Komentarze 11
 • Kristo
  29.05.2009 08:46
  Nawracać trzeba bo nie przyjęli Zbawiciela Pana Jezusa
 • discipulus
  29.05.2009 07:35
  Wszystko zależy od tego, za kogo właściwie uważamy Jezusa Chrystusa.
  Jeżeli jest Zbawicielem wszystkich, jak uczy Nowy Testament, katerchizm i ostatnia Deklaracja Dominus Iesus, to zapewne i żydów.
  A jeżeli tak, to należy ich o tym uświadamiać, przekazywać im zbawcze orędzie Chrystusa, a oni powinni je przyjąć wiarą i praktyką życia.
  Przymierze Starego Testamentu nie zostało odwołane, ale przecież jego pełnią jest przymierze w Chrystusie, przymierze Nowego Testamentu. Tu nie ma wątpliwości.
  Chyba że zaprzeczamy Ewangelii i swojej wierze.
 • Kristo
  29.05.2009 08:48
  Żydzi wierzą w Boga ale nie w Trójcy Św.
 • ekoplaneta
  29.05.2009 09:27
  Gdyby Stary Testament wystarczył do zbawienia, to po co Chrystus przyszedł na Ziemię? Dlaczego mówił: ,,Kto nie uwierzy w Syna Człowieczego nie będzie miał życia w sobie".
  Z całym szacunkiem dla wiary żydowskiej ale Stary Testament nie stanowi pełni Objawienia Bożego lecz jest jego częścią.
  A czy ludzie wierzący w judaizm mogą dostąpić zbawieni?, Tak naprawdę to wie tylko Bóg! Wiem, że napewno należy się dla nich szacunek.
  Pozdrawiem
  ekoplaneta
 • danusia
  29.05.2009 10:19
  A Pan Jezus mówił : Nawracajcie się , bliskie jest królestwo niebieski," chyba do Żydów też.
 • Stanisław Miłosz
  29.05.2009 14:23
  Wymyślanie sztucznych problemów. Jeśli ktokolwiek - muzułmanin, żyd, poganin, ateista itd. - chce słuchać Ewangelii to powiedzieć mu: to nie dla ciebie? A jeśli przyjdzie i powie Credo, to co, za drzwi wykopać?
  Te wszystkie oskarżenia o prozelityzm są funta kłaków warte. Są tylko narzędziem w zupełnie innych niż wiara sprawach. Szukanie dla nich teologicznych uzasadnień to strata czasu i tyle. Zająłby się TP poważniejszymi sprawami.
 • Mariusz Maciak
  29.05.2009 14:25
  Łatwo jest popaść z jednej skrajności w drugą. W przeszłości ludzie Kościoła często odsądzali braci żydów od czci i chwały i nawracali siłą i pod przymusem, a obecnie wielu chciałoby zrezygnować z ewangelizacyjnej misji Kościoła. Trzeba dziś z całą mocą podkreślać status narodu żydowskiego jako narodu wybranego na wieki, ale z drugiej strony musimy jako chrześcijanie głosić, że Stare Przymierze wypełnia się w Nowym!!! Drogą ze wszech miar słuszną i pośrednią jest powstawanie autonomicznych wspólnot żydów mesjańskich, którzy z jednej strony chlubią się własną przynależnością do narodu żydowskiego, ale równocześnie na swój, żydowski sposób wierzą, że Jezus (Jeszua) jest żydowskim Mesjaszem... To oni mają szczególne prawo głosić pośród swoich rodaków Ewangelię żydowskiego Mesjasza Jeszui z Nazaretu. Dobrze by było, gdyby w łonie Kościoła katolickiego chrześcijanie żydowskiego pochodzenia utworzyli analogiczną wspólnotę żydowską, która na sposób żydowski przeżywałaby swoją wiarę i celebrowałaby Paschę Nowego Przymierza.
 • WB
  29.05.2009 14:26
  ,,Kto we Mnie wierzy ma życie wieczne".
