Różnymi drogami przedziera się prawda

LIDIA DUDKIEWICZ

publikacja 21.11.2012 11:35

W liczbie ok. 10 tys. pielgrzymi uczestniczyli we Mszy św., sprawowanej przy konfesji św. Piotra w Bazylice Watykańskiej, co stanowiło wielkie wyróżnienie. W dodatku Eucharystii przewodniczył kard. Tarcisio Bertone, najbliższy współpracownik Ojca Świętego

Niedziela 47/2012 Niedziela 47/2012

 

Trzema specjalnymi pociągami – które dostały imiona: „Radio Maryja”, „Telewizja Trwam” i „Nasz Dziennik” – pielgrzymowała do Rzymu Rodzina Radia Maryja na spotkanie z Benedyktem XVI. Była to odpowiedź na wezwanie Ojca Świętego, aby w Roku Wiary nawiedzać miejsca, gdzie rodziło się chrześcijaństwo, czyli Rzym i Ziemię Świętą.

Polska pobudka dla Wiecznego Miasta

Do Watykanu jechali na 7 października br. szczególni pasażerowie, ale i pociągi, którymi podróżowali, były szczególne, bo wypełnione modlitwą. Przez głośniki dochodziły głosy osób prowadzących Różaniec, „Anioł Pański”, „Koronkę do Bożego Miłosierdzia” czy pasażerów przewodniczących wspólnie odmawianej Liturgii Godzin. Obok indywidualnych pielgrzymów dało się zauważyć rodziców z dziećmi, babcie i dziadków z wnukami oraz młodych ludzi, którzy wzięli pod opiekę mniej sprawnych starszych członków rodziny.

Kilkaset osób udało się do Wiecznego Miasta z warszawskiego lotniska trzema wyczarterowanymi samolotami. Pokonywaną przestrzeń między ziemią a niebem wypełnili improwizowaną audycją Radia Maryja, prowadzoną przez ojców z toruńskiej rozgłośni pielgrzymujących drogą lotniczą. Pozostali podróżowali również innymi środkami lokomocji. 7 listopada o świcie wszyscy dotarli do celu. Mieli więc rzadką okazję zrobić pobudkę mieszkańcom Wiecznego Miasta.

Razem w sercu Kościoła

W liczbie ok. 10 tys. pielgrzymi uczestniczyli we Mszy św., sprawowanej przy konfesji św. Piotra w Bazylice Watykańskiej, co stanowiło wielkie wyróżnienie. W dodatku Eucharystii przewodniczył kard. Tarcisio Bertone, najbliższy współpracownik Ojca Świętego. Z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej koncelebrowali m.in.: kard. Zenon Grocholewski – prefekt watykańskiej Kongregacji Edukacji Katolickiej, abp Zygmunt Zimowski – przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, abp Wacław Depo – metropolita częstochowski, przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski, abp Szczepan Wesoły z Rzymu, a także metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga, biskup toruński Andrzej Suski, biskup drohiczyński Antoni Pacyfik Dydycz, biskup świdnicki Ignacy Dec, biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak, biskup ełcki Jerzy Mazur, biskup kaliski Edward Janiak i bp Stanisław Napierała z Kalisza, biskup zielonogórsko-gorzowski Stefan Regmunt, bp Wiesław Lechowicz z Tarnowa, bp Edward Frankowski z Sandomierza, bp Stanisław Stefanek i bp Tadeusz Bronakowski z Łomży oraz o. Janusz Sok CSsR – prowincjał Prowincji Warszawskiej Redemptorystów i o. Tadeusz Rydzyk CSsR – założyciel i dyrektor Radia Maryja. W Liturgii uczestniczyli m.in. posłowie i senatorowie RP, profesorowie polskich uczelni oraz rodacy z Polonii.

Słowa pozdrowień skierował do zgromadzonych wokół ołtarza bp Andrzej Suski. – Przynosimy w darze Ojcu Świętemu wielką modlitwę Ludu Bożego – powiedział. – Jest to wyraz naszej czci i miłości dla Pasterza Kościoła powszechnego. Tysiące osób z Rodziny Radia Maryja zobowiązały się na stałe wspierać Ojca Świętego Benedykta XVI swoją modlitwą i cierpieniem.

Wdzięczność dla ludzi nowej ewangelizacji

Z wielką radością zostały przyjęte słowa kard. Tarcisia Bertone dotyczące Radia Maryja i Telewizji Trwam: – Pan wie, ile dobra zostało posiane w sercach słuchaczy przez wspólną modlitwę, głoszenie Ewangelii, katechezę, informacje o życiu Kościoła czy bezpośrednie relacje z uroczystości i podróży papieskich. Z serca przyłączam się do waszego dziękczynienia! Kard. Bertone zwrócił uwagę, że środki społecznego komunikowania stały się poważnymi narzędziami nowej ewangelizacji, tzn. głoszenia Chrystusa w sposób dostosowany do kultury, wymagań i wrażliwości dzisiejszego człowieka. – Aby mogły skutecznie spełniać tę misję, trzeba, by osoby zaangażowane – kierownictwo, redaktorzy i sami słuchacze – były natchnionymi Duchem Świętym wiernymi naśladowcami Chrystusa, gotowymi świadczyć o Nim z miłością wobec wszystkich, zarówno braci w wierze, jak i tych, którzy nie podzielają takich samych przekonań – mówił.

