Placki, chusteczki, kamienie. Lednica - program spotkania, dojazd.

Katarzyna Woynarowska

publikacja 30.05.2007 23:29

Dlaczego chusteczki? O. Jan Góra tłumaczy: – Przetrzyj nią twarz i zacznij myśleć na nowo, przetrzyj oczy i zobacz świat na nowo, wytrzyj nos i zaczerpnij świeżego powietrza, wytrzyj usta i zacznij używać nowego języka. Otrzyj twarz i zostań nowym człowiekiem. Zacznij życie od nowa! Niedziela, 27 maja 2007

Placki, chusteczki, kamienie. Lednica - program spotkania, dojazd.





Lednica zawsze zaskakuje pomysłami. Słynie także z oryginalnych pamiątek-symboli. Były już gliniane talenty, Biblia z piernika, tablice Dekalogu, ampułki z winem, flakoniki pachnideł, krzyżyki odlane z lufy czołgu, woreczki z solą…W tym roku każdy, kto przyjedzie na spotkanie do Lednicy, dostanie placek św. Jacka Odrowąża i chusteczkę Jana Pawła II. Dla spodziewanych w tym roku ponad 100 tys. osób przygotowanie takich prezentów to zadanie wymagające odwagi, rozmachu i zmysłu menadżerskiego. Oto ludzie, którzy to wyzwanie podjęli.

Wytrzyj nos!

Kiedy kilka miesięcy temu do firmy państwa Pacaków zadzwonił o. Jan Góra i zapytał, czy mogliby mu uszyć chusteczki do nosa, prośba ta – poza osobą znanego zakonnika – nie wydawała się niczym nadzwyczajnym. Od lat przecież szyją chusteczki. Jednak gdy usłyszeli, o jakie zamówienie chodzi, przez chwilę zaniemówili. 200 tys. sztuk z dostawą na Pola Lednickie na 2 czerwca 2007 r.! Pierwowzorem była autentyczna chusteczka Jana Pawła II, którą kiedyś „ukradł” o. Jan Góra z kolan Papieża. Zakonnik osobiście przywiózł ją do siedziby firmy w Częstochowie.

– Trzymałem ją w dłoni – wspomina nie bez wzruszenia Grzegorz Pacak. Papieska chusteczka jest najpewniej hiszpańskiej produkcji i ma nietypowe, duże wymiary.

Przez pół roku pracownicy niewielkiej firmy szyli owe 200 tys. chusteczek. Są identyczne jak pierwowzór, z delikatnego batystu. Jedyne odstępstwo to wyhaftowane logo JPII i lednicki symbol ryby.

Dlaczego chusteczki?

O. Jan Góra tłumaczy: – Przetrzyj nią twarz i zacznij myśleć na nowo, przetrzyj oczy i zobacz świat na nowo, wytrzyj nos i zaczerpnij świeżego powietrza, wytrzyj usta i zacznij używać nowego języka. Otrzyj twarz i zostań nowym człowiekiem. Zacznij życie od nowa! Taka papieska chusteczka będzie najpewniej wiązana potem na głowie, na szyi, noszona jako pewien symbol przynależności do pokolenia JP II. Mówi się już, że papieskie chusteczki nie powinny być pomysłem wykorzystanym jednorazowo. Dobrze się stanie, jeśli zaczną być także atrybutem chrztu czy I Komunii św.

Firma Pacaków ma poczucie, że lednicki przypadek to efekt wydarzenia sprzed kilku lat, kiedy to wysłali do Watykanu prezent dla Jana Pawła II w postaci swoich chusteczek. Zwyczajnych, bo takie, jak im powiedziano, lubi Jan Paweł II. Nie wierzyli własnym oczom, gdy w dwa tygodnie później znaleźli w skrzynce pocztowej podziękowanie z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej. Z tym wydarzeniem łączą telefon, jaki odebrali sześć miesięcy temu. Wcześniej słyszeli tylko o Lednicy, ale w tym roku po raz pierwszy pojadą tam, by przeżyć wszystko jak należy – od zmroku po świt.

Kamień z Kamienia

W tym roku na spotkanie lednickie przywieziony zostanie także olbrzymi, ważący 400 kg kamień z Kamienia Śląskiego, gdzie przyszedł na świat św. Jacek Odrowąż – najsławniejszy polski dominikanin. Do kamienia przymocowano tablicę z Dekalogiem i lednicki symbol bramy-ryby. Pomysłodawcą jest opolski duszpasterz młodzieży ks. Piotr Burczyk, proboszcz parafii Ochodze.




Dlaczego kamień?

– Natchnęła nas przypowieść o perle i potrzeba jakiegoś przełożenia jej na język symboli współczesności. Jeśli chcesz wierzyć, musisz iść na głębię. Zanurzyć się, zanurkować, zaryzykować – wyjaśnia ks. Burczyk.

Kamień zostanie zatopiony w Jeziorze Lednickim 2 czerwca. Wcześniej, 19 maja, kilku nurków zeszło na dno jeziora w poszukiwaniu miejsca, które najlepiej nadaje się do złożenia kamienia. Chodzi bowiem o to, że powinien być on widoczny z tafli jeziora. Ks. Burczyk także zanurkuje – po to ukończył kurs nurkowania.

By kolos znalazł się w odpowiednim miejscu jeziora, konieczna była specjalna konstrukcja do zatapiania kamienia.

„Święty Jacku z pierogami, módl się za nami”

W tym roku jadać się będzie na Lednicy placki św. Jacka. Około 100 tys. placków przywiozą trzej duszpasterze młodzieży: wspomniany już ks. Piotr Burczyk z Opolszczyzny, ks. Artur Pytel z Gliwic i ks. Jacek Plech z Katowic, który dodatkowo „zorganizował” plackom odpowiednie wejście – poprzedzać je będzie 100-osobowa orkiestra dęta – śląska, oczywiście.

