Jedyna taka noc

Apostolstwo chorych 4-6/2011 Apostolstwo chorych 4-6/2011

Chrystus umarł za nas na krzyżu, ale śmierć nie ma nad Nim władzy. On zmartwychwstał, a przez to dał nam nowe Zycie. Na czym jednak polega ta nowość?

 

Zapada wieczór, zbliża się noc. Jest to noc wypełniona po brzegi bliskością i miłości Boga. Ta noc przypomina nam, że wielkie sprawy historii naszego zbawienia działy się w ciszy nocnej. Wśród ciszy pól betlejemskich- Słowo stało się Ciałem i pośród nas zamieszkało. W zaciszu wieczernikowej nocy Chrystus ustanowił największy dar swej miłości – Eucharystię. Pośród nocy zajaśniała też blaskiem i chwałą Zmartwychwstałego Pana.

Święta Wielkanocne mają swą kulminację podczas Nocy, w której niebo łączy się z ziemią, sprawy Boskie ze sprawami ludzkimi. To Noc, kiedy w Liturgii Słowa człowiek długo rozmawia z Bogiem. Jest to noc, w której zniszczona zostaje samotność Grobu, kiedy ciężki kamień zostaje odsunięty. Tej Nocy – jak nigdy w całym roku – powinniśmy być razem. Pan Zmartwychwstał! Od tej chwili, nikt z nas nie wchodzi w samotność a światłość obecnego Chrystusa zapali się nawet w największej ciemności.

Chrystus umarł za nas na krzyżu, ale śmierć nie ma nad Nim władzy. On zmartwychwstał, a przez to dał nam nowe Zycie. Na czym jednak polega ta nowość? Wszak nie ubywa nam problemów, lat, chorób, zmartwień. Nie rozwiążą się automatycznie, jak za dotknięciem różdżki, trudne sprawy. A jednak…

Doświadczenie zwycięstwa Chrystusa nad śmiercią i grzechem, przeżycie tej prawdy w sakramencie Pokuty, Eucharystii i uroczystych celebracji tego czasu sprawia, że możemy spojrzeć na nasze życie z innej perspektywy. Potrafimy dostrzec w nim dar Boży, zauważamy Łacki, którymi ciągle obdarza nas Chrystus. Odkrywamy w sobie nowe siły, nowe spojrzenie i nową motywację, by z miłością i pokorą przyjąć swój krzyż. Chrystus zmartwychwstał, więc nabierzmy ducha i podnieśmy głowy!

Święta Wielkanocne, których treścią jest śmierć i zmartwychwstanie Pana Jezusa, rzucają Boże światło na całe nasze Zycie, na tajemnicę śmierci i naszego przed nia obumierania – tajemnice choroby, trudu i wszelkiego cierpienia. Krzyż Chrystusa jawi się w naszej rzeczywistości jako niezawodny znak nadziei i zwycięstwa. „Per Crocem ad Lucem” – przez krzyż do światła, czyli do naszego zmartwychwstania, czyli do pełni życia.

„Dla ciebie umarłem, dla Ciebie zmartwychwstałem i jestem z tobą”. Niech te słowa towarzyszą nam podczas Wielkiego Tygodnia i Świąt Zmartwychwstania, ale także w codziennym życiu. Niech czynią nasza radość bycia chrześcijanami coraz głębszą i pełniejszą. Zmartwychwstanie Chrystusa jest największym znakiem, danym nam byśmy mogli uwierzyć, ze ostatnie słowo należy do Boga, że cierpienia ma sens, ze miłość jest mocniejsza od śmierci, że ostatecznie to ona zwycięży.

Drodzy Chorzy i Cierpiący! Niech Zmartwychwstały Chrystus stanie pośród nas, tak jak nawiedził swoich Apostołów i wleje w Wasze serca swój pokój. Doświadczywszy Jego miłości i mocy oraz Jego Zwycięstwa, dzielmy się z sobą wzajemnie, a także z innymi tą radością, że On Zmartwychwstał, pokonując śmierć! Niech ta radość przenika każdy dzień naszego życia.

„Cieszmy się i weselmy, bo Pan nasz żyje!. Ta wiara powinna nas krzepić i jednoczyć wokół Chrystusowej prawdy. Zbawiciel chce dzisiaj wejść w nasze rodziny, zasiąść przy stole i dotknąć swoja mocą każdego serca.

