Przez kulturę naród jest sobą...

O celach, zamierzeniach i oczekiwaniach związanych z III Krajową Konferencją „Samorządy RP dla Jana Pawła II” z burmistrzem Kamieńska Grzegorzem Turlejskim rozmawia Wojciech Mścichowski

publikacja 25.03.2008 15:04

Myśli, słowa i twórczość wielkiego Polaka powinny być postrzegane przez każdego obywatela. Rolą mediów jest przypominanie słów Papieża i przekazywanie ich każdemu obywatelowi, kierowanie się wartością przekazu, a nie poklaskiem i tanią sensacją. Niedziela, 23 marca 2008

Przez kulturę naród jest sobą...



Kamieńsk – liczące niespełna 2900 mieszkańców miasto w powiecie radomszczańskim, położone w południowej części woj. łódzkiego. Ważny węzeł komunikacyjny, dziś zapomniany, na trasie dawnej kolei warszawsko-wiedeńskiej. Prawa miejskie magdeburskie Kamieńsk otrzymał w 1374 r. z nadania królowej Elżbiety, a utracił na mocy ukazu carskiego z 1869 r. w akcie zemsty za powstanie styczniowe, by z inicjatywy Grzegorza Turlejskiego odzyskać je ponownie w 1994 r. Bogactwem miasta i gminy jest 100-letni kościół parafialny, wiele ważnych pomników i tablic, ale przede wszystkim pełni pasji i inicjatyw mieszkańcy, na czele z burmistrzem Grzegorzem Turlejskim.

Z okazji 3. rocznicy przejścia do Domu Ojca wielkiego Polaka – Jana Pawła II Urząd Miasta w Kamieńsku organizuje w dniach 27-28 marca 2008 r. III Krajową Konferencję „Samorządy RP dla Jana Pawła II”. Hasło konferencji brzmi: „Kultura w nauczaniu Jana Pawła II”. Spotkanie jest realizacją inicjatywy podjętej w 2006 r. w Krośniewicach, a następnie w Gnieźnie – kolebce polskiej państwowości. Jak głosi projekt uchwały tegorocznej konferencji – „każda kolejna rocznica śmierci tego Wielkiego Polaka powinna być okazją nie tylko do podsumowania tego, co już uczyniono dla zachowania pamięci o Nim, ale do opracowania nowych koncepcji i zamierzeń upamiętniających również ten niebywały historyczny pontyfikat”.


Wojciech Mścichowski: – Skąd pomysł zorganizowania przez organ samorządowy takiej konferencji i czemu ma ona służyć?

Grzegorz Turlejski: – Wszystko zaczęło się od kontaktu z prezesem Stowarzyszenia Pamięci Jana Pawła II – Ryszardem Zawadowskim, który do wszystkich organów samorządowych na terenie kraju wystosował apel dotyczący przekazania informacji o posiadanych pamiątkach dotyczących pontyfikatu Jana Pawła II. Odpowiedzieliśmy, bo tych pamiątek w Kamieńsku jest wiele. Jan Paweł II od listopada 1999 r. jest Honorowym Obywatelem Miasta i Gminy Kamieńsk, dwie gminne szkoły noszą jego imię, z okazji nadania mu obywatelstwa wydaliśmy okolicznościowy medal, na parafialnej świątyni widnieje tablica upamiętniająca pontyfikat Jana Pawła II, a obok stoi pomnik Ojca Świętego, w posiadaniu miasta i gminy jest wiele zdjęć, dyplomów i podziękowań związanych z tym wielkim pontyfikatem. W Kamieńsku ludzie żyją myślami wielkiego Polaka, ciągle pamiętają jego nauczanie i wprowadzają je w czyn. Każdy dzień przynosi nowe, współczesne już pamiątki, tworzone z jego słów i refleksji po jego odejściu do Domu Ojca.





Powodowany współpracą ze Stowarzyszeniem Pamięci Jana Pawła II zaproponowałem, aby III Konferencja „Samorządy RP dla Jana Pawła II” odbyła się w Kamieńsku. Do udziału zaprosiliśmy przedstawicieli samorządów z kilkudziesieciu polskich miast i gmin, które uhonorowały Jana Pawła II obywatelstwem, ale także innych, by przekazać im swoje doświadczenia i wspólnie szerzej spojrzeć na Ojca Świętego, na jego nauczanie i spuściznę, jaką nam pozostawił. Chcemy zobaczyć, jakie spojrzenie na krzewienie polskiego regionalizmu, na kulturę i poczucie polskości, na inspirowanie przedsięwzięć społecznych przedstawią lektorzy i jak jesteśmy zbieżni w swoich oczekiwaniach, chcemy także dowiedzieć się, jak inni kultywują pamięć o Janie Pawle II, ewentualnie zachęcić do podjęcia tego tematu.

