Znak obecności. Cudowny Medalik - symbolika i znaczenie

Rycerz Niepokalanej 11/2011 Rycerz Niepokalanej 11/2011

Medalik zaczął się bardzo szybko rozprzestrzeniać. Za jego pośrednictwem dokonywało się wiele nawróceń i uzdrowień. Coraz więcej ludzi mówiło o szczególnych łaskach i dobrodziejstwach, których doświadczali w swoim życiu poprzez ufność w opiekę Maryi Niepokalanej, której wizerunek widnieje na medaliku.

 

Symbolika Cudownego Medalika jest ściśle powiązana z tradycją biblijną i odczytanie jej przez ten pryzmat pozwala zrozumieć, jaką prawdę chciała przekazać nam Niepokalana.

Jednocześnie taka wiedza daje pewność, że medalik nie jest żadnym amuletem czy talizmanem, ale jego forma zawiera w sobie konkretne przesłanie o miłości Boga i Jego trosce o nas jako swoich dzieci.

Trochę historii

Wszystko zaczęło się w 1830 r. we Francji. W zaciszu kaplicy klasztornej przy paryskiej ulicy du Bac młoda siostra zakonna, Katarzyna Labouré, przeżyła niezwykłe spotkanie. Podczas wieczornej modlitwy ukazała się jej Matka Boża, która powierzyła Katarzynie konkretne zadanie do wypełnienia - postarać się o wybicie medalika na wzór pokazany przez Maryję. Równocześnie otrzymała obietnicę, że "wszystkie osoby, które go nosić będą na szyi, otrzymają wielkie łaski. Łaski będą obfite dla tych, którzy nosić go będą z ufnością". Widzenie to powtórzyło się trzykrotnie. Katarzyna zwierzała się ze wszystkiego swemu spowiednikowi, ks. Aladel, który początkowo podchodził do sprawy objawień bardzo ostrożnie. Po upływie czasu i rozeznaniu przedstawił tę kwestię arcybiskupowi Paryża, Hyacinthe-Louis de Quélen. Dzięki jego przychylności medalik po raz pierwszy wybito w 1832 r.

Dlaczego "cudowny"?

Medalik zaczął się bardzo szybko rozprzestrzeniać. Za jego pośrednictwem dokonywało się wiele nawróceń i uzdrowień. Coraz więcej ludzi mówiło o szczególnych łaskach i dobrodziejstwach, których doświadczali w swoim życiu poprzez ufność w opiekę Maryi Niepokalanej, której wizerunek widnieje na medaliku. Wzbudziło to zainteresowanie abp. de Quélen, który zlecił dokładne zbadanie jego pochodzenia oraz wydarzeń z nim związanych. W wyniku tych prac wywnioskowano, iż poprzez dobro, które wyraźnie się dokonuje, Matka Boża pragnie potwierdzić prawdziwość objawień s. Katarzyny i przekazać konkretne orędzie światu. Do tego wniosku przychylił się papież Grzegorz XVI, gdy w 1846 r. doszło do głośnego nawrócenia Żyda Alfonsa Ratisbonne'a. Ludzie noszący medalik i doświadczający przez niego różnych dobrodziejstw spontanicznie zaczęli nazywać go "cudownym".

Symbolika awersu

Przy pierwszym spojrzeniu na awers medalika w oczy rzuca się najpierw postać Niepokalanej. Gdy popatrzy się nieco dokładniej, można dostrzec, że stoi Ona na kuli z wypisaną datą "1830", depcząc węża. Z Jej wyciągniętych dłoni wydobywają się promienie, a wokół widnieje napis: "O Maryjo bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy".

Według opisów s. Katarzyny Matka Boża ukazała się jej, stojąc na białej kuli i trzymając w dłoniach glob ziemski ze wznoszącym się nad nim niewielkim krzyżem. Podczas objawienia na palcach Maryi pojawiły się pierścienie, z których promieniujące intensywne światło, symbolizujące Boże łaski, przysłoniło Jej postać. Ręce Niepokalanej pozostały niewidoczne, zaś pod stopami pojawiła się kula ziemska z wężem. Ks. Aladel, któremu Katarzyna zwierzyła się z przebiegu wizji, zaproponował, aby na medaliku przedstawić Matkę Bożą z rękami opuszczonymi, do czego wizjonerka nie była do końca przekonana. Jednak według badaczy spowiednik słusznie zinterpretował przebieg objawienia, opowiedziany mu przez s. Katarzynę.

Awers Cudownego Medalika symbolizuje przede wszystkim misję Maryi jako Tej, która poprzez ofiarowanie całej odkupionej ludzkości Panu, wyprasza u Niego łaski i udziela ich ludziom, co uwidocznione jest w promieniach wychodzących z Jej dłoni w kierunku kuli ziemskiej. Obfitość tych łask, które Katarzyna ujrzała jako wzmagające się światło, prowadzi do zwycięstwa nad złem. Ten aspekt wyrażony jest w geście deptania węża przez Niepokalaną. Maryja jako Ta, która nigdy nie uległa szatanowi i zawsze trwała przy Bogu, wspiera nas w walce ze złem poprzez wypraszanie łask u swego Syna. O tym mówi też inwokacja, umieszczona dookoła Jej postaci. Ponadto awers medalika przedstawia Maryję jako królową świata (stoi na kuli ziemskiej) oraz przekazuje prawdę o Jej Niepokalanym Poczęciu (początek inwokacji: "O Maryjo bez grzechu poczęta..."), co wydaje się istotnym faktem, jako że objawienie z 1830 r. miało miejsce 24 lata przed ogłoszeniem dogmatu o Niepokalanym Poczęciu NMP.

Symbolika rewersu

Centralna część rewersu medalika przedstawia literę "M" ze znajdującym się ponad nią krzyżem, opartym na poprzecznej belce. Poniżej znajdują się dwa serca ustawione w jednej linii: jedno - w koronie cierniowej, zaś drugie - przebite mieczem. Z obu serc wydobywają się płomienie. Całość obrazu dopełnia dwanaście gwiazd, okalających centralną część. Według interpretatorów rewers medalika nawiązuje do pierwszej części objawienia i zrozumienie jego symboliki stanowi punkt wyjścia do prawidłowego odczytania całego przesłania.

 

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Pobieranie... Pobieranie...