiza dokumentów SB z IPN-u. W skład zespołu wejdą mec. Maciej Bednarkiewicz oraz trzej księża profesorowie: Andrzej Szostek, Tomasz Rozkrut i Krzysztof Warchałowski. Przewodniczącego zespołu powołają jego członkowie na pierwszym swoim spotkaniu.






W czasie obrad podjęto też decyzje personalne. Czym było to spowodowane?

Najważniejszą zmianą jest powołanie nowego sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski – jest nim Stanisław Budzik, biskup pomocniczy z Tarnowa. Członkowie Rady Stałej wyrazili swoje opinie na temat łączenia funkcji biskupa diecezjalnego i sekretarza generalnego. Biskup Piotr Libera te uwagi przyjął, a przewodniczący Konferencji Episkopatu w tej sytuacji zarządził wybory, których wynik znamy.

Druga decyzja to powołanie nowego dyrektora Caritas Polska, którym został ks. Marian Subocz. Rada Stała zapoznawszy się z sytuacją oraz po rozmowach z ks. dyr. Adamem Dereniem uznała, że nie powinien on pełnić obecnej funkcji. Wówczas ks. Dereń złożył rezygnację.

Trzecia decyzja dotyczyła przewodniczącego Rady ds. Środków Społecznego Przekazu. Upływała pierwsza kadencja abp. Sławoja Leszka Głódzia na tym stanowisku, dlatego odbyły się nowe wybory, w wyniku których został on przewodniczącym na drugą kadencję. To najważniejsze decyzje personalne podjęte w czasie ostatniej Konferencji Episkopatu Polski.



Rozmawiała Irena Świerdzewska