– Kto objął patronat nad konferencją, kto wygłosi referaty i jakie będą ich tematy?

– Honorowy patronat nad konferencją objęli: metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak i minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski. Spodziewane są referaty m.in.: ks. dr. Mariana Szymonika – „Krzewienie polskiego regionalizmu – kultura regionalna i lokalna wyrazem godności człowieka i obywatela lokalnej społeczności”, ks. dr. Andrzeja Kuliberdy – „Kształtowanie poczucia polskości jako wyrazu więzi świadomości narodowej i państwowej, zwłaszcza wśród młodzieży”, ks. dr. Pawła Sobusia – „Inspirowanie przedsięwzięć społecznych, politycznych i kulturalnych zmuszających do przełamywania bierności obywatelskiej przez wzmacnianie tożsamości i identyfikacji społeczności lokalnych z małą i wielką Ojczyzną” oraz dr. Kazimierza Ożoga – „Sztuka, piękno i artyści w nauczaniu Jana Pawła II”.

– Wiodącym tematem będzie kultura. Skąd ten temat i dlaczego właśnie w Kamieńsku?

– Kamieńsk jest miasteczkiem o ponad 700-letniej tradycji. Pierwsze wzmianki dotyczą istnienia kościoła parafialnego w 1291 r., który przez wieki był i jest świadectwem kultury. Tradycje kulturalne wniosły tu rody Pukarzewskich, Przerębskich – senatorów i marszałków Rzeczypospolitej, którzy rozbudowywali kościół i nadawali status miejscowości. Kamieńsk jako ośrodek umiłowania wolności i kolebka patriotyzmu brał udział w powstaniach listopadowym i styczniowym, w wydarzeniach związanych z odzyskaniem niepodległości w 1918 r., zaznaczył swój udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Wielu mieszkańców Kamieńska stanęło w obronie Ojczyzny we wrześniu 1939 r. Kamieńszczanie walczyli pod Tobrukiem, pod Monte Cassino, ginęli w Katyniu. Wspomnieć też trzeba nazwiska takich społeczników, jak harcmistrz dr Mieczysław Kotarbiński, wielki orędownik kultury, wychowawca wielu pokoleń Kazimierz Tazbir czy olimpijczyk Antoni Maszewski.





– Czy myśli i słowa Jana Pawła II są dziś postrzegane przez współczesnego Polaka? Jaka powinna być rola mediów w przekazywaniu prawdy o największym z Polaków?

– Czas płynie bardzo szybko, ale myśli, słowa i twórczość wielkiego Polaka powinny być postrzegane przez każdego obywatela. Rolą mediów jest przypominanie słów Papieża i przekazywanie ich każdemu obywatelowi, kierowanie się wartością przekazu, a nie poklaskiem i tanią sensacją. Kultywowanie polskości przy natłoku otaczających nas dziś kultur jest szczególnie ważne. O tym powinny pamiętać media, a my swojej tożsamości narodowej i wiary ojców nie możemy zatracić.

– Jakie atrakcje zaproponujecie zebranym oprócz zasadniczej tematyki konferencji?

– Będzie wystawa pamiątek przygotowana przez młodzież wraz z nauczycielami, spotkanie z miejscową młodzieżą, połączone z częścią artystyczną, w której uczniowie przekażą swoje spostrzeżenia na temat wartości bliskich Janowi Pawłowi II. Swoje książki zaprezentują Wydawnictwo „Adam” z Warszawy i Biblioteka „Niedzieli”. Niewątpliwą atrakcją będzie wydana przez nasz Urząd Miasta i Gminy książka „Kamieńsk Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II” i okolicznościowy medal pamiątkowy, który otrzyma każdy z uczestników. Planowana jest wycieczka połączona ze zwiedzaniem Kopalni Bełchatów i parku elektrowni wiatrowych oraz wieczór poezji i muzyki związanej z Janem Pawłem II w wykonaniu artystów scen warszawskich.

– A część typowo liturgiczna?

– W drugim dniu konferencji w kościele parafialnym pw. świętych Apostołów Piotra i Pawła podczas uroczystej Mszy św. uczestnicy będą się modlić o rychłą kanonizację sługi Bożego Jana Pawła II.

– Życzę, aby ta inicjatywa przyniosła spodziewane efekty, promieniując na całą Polskę, a nawet Europę. Warto zaznaczyć, że Miasto i Gmina Kamieńsk, jako jedyny w Polsce organ samorządowy, wsparła budowę pomnika Jana Pawła II na terenie WSD we Lwowie na Ukrainie, a specjalne podziękowanie kard. Mariana Jaworskiego stanowi dla tutejszej społeczności jedną z najmilszych pamiątek.