Zamień komputer na grę planszową!

Nasza Droga 3/2012 Nasza Droga 3/2012

Dają szansę na odbudowanie więzi, integrację z rodziną, przyjaciółmi i drugą połową. Gry planszowe! Mogą w nie grać – razem! – młodzież i dorośli, dzieci i rodzice, nauczyciele i uczniowie. W przeciwieństwie do gier komputerowych zbliżają, a nie przyczyniają się do izolowania ludzi.

 

Powraca moda na gry planszowe. Coraz więcej młodych ludzi decyduje się spędzić wieczór w gronie rodzinnym ze „Scrabble” czy „Monopoly”. Planszówki przeżywają dziś prawdziwy renesans i nie kojarzą się już tylko z zabawą z dziećmi. Powstają nawet kluby, w których spotykają się miłośnicy planszy.

Od Chińczyka do Monopoly

Historia gier planszowych zaczęła się od wynalezienia kostki. Jej pochodzenie nie jest do końca jasne, wiadomo jednak, że już tysiące lat przed naszą erą używano kości, muszli, a nawet patyczków do przepowiadania przyszłości i podejmowania decyzji. Popularna obecnie kostka do gry pojawiła się w starożytnym Egipcie i Mezopotamii i służyła do wyścigów pionków. Ludzie wierzyli, że rzut kością był głosem boga, który decydował o biegu. O zwycięstwie bądź przegranej decydowała łaska lub niełaska sił wyższych. Tamtejsze wyścigi były inspiracją do powstania popularnego Chińczyka.

Do najstarszych gier, które dały początek planszy, możemy zaliczyć królewską grę z uważanego za pierwsze miasto Ur. Nasi przodkowie grali w nią już 5000 lat temu! W historii gier swoje miejsce ma także Polska. W podziemiach kościoła Piotra i Pawła w Krakowie znaleziono pionki do młynka z XI wieku.

Dawniej gry były zarezerwowane dla klas wyższych. Dopiero w XIX wieku wraz z pojawieniem się praw pracowniczych ludzie mieli dość czasu i pieniędzy, żeby się bawić, między innymi w gry planszowe. Na początku XX wieku grano w realistyczne strategie o podboju świata, zaś w Stanach Zjednoczonych w czasie wielkiego kryzysu pokochano „Monopoly”, czyli grę o bogaceniu się. Dziś rynek gier to niekończąca się studnia dobrych pomysłów. Bo gramy niemal wszyscy.

Klucz do wiedzy

Współczesne „planszówki” znacznie różnią się od tych, jakie wszyscy pamiętamy z dzieciństwa: są doskonale wykonane, trwałe, kolorowe, często zamiast zwykłych pionków zawierają małe figurki i mnóstwo dodatkowych akcesoriów. Praktycznie co roku pojawiają się nowe, coraz bardziej wciągające, często oparte na fabule najpopularniejszych gier komputerowych czy filmowych hitów. Polski rynek gier planszowych rozwija się bardzo dynamicznie, a światowe nowości w tej dziedzinie pojawiają się w naszych sklepach już w kilka dni po premierze.

Gry planszowe to nie tylko sposób na spędzanie wolnego czasu. W odróżnieniu od gier komputerowych (w które zazwyczaj gra się samemu) umożliwiają bezpośredni kontakt z drugim człowiekiem, rozwijają umiejętności planowania, negocjacji, rozwiązywania konfliktów. Dzieci grające razem z dorosłymi mają możliwość obserwowania ich w różnych, nawet najbardziej nietypowych sytuacjach, uczą się od nich sztuki radzenia sobie z emocjami i z porażkami. Gry planszowe są w większości wolne od agresji, pozwalają na rozwiązywanie nawet zbrojnych konfliktów bez użycia siły, a jedynie za pomocą odpowiedniej taktyki i własnej pomysłowości. W czasie gry mamy okazję do rozmowy (nie tylko na temat aktualnej sytuacji na planszy) i lepszego poznania siebie nawzajem.