Dlaczego placki?

O. Jan Góra opowiedział kiedyś księżom o pierogach, którymi, jak zapisano w miraculach, św. Jacek karmił biedaków. Na Śląsku do dziś ponoć lepi się pierogi według owego przepisu. Chociaż trzeba wiedzieć, że w czasach Świętego pierogami nazywano zwykłe placki smażone na oleju. Ks. Artur Pytel, któremu gliwicki „Gigant” przygotuje 80 tys. tych placków, opowiada, że onegdaj wyposażano w nie na drogę zakonników w Italii. Gliwickie placki będą duże, przeznaczone dla dwóch osób.

– Zależy nam na geście przełamywania się, dzielenia, który jest w chrześcijaństwie niezwykle ważny, symboliczny… – tłumaczy ks. Pytel. – Gdy człowiek wybiera się w drogę, także tę w głąb siebie, potrzebuje pokrzepienia, nie tylko duchowego. Pobrzmiewają więc w tym słowa: „Poślij mnie!…”.

A przepis? Bardzo prosty. Na 100 tys. placków potrzeba będzie 3,5 tony mąki, 75 kg drożdży, 280 litrów oleju i 560 litrów piwa, plus 200 kg rozmarynu, 100 kg rodzynek i kilka kilogramów soli do smaku (dokładny przepis podamy w następnym numerze „Niedzieli”). Placki opolskie (20 tys.), przygotowane według tej samej receptury, będą mniejsze, jednoosobowe… W każdym razie nawet gdyby nad Jeziorem Lednickim znalazło się w tym roku 150 tys. ludzi, dla każdego wystarczy świętojackowego specjału.




LEDNICA – program spotkania
2 czerwca 2007


Od rana – Powitanie pielgrzymów lednickich w recepcjach. Tam można otrzymać tegoroczne
symbole lednickie: chusteczkę Jana Pawła II, śpiewnik, świecę.

Możliwość spowiedzi.

Możliwość oddania krwi (do godz. 17.00)

15.00 – Koronka do Bożego Miłosierdzia

16.00 – Próba śpiewów i tańców lednickich

17.00 – Rozpoczęcie Spotkania Lednica 2007:
• powitanie i zawiązanie wspólnoty
• wręczenie stypendiów „Talenty Lednickie”
• wprowadzenie relikwii św. Wojciecha i św. Jacka

18.30 – Misterium o św. Jacku

20.00 – Msza św.

22.00 – Przybycie 3. Maratonu Lednickiego:
• adoracja Najświętszego Sakramentu
• wybór Chrystusa
• nabożeństwo: Poślij mnie!

23.00 – Różaniec św. Jacka

00.00 – Przejście przez Bramę III Tysiąclecia




Pociągi specjalne

Organizatorzy tegorocznego XI Ogólnopolskiego Spotkania Młodych Lednica 2007, które odbędzie się w sobotę 2 czerwca, są przygotowani na przyjęcie nawet 150 tys. osób. Dojazd na miejsce spotkania ułatwią dwie inicjatywy podjęte wspólnie z PKP Intercity.

Pierwszą jest pociąg św. Jacka, który wyruszy z Przemyśla i przez Rzeszów, Tarnów, Kraków, Katowice, Opole, Wrocław dotrze do Lednogóry. W specjalnym wagonie umieszczone zostaną relikwie św. Jacka – patrona tegorocznego spotkania oraz bł. Czesława. – Będzie to pociąg inny niż wszystkie – pełen radości, śpiewu i lednickiego ducha wspólnoty – mówi Bartłomiej Dobrzyński, rzecznik prasowy tegorocznego spotkania. – Już w drodze duszpasterze będą organizować konferencje, które wprowadzą uczestników w klimat spotkania i pozwolą zrozumieć głęboką treść hasła, którym są słowa św. Jacka: „Poślij mnie!”. Pociąg wyruszy z Przemyśla 2 czerwca o godz. 2.22, do Lednogóry dotrze o 13.36. Bilety są dostępne w kasach Intercity w cenie 59 zł za przejazd w obie strony.

Najnowszą inicjatywą jest przyjazd do Lednicy Pociągu Papieskiego, łączącego na co dzień Kraków z Wadowicami. 1 czerwca pociąg wyruszy z Krakowa do Lednogóry, 2 czerwca dwukrotnie przemierzy trasę z Poznania do Gniezna, a 3 czerwca powróci z uczestnikami do Krakowa. Wyjazd pociągu z Krakowa – 1 czerwca o godz. 23.00, przyjazd do Lednogóry ok. godz. 6.30. Powrót – 3 czerwca: wyjazd z Lednogóry o godz. 4.30, przyjazd do Krakowa ok. godz. 12.00. Cena biletu w obie strony – 54 zł.

Wraz z przybliżaniem się terminu spotkania przybywa uroczystości z nim związanych. 13 maja podczas dorocznej procesji Stanisławowskiej w Krakowie zostały poświęcone chusteczki Jana Pawła II, które będą wręczane uczestnikom Lednicy 2007. 19 maja natomiast na wyspie na Jeziorze Lednickim dokonano poświęcenia półtonowego kamienia z wyrytym Dekalogiem, który zostanie zatopiony w tym jeziorze 2 czerwca. (A.W.)

Kontakt z organizatorami:
e-mail: sekretariat@lednica2000.pl
Na stronie internetowej: www.lednica 2000.pl można znaleźć szczegółowe informacje oraz formularz zgłoszeniowy.