Z papieżem w Loreto

Beata Zajączkowska

publikacja 06.09.2007 22:06

Jak trafić z przesłaniem Ewangelii do młodzieży? To jedno z największych wyzwań Kościoła we Włoszech, a zarazem w całej Europie. Stąd też inicjatywa Rady Stałej Konferencji Episkopatu Włoch, która w marcu 20006 r. przyjęła trzyletni plan pracy duszpasterskiej ukierunkowany na młodzież. Idziemy, 2 września 2007

Z papieżem w Loreto




Całe 24 godziny potrwa papieska wizyta w Loreto. Benedykt XVI odpowie na pytania młodzieży i wysłucha jej świadectw. Będzie to główne wydarzenie tak zwanej „Agory Młodych”, stanowiącej przystanek w drodze do Sydney na Światowy Dzień Młodzieży.

Jak trafić z przesłaniem Ewangelii do młodzieży? To jedno z największych wyzwań Kościoła we Włoszech, a zarazem w całej Europie. Stąd też inicjatywa Rady Stałej Konferencji Episkopatu Włoch, która w marcu 20006 r. przyjęła trzyletni plan pracy duszpasterskiej ukierunkowany na młodzież. Obecny rok poświęcony był wychodzeniu z orędziem Ewangelii do „współczesnych świątyń” młodego pokolenia: dyskotek, kin, pubów, centrów handlowych czy na stadiony. – Doświadczenie obaliło mit o młodzieży niechętnej Kościołowi, zamkniętej na rówieśników mówiących o Bogu – podkreśla ks. Paolo Giulietti, odpowiedzialny za duszpasterstwo młodzieży we Włoszech. Liczył się też język ewangelizacji. Młodzi misjonarze wykorzystywali m.in. SMS-y. Jak opowiada jedna z wolontariuszek przygotowujących spotkanie w Loreto, właśnie te „krótkie wiadomości od znajomych wzbudziły jej ciekawość i postanowiła zaryzykować spotkanie z Bogiem”.

Spotkanie w Loreto widziane jest we Włoszech trochę jako „próba generalna” przed Światowym Dniem Młodzieży w Australii. Podobna jest nawet struktura samego spotkania. Od 29 do 31 sierpnia młodzież spotka się w 32 diecezjach regionów Romagna, Marche, Umbria i Abruzja. Szacuje się, że w akcji weźmie udział ponad 300 tys. Włochów. Przybędą delegacje z 50 krajów Europy i basenu Morza Śródziemnego. Obecni będą przedstawiciele grekokatolików. Po pobycie w diecezjach młodzież dotrze 1 września w pieszej pielgrzymce do Loreto, gdzie tego samego dnia po południu przybędzie Benedykt XVI, aby na błoniach Montoroso rozmawiać z młodzieżą. W ciągu swego pontyfikatu Benedykt XVI wielokrotnie był już „przepytywany” przez dzieci, młodzież i księży. Odpowiadając, nawiązywał do doświadczenia własnego życia, stąd wielkie oczekiwanie na papieskie słowa.

Pierwszy dzień spotkania to zarazem obchodzony przez włoski Kościół Dzień Ochrony Stworzenia, w tym roku poświęcony wodzie. Stuosobowa grupa „pielgrzymów po wodę” wyruszyła 18 sierpnia z toskańskiego opactwa Sant’Antimo, by przez Perugię, Asyż i Maceratę dotrzeć do Loreto. Pielgrzymi będą wśród swych rówieśników w Loreto promować idee związane z ochroną stworzenia i odpowiedzialnością człowieka za środowisko, dlatego identyfikator uczestnika spotkania może posłużyć jako futerał na telefon komórkowy.





Loreto jest niezwykłym miejscem. Piętnastowieczne, potężne mury miejskie kryją sanktuarium, które kryje w sobie domek nazaretański Maryi, jakby "szkatułkę z perłą" – jak zauważyła św. Teresa z Lisieux. Benedykt XVI będzie się tam modlił w sobotę wieczorem. Do Świętego Domku w ciągu wieków pielgrzymowali Stanisław Kostka, kard. Stefan Wyszyński, ojciec Maksymilian Kolbe, Matka Teresa. Siedem razy był tu Karol Wojtyła: jako ksiądz, arcybiskup Krakowa, a potem jako Papież. Mówił, że „w Loreto jest się jakby >>zarażonym<< wiarą Maryi, wiarą która jest przede wszystkim posłuszeństwem i radosnym przyjęciem Boga w swoim życiu, powiedzeniem >>tak<< na Jego plan, w pełni i wspaniałomyślnie”.

Zwieńczeniem spotkania w Loreto będzie niedzielna Eucharystia na błoniach Montoroso. Po południu Ojciec Święty spotka się z organizatorami „Agory”, a następnie z wiernymi Loreto. Papieskiej pielgrzymce towarzyszyć będzie akcja solidarności. Za pomocą SMS-ów będzie można przekazać ofiarę na pomoc dla Etiopii. Organizatorzy „Agory młodych” pragną wybudować centrum młodzieżowe i ambulatorium w Emdeber oraz kościół w Wolkite. Symboliczne 1 euro będą mogli wpłacać nie tylko uczestnicy spotkania z Papieżem w Loreto, ale także śledzący to wydarzenie w mediach.



***

Autorka jest dziennikarką Radia Watykańskiego