Wśród dostępnych na rynku gier familijnych są typowe gry planszowe, oparte na doskonale nam znanych zasadach poczciwego Chińczyka, ale i takie, które wymagają od nas innych umiejętności: zręczności, szerokiej wiedzy z różnych dziedzin, a nawet iście cyrkowej sprawności fizycznej.

Uczą i bawią

Po co wymyślono gry? Dla rozrywki? Sztuki? A może nauki? Świetnym przykładem gier, które spełniają wszystkie te funkcje, są chociażby „Scrabble” lub „Mistrz słowa”. W pierwszej chodzi o ułożenie najwyżej punktowanych słów na planszy, gdy mamy do dyspozycji kilka liter. W drugiej – musimy w krótkim czasie utworzyć jak najdłuższe słowo z pomocą wylosowanych kości. Obie gry służą nie tylko dobrej zabawie, ale też poszerzają zasób słów, trenują spostrzegawczość i znajomość ortografii.

Grając mamy czas na „chwileczkę zapomnienia”. Można przenieść się w odległe czasy i najróżniejsze światy. Budować zamki dla średniowiecznych władców, rządzić starożytnym Egiptem, kolonizować osady, rozwijać swoje mocarstwa, rywalizować o przestrzeń życiową dla dinozaurów, handlować rzadkimi towarami w kosmosie i łącząc siły, pokonywać wspólnego wroga.

Gry planszowe rozwijają zainteresowania i osobowość. Pozwalają ćwiczyć koncentrację i przyswajają wiedzę. Szlifują zdolności przestrzenne, rozwijają koordynację wzrokowo-ruchową. Uczą myślenia i działania w zespole, gdyż znaczna część gier wymaga interakcji miedzy uczestnikami gry. Gry planszowe zapewniają odpowiednią dozę intelektualnej rozrywki, połączoną z niemałą dawką śmiechu. No i chyba najważniejsze – integrują.

Masz wybór

Na rynku dostępne są gry historyczne, strategiczne, fantasy, ekonomiczne czy logiczne. Jeśli lubimy ryzyko, można wybrać grę z dużą dawką losowości, jeśli wolimy planować i mieć wszystko uporządkowane, wybierzmy grę z niskim czynnikiem losowości. Na rynku dostępne są gry rodzinne, które nie nudzą się dorosłym i nie są zbyt skomplikowane dla dzieci. Gry familijne to gry dla całej rodziny bez względu na wiek. Przy jednym stole mogą zasiąść małe dzieci razem z rodzicami. Do kategorii gier familijnych mogą należeć wszystkie gry, od ekonomicznych do przygodowych, wiele zależy od tego, ile mamy czasu na grę, w ile osób chcemy pograć i w jakim wieku są osoby grające. Gra familijna powinna posiadać kolorową szatę graficzną (oprawę gry), ciekawą fabułę, historię, wokół której będzie się toczyła zabawa oraz winna mieć wyjątkowo proste zasady i nieskomplikowaną mechanikę, w której bez względu na ilość graczy nie będzie nudziła przestojami i czekaniem na swoją kolejkę.

Gry to również świetny i oryginalny prezent, który na pewno nie opatrzy się zaraz po rozpakowaniu. U dzieci i młodzieży taki prezent pobudzi ciekawość i chęć poznania zasad i sekretów, które kryje pudełko. Zapewni osobie obdarowanej miłe spędzenie czasu w rodzinnym i przyjacielskim gronie.

Dlatego zamiast nudzić się, chodzić z kąta w kąt, siedzieć przed telewizorem czy komputerem, poszukajmy interesującej nas gry, zaprośmy znajomych i zagrajmy razem!

Gry planszowe czasem kojarzą się nam z dziecinadą, nudą, często w ogóle o nich zapominamy. Jednak, gdy przyjdzie co do czego, okazuje się, że gra planszowa to przede wszystkim intelekt, spryt i wiedza. Może warto więc zamienić komputer na planszę? 

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Pobieranie... Pobieranie...