 • antoni
  29.05.2009 19:53
  Nie rozumiem dlaczego Gosc Niedzielny powoluje sie na artykuly napisane w Tygodniku Powszechnym.Ta gazeta nie zasluguje na to aby ja czytali katolicy.
 • Krzysztof
  29.05.2009 21:00
  Religia mojżeszowa była tylko poprzedniczką religii chrześcijańskiej, została przez Chrystusa już to dopełniona już to zniesiona. Dlatego też po śmierci Chrystusa już nie jest religią prawdziwą a tym samym stała się religią fałszywą (1). Naród żydowski nie przyjąwszy Chrystusa jako Mesjasza przestał być narodem wybranym, stał się narodem odrzuconym. Ciągle wyczekuje przyjścia Mesjasza, i dotąd religia ta jest budowlą wciąż niewykończoną; ponieważ jednak Mesjasz już nie przyjdzie, tym samym budowla ta musi pozostać niedokończoną, stała się ona zgrzybiałą, ciałem bez ducha.

  Chociaż religia żydowska z założenia swego i celu jest czymś partykularnym i nacjonalnym, to jednak jej zwolennicy są rozproszeni między wszystkimi narodami. Cały porządek na którym się opierała, jak np. arka, świątynia, ofiary, kapłani, już od ponad 1800 lat nie istnieje. Od czasu śmierci Chrystusa nie było już żadnego prawdziwego proroka, który by pocieszył naród i zwiastował lepsze czasy. Powstali wprawdzie liczni fałszywi prorocy i fałszywi mesjasze, lecz żaden z nich nie mógł czynić cudów albo innym sposobem dowieść, że jest posłany od Boga; przeciwnie: naród, który im uwierzył wtrącili w większą zgubę. Prawo mojżeszowe, które żydzi ciągle przechowują, nie może być przestrzegane w większej i istotnej części, mianowicie co do prawa sądowego i obrzędowego. Wszystko to jasno pokazuje, że naród żydowski ze swoją religią został odrzucony przez Boga, tak jak to już przepowiedział prorok Daniel (a).  Według woli Bożej naród ten będzie trwał aż do końca świata. Żydzi, zawsze zachowujący swoje starożytne święte Księgi, świadczą, że proroctwa mesjańskie w nich zawarte są autentyczne czyli że proroctwa zapowiedziały coś zanim się to wydarzyło i że nie są sfabrykowane post factum przez chrześcijan, jak to zauważa św. Augustyn: (2) "Dlatego wciąż jeszcze żydzi istnieją, aby ku swemu zawstydzeniu nosili nasze Księgi. Kiedy bowiem chcemy wykazać poganom, że Chrystus był przepowiedziany, przytaczamy im to właśnie Pismo. I aby przypadkiem nieskorzy do wiary nie powiedzieli, że to my chrześcijanie je ułożyliśmy i że wraz z Ewangelią, którą głosimy, wymyśliliśmy proroków, przez których wydawałoby się że jest przepowiedziane to, co my głosimy, wówczas przekonujemy ich na tej podstawie, że wszystkie te pisma w których Chrystus był przepowiedziany, znajdują się u żydów... Żyd nosi dokument, na podstawie którego wierzy chrześcijanin. Żydzi stali się naszymi księgarzami, tak jak zwykli niewolnicy nosić za swymi panami książki, aby niosąc ustawali a panowie czytając wzrastali". (*) (b)

  Za: Compendium theologiae dogmaticae generalis. Auctore P. Parthenio Minges O. F. M. DOCTORE SS. THEOL. ET PHILOS. ALUMNO PROVINCIAE BAVARICAE. Editio secunda emendata et augmenta. Ratisbonae 1923, ss. 97-98 (nn. 162-163).
 • krismal
  29.05.2009 22:33
  A jednak to Jezus Chrystus jest jedynym zbawicielem człowieka . a on sam powiedział , kto we mnie wierzy ma życie wieczne
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...