Miłość Chrystusa do człowieka przejawia się w Jego ofierze i Zmartwychwstaniu

Otwórzmy zmartwychwstałemu Chrystusowi drzwi swego domu. On czeka na nas z łaską. Zbawiciel chce dzisiaj wejść w nasze rodziny, zasiąść przy stole i dotknąć swoją mocą każdego serca.

Dziś potrzeba bezgranicznego zaufania, opartego na wierze w Chrystusa, który z miłości do każdego człowieka przezwyciężył śmierć i przyniósł nam Zycie wieczne.

Przez zmartwychwstanie Chrystusa zwyciężyła Prawda, zło zostało pokonane przez Dobro, ciemność przez jasność. Miłość, która jest mocniejsza niż śmierć zajaśniała blaskiem zwycięstwa w Wielkanocny Poranek. Radość ze zmartwychwstania Pańskiego wypełniła serca wszystkich wierzących w Chrystusa i zatrwożyła tych, którzy dokonali sądu nad Zbawicielem. Ta największa tajemnica chrześcijańskiej wiary napełnia nas radością i nadzieją, a zarazem jest wielkim dowodem miłości Boga do człowieka, która nie pamięta człowiekowi tak wielu zdrad.

Jako przejaw wielkiej miłości Boga i Jego wielkiej odpowiedzialności za człowieka, należy rozumieć słowa modlitwy wypowiedziane przez Chrystusa z wysokości krzyża: „Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią” (Łk 23, 34). Stąd płynie dla nas przekonanie, że Chrystusowe zmartwychwstanie jest fundamentalnym i koniecznym elementem w obdarowaniu człowieka pełnią owoców miłosierdzia Bożego, nawet wtedy, kiedy człowiek upada i odwraca się od Chrystusa.

Dzisiaj, obchodząc pamiątkę paschalnym wydarzeń, święta zwycięstwa Życia nad śmiercią, Dobra nad złem, uwierzmy, że i my jesteśmy w stanie powstrzymać zło. Potrafimy to uczynić, jeżeli się zjednoczymy, jeśli zamiast niesprawiedliwie osądzać innych, staniemy ponad podziałami w obronie wartości moralnych i godności każdego człowieka.

Drodzy chorzy Przyjaciele! Z okazji Świąt Zmartwychwstania Pańskiego życzę Wam, aby radość tych dni rozpaliła Wasze serca gorąca miłością Boga i bliźniego. Niech Bóg, który przezwycięża wszelkie zło, wspiera Was w trudach choroby, cierpienia i samotności.

„Chrystus zmartwychwstan jest
Nam na przykład dan jest,
Iż mamy z martwych powstać,
Z Panem Bogiem królować
Alleluja!

WARUNKI PRZYNALEŻNOŚCI:

Osoba, która pragnie zostać członkiem Apostolstwa Chorych powinna spełnić 3 warunki:

- Przyjąć cierpienie z poddaniem się woli Bożej.
- Znosić je cierpliwie, po chrześcijańsku, w zjednoczeniu z Jezusem, który się za nas ofiarował na krzyżu, ofiaruje się w Eucharystii i wciąż żyje w Kościele.
- Ofiarować swe cierpienia Bogu w intencji przybliżenia Królestwa Bożego, za zbawienie świata, za Kościół i Ojczyznę i w intencjach Ojca Świętego.

Te trzy warunki stanowią istotę Apostolstwa Chorych. Nie obowiązują one pod groźbą grzechu, ani na zawsze, ale tyko na czas trwania choroby. Chory, który z własnej woli pragnie spełnić trzy wymienione warunki, powinien zgłosić się osobiście, listownie lub telefonicznie do Krajowego Sekretariatu Apostolstwa Chorych w Katowicach. Jako dowód przyjęcia do tego pobożnego Stowarzyszenia, otrzyma dyplom i krzyżyk Apostolstwa Chorych, a także drukowane, co miesiąc Listy redagowane przez Sekretariat w formie czasopisma.

Prenumeratę „Apostolstwa Chorych” można zamawiać w dowolnym czasie w ciągu całego roku. Na życzenie, wraz z pierwszym numerem, przyślemy również poprzednie numery z danego roku.

Nasz adres:
Apostolstwo Chorych
ul. Warszawska 58
40-008 Katowice
Tel. (032) 251-21-52

 


 

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Pobieranie... Pobieranie...