Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”

Sylwia Palka

publikacja 24.09.2009 10:14

Najstarsi pamiętają Karola Wojtyłę – z Wadowic i Krakowa, a nawet małego Lolka – ministranta, bramkarza, kolegę ze szkoły. Trochę młodsi znali papieża Polaka. A najmłodsi i przyszłe pokolenia? Im pozostanie już tradycja i pamięć, bo nie mieli szczęścia żyć w czasach wielkiego pontyfikatu Jana Pawła II. Czas serca, 102/2009

Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”



Krakowskie Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” ma nam i tym, którzy przyjdą po nas, pomagać, byśmy nie zapomnieli o papieżu-rodaku i mogli się dalej z nim spotykać. Obiekty mają powstać na 7 ha terenów kościelnych, obok sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach za datki pochodzące od wiernych z całego świata.

„Nie lękajcie się!”

Nazwa Centrum „Nie lękajcie się!” nawiązuje do pamiętnych słów papieża Polaka wypowiedzianych w dniu inauguracji pontyfikatu, 22 października 1978 roku: „Nie lękajcie się! Otwórzcie, a nawet otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi! Jego zbawczej władzy otwórzcie granice państw, ustrojów ekonomicznych i politycznych, szerokich dziedzin kultury, cywilizacji, rozwoju. Nie lękajcie się!”. Słowa, które nigdy nie stracą aktualności, a może właśnie dziś brzmią w szczególny sposób?

Łagiewniki – nieprzypadkowe miejsce

Projekt został zainaugurowany 2 stycznia 2006 roku przez ks. kard. Stanisława Dziwisza. Podczas pielgrzymki do Polski, 27 maja 2006 roku, Benedykt XVI poświęcił kamień węgielny pod przyszłe Centrum, który znajduje się w aktualnej siedzibie Centrum przy ul. Kanoniczej 18.

11 października 2008 roku – w ramach obchodów 30. rocznicy wyboru kard. Wojtyły na papieża – kard. Dziwisz uroczyście rozpoczął budowę Centrum.

Powstaje ono w sąsiedztwie sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach, na tzw. Białych Morzach, terenie po dawnych Zakładach Sodowych Solvay, w których podczas okupacji pracował Karol Wojtyła.

Warto dostrzec tu niezwykły związek łączący Centrum z sanktuarium Miłosierdzia Bożego. To Jan Paweł II ogłosił Siostrę Faustynę błogosławioną i świętą i przedstawił światu orędzie Miłosierdzia. Siostra Faustyna wskazuje na sanktuarium, nie przypisując sobie tego, co się tu dokonało, mówi: to nie ja, ale Miłosierdzie. Analogicznie Jan Paweł II nie szuka w Łagiewnikach swojej chwały, ale jakby mówi: w Bogu jest cała moja nadzieja, w Jego miłosierdziu. Zatem i św. Faustyna, i Jan Paweł II pokazują Boga, Jego miłość i miłosierdzie.

abyśmy szli do Chrystusa

Zgodnie ze statutem Centrum powołano dla „upamiętnienia pontyfikatu sługi Bożego papieża Jana Pawła II”. Ma ono upowszechniać i twórczo rozwijać dziedzictwo Jana Pawła II, promować duchowość, kulturę i tradycję związane z jego osobą, a także działalność naukową i edukacyjną oraz pomoc potrzebującym.





Kardynał Stanisław Dziwisz podkreśla, że Centrum Jana Pawła II powstaje z myślą o tych, „którzy przyjdą po nas, by i oni dzięki temu dziełu mogli poznać i pokochać sługę Bożego i w wierności jego nauczaniu i świadectwu razem z nim iść do Chrystusa”.

Centrum stanowi integralną część dzieła nowej ewangelizacji dla przyszłych pokoleń.

Ma być duchowym kościołem Jana Pawła II, najważniejszym w Polsce i na świecie ośrodkiem żywej pamięci papieża Polaka. Będzie to zarazem wotum dziękczynne narodu polskiego oraz wszystkich ludzi dobrej woli, którym bliska była jego osoba i dzieło.

abyśmy spotykali się z Janem Pawłem

Najważniejsze, by Centrum było… jak dom. „Chciałbym, żeby był to dom” – mówi ksiądz prałat Jan Kabziński, prezes Centrum. „Dlaczego? Bo do domu się wraca. Chciałbym, by Centrum było właśnie tak traktowane: wychodzimy, ale wracamy, aby się spotkać z ojcem – bo przecież dla ludzi wierzących Jan Paweł II jest ojcem” – wyjaśnia ks. Kabziński.

Centrum kontynuuje prace rozpoczęte przez Instytut Jana Pawła II, założony przez kard. Franciszka Macharskiego w celu studiowania dzieł i nauczania kard. Wojtyły, profesora etyki i pasterza archidiecezji krakowskiej.

Aby Centrum mogło pełnić swoją funkcję, zostaną wybudowane następujące obiekty:
muzeum multimedialne poświęcone życiu i działalności Jana Pawła II (dom Jana Pawła II), kościół, Instytut Jana Pawła II, dom spotkań dla młodzieży i centrum wolontariatu, dom rekolekcyjny z kaplicą, centrum konferencyjne, dom pielgrzyma i hotel oraz park medytacyjno-rekreacyjny.

Centrum będzie otwarte nie tylko dla wierzących, ale dla wszystkich ludzi, bo Jan Paweł II przyjmował każdego. Dowód stanowi już jego pierwsza encyklika, Redemptor hominis, którą zaadresował do wszystkich „ludzi dobrej woli”.

Centrum to oczywiście konkretne koszty. Cała inwestycja ma kosztować około 200 mln zł.

Obecnie Centrum dysponuje 40 mln na budowę pierwszego etapu. Pieniądze pochodzą od ofiarodawców. Centrum nie ma wielkich sponsorów – ofiary, które dotąd zebrano, pochodzą od prywatnych osób z całego świata. Zwracamy się, więc do wszystkich ludzi dobrej woli, którym zależy na utrwaleniu spuścizny naszego wielkiego Rodaka, prosząc o wsparcie tego dzieła, zarówno duchowo, jak i materialnie. Nawet najmniejszy dar będzie dla nas cenną pomocą, która pozwoli wznieść trwały pomnik naszemu Papieżowi Janowi Pawłowi II.


*****

Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się”
ul. Kanonicza 18
31-002 Kraków
nr konta: 33 1020 2892 0000 5302 0178 5872

Budowę Centrum można też wesprzeć, wysyłając SMS o treści RAZEM na numer 71004 (koszt 1,22 zł z VAT).
Więcej na: www.janpawel2.pl