• renata
    19.05.2010 11:41
    Wyidealizowana ta wizja. A co w przypadku gdy małżeństwo mieszka z którymiś rodzicami? I mamusia przybiega na każdy płacz niemowlaka zanim jeszcze rodzice zdążą zareagować? Bo przecież ona odchowała czworo dzieci i WIE co teraz trzeba jej wnusiowi? Co chwila awantura? A co ze szpitalami, które mają tylko jedną "salę porodów rodzinnych" za którą w dodatku trzeba zapłacić? A co z rodzicami którzy pracują na różne zmiany, albo w ogóle poza miejscem zamieszkania?
    Zgoda, małżeństwo najważniejsze, ale czy to o to chodzi, żeby mąż siedział i gapił się jak kobieta karmi??? Może niech za ten czas nastawi pranie kaftaników, albo zetrze marchewkę na tarce do zupki? Albo zrobi coś innego pożyteczniejszego co wszsytkim pomoże i ulży tak, żeby po położeniu dziecka kobieta rzeczywiście mogła zająć się sobą i nim, a nie ruszała w kolejny kierat "ndaganiania" tego czego nie mogła zrobić kiedy dziecko nie spało?
    Tak naprawdę problem zaczyna się dużo wcześniej: czy mężczyzna już w domu rodzinnym jest uczony pomagać przy domowych obowiazkach czy wmawia mu się że to "niemęskie" i wyręcza w prasowaniu koszuli, smarowaniu chleba i przyszyciu guzika. A potem dziewczyny, narzeczone i żony też dochodzą do wniosku, że lepiej trzymać go z dala od zlewu i kuchenki bo coś zachlapie, przypali, rozgotuje, bo to nie dla niego, bo ja to szybciej i lepiej zrobię.
    Pojawienie się dziecka może wymusić zmianę postawy mężczyzny jeśli młodzi mieszkają osobno i są zdani na siebie. Ale najczęsciej oznacza brnięcie w stary schemat. Dziecko pogłębia i potwierdza to co było wcześniej i bardzo rzadko zmienia cokolwiek na lepsze. Kobieta po prostu ma więcej obowiązków, więcej stresów, jest bardziej zmęczona i wkurzona na swojego "partnera", od którego niewiele może oczekiwać i który w dodatku ma pretensje, że nie ma seksu, że nie ma obiadu, że nie ma wypranego.
    A kolejna rzecz - dużo młodych matek dochodzi do wniosku że przy dzieciach to one już nie musza o siebie dbać, bo teraz to "dziecko najważniejsze" bo "i tak siedzą w domu i nikt ich nie widzi", "bo się stroją tylko siksy na wydaniu, a powazne kobiety nie mają na takie głupoty czasu". I to oznacza brudne włosy, spłowiałe i rozepchane dresy ("bo mały ulewa"), brak makijażu i perfum. Nic dziwnego że facet widząc "coś takiego" w domu co kiedyś było jego piękną młodą żoną zniechęca się do niej i przy okazji "zachęca" do innej.
  • renata
    19.05.2010 11:57
    A dziękowanie za dziecko to jakiś absurd i anachronizm. Chyba wywodzący się jeszcze z czasów gdy wierzono że podczas stosunku mężczyzna wlewa do ciała kobiety "małych ludzików" którzy tam sobie w niej gdzieś rosną. Dziecko jest "dziełem" obojga rodziców chociaż znacznie więcej jego posiadanie obciąża matkę. Mężczyzna nie robi kobiecie żadnej łaski że "zrobi" jej dziecko!!! Można za różne rzeczy dziękować, ale dziękowanie mężczyźnie za dziecko to jakiś przesąd albo pusty gest. Tym bardziej, że wpływu na poczęcie to mąż ma naprawdę bardzo niewiele! Podobnie dziwaczne dla mnie dziękowanie kobiecie za poród - jak się zachodzi w ciążę to po tym następuje poród, kobieta po prostu musi urodzić. Nie może powiedzieć, że się rozmyśliła i "że nie dziękuję", "albo może innym razem". Po prostu rodzi i już. Może co najwyżej podczas ciąży dbac o siebie bardziej lub mniej dla dobra dziecka, ale bywa i tak, że te co najwięcej dbają, mają większe problemy od tych co nie dbają prawie wcale...
Dyskusja zakończona.
Pobieranie... Pobieranie...