Mazury – Cud Natury

Przewodnik Katolicki 18/2010 Przewodnik Katolicki 18/2010

Jacek Protas jest marszałkiem województwa warmińsko-mazurskiego, przewodniczy też oficjalnemu Komitetowi Wspierającemu kandydaturę Mazurskich Jezior jako jednego z „7 Nowych Cudów Natury”. Od niedawna stoi na czele Zarządu Związku Województw RP

 

 

Słowo „promocja” większości z nas kojarzy się z czymś, co można kupić taniej bądź z czymś, czego, za taką samą cenę, można dostać więcej. To skojarzenie nie ma chyba w żaden sposób nic wspólnego z promocją regionu. Na czym zatem polega ta ostatnia?

– Promocja w języku potocznym rzeczywiście jest kojarzona z czymś zupełnie innym. W marketingu promocja jest rozpowszechnianiem wiedzy o produkcie lub usłudze. Tak też dzieje się z promocją regionu. Wykorzystujemy instrumenty promocyjne, by dotrzeć do turystów czy inwestorów z informacjami o województwie warmińsko-mazurskim. Korzystamy z różnych przekaźników: internetu, telewizji, radia, prasy, ale swoją obecność zaznaczamy także podczas imprez kulturalnych czy sportowych. Od początku 2009 roku ruszyliśmy z akcją „Mazury Cud Natury”. Szukamy wsparcia mieszkańców z całej Polski. Wygrana przysłuży się nie tylko województwu, ale wypromuje Polskę na świecie.

Myśląc o Warmii i Mazurach, myślimy w pierwszym rzędzie o jeziorach. Co jeszcze oferuje ten region? Co tak naprawdę stanowi o jego wyjątkowości na tle innych regionów Polski, ale Europy czy świata?

– Warmia i Mazury to nie tylko jeziora, ale otaczające kompleksy leśne. Krajobrazy Warmii i Mazur stanowią wyjątek w skali światowej. Nigdzie w Europie nie ma skupiska ponad 2700 jezior. Unikalną atrakcją jest Kanał Elbląski, ponad 144 km drogi wodnej i lądowej, oraz system śluz z 5 pochylniami umożliwiającymi nieprzerwaną żeglugę.

Przykładamy dużą wagę do ochrony środowiska. Mamy najczystsze powietrze w kraju. Nie dopuszczamy do skażenia zbiorników wodnych i gleb. Znaczną część województwa (46,3 proc.) objęto ochroną prawną, co plasuje nas na 3. miejscu w Polsce. Aż 27 proc. terenu zamieszkiwana jest przez zagrożone w Europie gatunki roślin i zwierząt. Turyści mogą zatem liczyć na najwyższą jakość odpoczynku.

Proszę pamiętać, że Warmia i Mazury to nie tylko przyroda. Interesująca jest historia regionu. Frombork, Gietrzwałd, Mikołajki, Ostróda, Lidzbark Warmiński, Olsztyn to tylko część miejscowości wartych odwiedzenia.

Czy niezwykle atrakcyjny krajobraz „nie sprzedaje się” sam? Potrzebuje kampanii, by go wypromować?

– Myślę, że jeśli ktoś raz odwiedził nasz region, to z pewnością tu wróci. Krajobrazy obronią się same, ale kampanie promocyjne są skierowane także do ludzi, którzy jeszcze nie byli w północno-wschodniej Polsce. Różnorodne kanały komunikacyjne są niezbędne, by dotrzeć do odbiorców. Chcemy zachęcać nie tylko do przyjazdu na wakacje, ale także do bliższego związania się z regionem. Mam na myśli drugi kierunek działań promocyjnych. Zależy nam na przekonaniu przedsiębiorców, że Warmia i Mazury są atrakcyjne także gospodarczo. Z pewnością pomocny będzie „Spójny system obsługi inwestora”, który tworzymy w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.

„Mazury Cud Natury” – chwytliwe i łatwe do zapamiętania. Skąd pomysł, by region, w którym jest Pan marszałkiem, pokazać szerzej, bardziej globalnie?

–Rzeczywiście. Chwytliwe, łatwe do zapamiętania hasło, które okazało się według badań GFK POLONIA dla „Rzeczpospolitej” najlepszym sloganem promującym region w Polsce. Jest to hasło promujące nie tylko Mazury czy nawet region, ale Polskę. Slogan związany jest z trwającym niemal trzy lata światowym konkursem szwajcarskiej Fundacji „New7Wonders” na 7 Nowych Cudów Natury. Mazury przechodząc do finału konkursu, stały się jednocześnie jedynym polskim kandydatem do Cudu Natury. Pokazujemy Europie i światu piękno Polski przez piękno Mazur.

 

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Pobieranie... Pobieranie...