• emigrant
    04.06.2011 12:37
    do redakcji portalu ;przeczytajcie prosze zanim jeszcze raz opublikujecie cos z tp
    • Andrzej_Macura
      04.06.2011 17:59
      Andrzej_Macura
      Przeczytałem. Nie zgadzam się z tezami zawartymi w tym artykule. Liczyłem, że ktoś autorowi sensownie odpowie. I wywiąże się ciekawa dyskusja. Niestety, łatwiej niż sensownie dyskutować jest mówić redaktorom, co mają a czego nie mają puszczać.

      A mnie się wydaje, że niedopuszczanie do głosu tych, którzy o sprawach Kościoła myślą inaczej nie jest dobrym rozwiązaniem. Przecież portal ma - wedle założeń - informować, formować i być miejscem spotkania. A nie indoktrynować, wykrzywiać i być trybuną dla jedynie słusznych poglądów.
      • emigrant
        04.06.2011 20:17
        sensownie odpowiadac autorowi? Komu Pan ufa :nastepcom sw Piotra czy medrkowi z gazety ktora nie powinna uzywac okreslenia katolicki. Jezeli ten autor kwestionuje zalecenia Papieza niech przystapi do kosciola, ktory mu odpowiada i nie sieje zametu. Portal katolicki powinien przedstawiac nauke Kosciola a nie publikowac co komu przyjdzie do glowy. Dla mnie nauka Kosciola to sa ,jedynie sluszne poglady'.
  • martin
    04.06.2011 17:22
    Ojciec Święty jednak widzi to trochę inaczej skoro udziela teraz Komunii Świętej na klęcząco. A chyba nikt tak jak On nie zna "prastarych" tradycji Kościoła. Zamiast "mędrkować" swoimi dumkami, przyjmijmy w pokorze to co nam wskazują Pasterze z Papieżem na czele
  • BioZ
    05.06.2011 00:42
    Jeżeli faktycznie "prastara" Tradycja Kościoła pamięta przyjmowanie Ciała Chrystusa na stojąco - w porządku. Ja jednak wolałbym, aby uszanowano moją ludzką małość i chęć przyjęcia Chrystusa na klęcząco (albo chociaż przyklękając oddać Mu cześć - ew. słuszna uwaga, że przyklękanie przed czyimiś plecami jest trochę dziwaczne; z drugiej strony Pan wie, że to przed Nim), bo wydaje mi się to najlepsza postawa - ważny moment, ale jest dość czasu na wielbienie i ekspresję radości chwilę później; a w tym momencie oddanie czci Bogu na kolanach jako wyraz głębokiej wdzięczności za wszystko - choćby za to, że On jest, i że my jesteśmy, i możemy Nim się cieszyć; i chwila bliskiego spotkania z Nim, rozpłynięcie się w niej. A później faktycznie wypływająca z tego wszystkiego radość (jeśli komuś Duch Święty wzbudzi już taką wiarę, że ten odda swoje troski Bogu i stanie się w kilka chwil promieniejący radością). Z dodawaniem Bogu chwały i Jego wielką łaską nie popadajmy w skrajność typu apokatastaza. Moim zdaniem dobrze jest przyklęknąć albo przyjąć Ciało Chrystusa na klęcząco, natomiast dla kogoś wystarczającym może być klękanie* przy słowach "Panie, nie jestem godzien".

    * - tu już autor mógł się bardziej doczepić; jak przygotowywałem się do bierzmowania, zgapiliśmy powszechny dziś sposób klęczenia, a proboszcz nazwał to "wydupieniem". Przy Adoracji co innego, ale jak się klęczy, to się klęczy. W miarę sił. A jak ktoś mimo sił siedzi na krześle z kolanami na ziemi, albo kuca żeby sobie spodni nie pobrudzić, albo jeszcze do tego żuje gumę... Ach, Panie, oni są Twoi.
  • Bozena
    05.06.2011 17:23

    Autor pisze, że przyklękanie przy procesyjnym podchodzeniu do Komunii św. jest "nieporozumieniem". A polski Episkopat jakoś nie am nic przeciwko temu, pisząc w "Komentarzu do Ogólnego Wprowadzenia do Mszału Rzymskiego", że Komunię św. można przyjąć w postawie stojącej lub klęczącej. A jesli w stojącej, to należy wczesniej wykonać skłon lub PRZYKLĘKNĄĆ:
    38. Zaleca się procesyjne podchodzenie do przyjęcia Komunii świętej (zob. OWMR 44, 86 i 160). Ciało Pana jest bowiem pokarmem na drodze do życia wiecznego. Komunię świętą można przyjąć w postawie klęczącej lub stojącej. Postawę stojącą należy zachować zawsze, gdy Komunii świętej udziela się pod obiema postaciami. Wierni przyjmujący Ciało Pańskie w postawie stojącej wykonują wcześniej skłon ciała lub przyklękają na jedno kolano.
Dyskusja zakończona.
Pobieranie... Pobieranie...