Ćpuny na weselu w Kanie

Tadeusz Pulcyn

publikacja 23.08.2007 19:44

Nie mogłam tego zrozumieć. Sama sobie odmawiałam wielu rzeczy, ale on musiał mieć wszystko... Próby poważnych rozmów kończyły się fiaskiem. Prawie co wieczór ćpanie z koleżkami. Przez dwa lata matka Karola płakała w oliwskim kościele cystersów przed Matką Chrystusa. Idziemy, 19 sierpnia 2007

Ćpuny na weselu w Kanie
Zofia wyruszyła z mazowieckiego miasteczka na Wybrzeże w poszukiwaniu pracy. – Gdy wjeżdżałam – wspomina – pociągiem do Gdańska, westchnęłam: Nareszcie wygramoliłam się z grajdołka.

Euforia wyzwolonej uroczej blondynki nie trwała zbyt długo. Poznała absolwenta gdańskiej politechniki, przystojnego Kubańczyka Jose. Mieli wspólne dalekosiężne plany. – Niestety, gdy miał nam się urodzić syn Karol – ociera łzy Zofia – Jose wyjechał na Kubę i już stamtąd nie wrócił. Wynajmowałam wówczas mieszkanie u państwa Zapolskich, nauczycieli akademickich, którzy okazali mi wiele serca. Gospodarz domu został nawet ojcem chrzestnym Karola i do dziś utrzymujemy ze sobą bardzo bliskie kontakty.

Wyprowadziłam się od swoich dobrodziejów, gdy otrzymałam dobrą posadę ekonomistki i mieszkanie służbowe. Karol rósł, nie sprawiał kłopotów wychowawczych i dobrze się uczył, lecz doskwierał mu brak ojca. Dość często wracał z podwórka z płaczem: Olaf i Patryk mówią, że nie chcą się bawić z Murzynem i mamimsynkiem.

Lata biegły. Kędzierzawy nastolatek w szkole średniej został zaakceptowany przez rówieśników, ale – jak mówi przysłowie – „gdy wszedł miedzy wrony, musiał krakać jak one”. Zaczęły się nocne eskapady do klubów. Królowała ostra muzyka, było piwo, trawka i – zawiedziona miłość... Z sympatycznego młodzieńca często wyłaziło zranione zwierzę. Zamykał się przed matką w pokoju, pokrzykując przez drzwi: Nauka nie ma sensu! Życie nie ma sensu!.

– Nie mogłam tego zrozumieć – marszczy czoło Zofia. – Sama sobie odmawiałam wielu rzeczy, ale on musiał mieć wszystko... Próby poważnych rozmów kończyły się fiaskiem. Prawie co wieczór – ćpanie z koleżkami.

Przez dwa lata matka Karola płakała w oliwskim kościele cystersów przed Matką Chrystusa. Wreszcie powiedziała Jej stanowczo: Nie mam już siły, oddaję moje dziecko Tobie, Maryjo, prowadź go!
– Po tygodniu – pogodnieje Zofia – spotkałam koleżankę, która zaprosiła mnie na rekolekcje pod nazwą „Kurs Filipa” – organizowane przez wspólnotę Marana Tha prowadzoną przez ks. prof. Andrzeja Kowalczyka, egzorcystę diecezji gdańskiej. Karola zwerbowała na kurs – i nawet nie musiała się specjalnie trudzić – śliczna córka tej koleżanki.

Wrócił odmieniony, radosny. Szczerze przepraszał, że wyrządzał mi krzywdę. Przez wiele tygodni starał się żyć inaczej niż przedtem. Diabeł jednak nie spał. Jeszcze wróciło narkotykowe szaleństwo. Dopiero następne i jeszcze następne spotkanie z egzorcystą zmieniło nasze życie. Karolowi udało się nawet przeciągnąć kumpli na swoją stronę. Dziś wielu z nich cyklicznie posługuje z nim rekolekcyjnej wspólnocie.

Któregoś dnia Karol postanowił wybrać się do Medjugorje. Po pielgrzymce do tamtejszego sanktuarium wrócił rozpromieniony. Poznał tam Francescę, córkę Włocha i Polki. Za rok znów się tam spotkali w święto Matki Bożej Szkaplerznej. – Tego dnia przed naszą cysterską Matką Bożą odebrałam SMS-a: „Mamo, czy mógłbym się zaręczyć?” Cóż miałam odpisać, że nie? – uśmiecha się Zofia. Oficjalne zaręczyny odbyły się w Zesłanie Duch Świętego. – Do dnia ślubu walczyliśmy o zachowanie czystości – mówią młodzi. – I udało się.

– Ach, co to był za ślub ! – wzdychają dawne ciche adoratorki smagłego bruneta. Po złożeniu przysięgi małżeńskiej para młoda zaprosiła gości – wśród których były dawne ćpuny, dziś mężczyźni z różańcami w rekach – na poczęstunek, a potem na nabożeństwo „Wesele w Kanie” – rozśpiewane, rozmodlone...
Obecnie Karol i Francesca studiują pedagogikę. Zofia nie ma już powodów do łez. Należy do modlitewnej wspólnoty, spaceruje po oliwskim parku z ukochaną wnuczką Marią i wyczekuje wnuka. Jest w drodze...