Z Ewangelią w środkach komunikacji społecznej

W homilii skierowanej do Rodziny Radia Maryja abp Wacław Depo stwierdził dobitnie, że ludzie wierzący powinni mieć prawo do głoszenia Ewangelii w przestrzeni publicznej. Powiedział: – Jako wspólnota wiary w Chrystusa Odkupiciela i prowadzeni przez Maryję, wierzymy, że w samym centrum zmagań o prawdę i wolność znajduje się ludzkie sumienie i jego wrażliwość na dobro i zło. Również jako Polacy mamy na to dowód w dziejach naszej Ojczyzny. Drogi, którymi przedziera się prawda, są różne. I nieraz tam, gdzie zamykano jej – po ludzku sądząc – wszelkie wejścia, ona właśnie toruje sobie drogę, nazywając kłamstwo i zło po imieniu. Jest więc rzeczą naturalną i zrozumiałą, że jako chrześcijanie i jako Polacy, obywatele ziemskiej ojczyzny, powinniśmy mieć prawo do kształtowania życia społecznego i politycznego w świetle swojej wiary i przekonań. Winniśmy mieć prawo do głoszenia prawdy Ewangelii i przekazywanego w mediach obrazu. W imię czego uchwala się restrykcyjne przepisy telekomunikacyjne, które utrudnią Radiu Maryja i Telewizji Trwam obecność w przestrzeni publicznej? Tendencja, aby wiarę zepchnąć do sfery prywatności, sprzeciwia się samej naturze wiary i jest dyskryminująca.

Wdzięczność

Podziękowania do zgromadzonych na Mszy św. skierował prowincjał Warszawskiej Prowincji Redemptorystów o. Janusz Sok. Zwrócił uwagę, że życie człowieka to pielgrzymowanie. Sztuką jest jednak rozeznać, w jakim kierunku mamy kroczyć, jakich dróg unikać, jakich przewodników się trzymać i gdzie przystanąć, aby nabrać sił. Wyjaśnił, że Rodzina Radia Maryja przybyła do Watykanu podziękować za wiarę, która jest drogowskazem i radością, oraz dać świadectwo jedności z Ojcem Świętym Benedyk-

tem XVI, któremu niesie dar modlitwy i wsparcia.

Na zakończenie Eucharystii o. Tadeusz Rydzyk powiedział: – Jesteśmy wdzięczni Panu Bogu i Matce Najświętszej, że możemy być tutaj, u stóp apostolskich, na wezwanie Ojca Świętego, aby w Roku Wiary wyznać ją tu razem z Piotrem naszych czasów.

Dar modlitwy i toruńskie pierniki

Rodzina Radia Maryja uczestniczyła w środowej audiencji generalnej z Ojcem Świętym. – Serdecznie pozdrawiam polskich pielgrzymów, a szczególnie Rodzinę Radia Maryja, z biskupami – powiedział do zgromadzonych Benedykt XVI. O. Rydzyk wręczył Papieżowi cztery tomy ksiąg zawierających wiele tysięcy nazwisk osób, które zadeklarowały modlitwę, cierpienie i dobre uczynki w intencji Papieża. Dyrektor Radia Maryja wyjaśnił: – Chcieliśmy uczynić radość Ojcu Świętemu i powiedzieć, że miliony Polaków modlą się za niego. Ofiarowaliśmy mu także pierniki toruńskie. To był sympatyczny akcent. Sprawiliśmy Ojcu Świętemu dwie wielkie radości.

Zostawili świadectwo wiary

Rodzina Radia Maryja modliła się również przy relikwiach bł. Jana Pawła II, który kiedyś powiedział: „Ja Panu Bogu codziennie dziękuję, że jest w Polsce takie radio, co się nazywa Radio Maryja” (Rzym, 29 marca 1995 r.).

Przed udaniem się na dworce, parkingi i lotniska, aby wyruszyć w drogę powrotną do Polski, pielgrzymi zgromadzili się pod oknami Benedykta XVI, dając polski modlitewny sygnał, że pamiętają i czuwają. W sercu chrześcijaństwa zostawili również swoją troskę o przyszłość Radia Maryja i Telewizji Trwam, których byt jest obecnie poważnie zagrożony.

Pielgrzymka Radia Maryja i Telewizji Trwam została zauważona przez ważne media katolickie o zasięgu międzynarodowym – dziennik watykański „L’Osservatore Romano” oraz agencję Zenit. Polskie  media publiczne nie odnotowały tego wydarzenia na bieżąco. TVP obiecała, że w późniejszym czasie zajmie się tematem.