Prawo ludzkie, obraza boska

Irlandia wprowadziła prawo zakazujące bluźnierstwa – prawo, które dopiero co zniosły Norwegia i Wielka Brytania. Czyj ruch jest krokiem w dobrym kierunku? Kogo nowe prawo ma chronić i czy jest potrzebne? Tygodnik Powszechny, 17 stycznia 2010


Władze brytyjskie przymierzały się do tego kroku od początku rządów Partii Pracy (1997 r.), ale czyniły to bardzo ostrożnie. Laburzyści nie kryli, że nie chcą wchodzić w konflikt z Kościołem anglikańskim. Szalę przechyliła decyzja Izby Lordów, która w 2007 r. odrzuciła skargę organizacji Christian Voice przeciwko BBC, złożoną w związku z zaprezentowaniem przez telewizję musicalu „Jerry Springer – Opera”. „Jezus ma na sobie pieluszki, przeklina i opowiada, że jest »troszkę gejem«” – uzasadniał Stephen Green, szef Christian Voice, mówiąc o obrazie uczuć osób wierzących. Decyzja Izby upewniła rząd, że projekt zniesienia zakazu bluźnierstwa ma w parlamencie szanse. „Tego rodzaju wykroczenia – dowodziła Maria Eagle, wówczas wiceminister sprawiedliwości – są obecnie tak rzadkie, że mogą wręcz zaszkodzić poszanowaniu prawa. Skoro zaś pod ochroną są wyłącznie Kościoły chrześcijańskie, można to też uznać za przejaw dyskryminacji”. Przepisy przeciwko bluźnierstwu, obowiązujące w Anglii od 1838 r., istotnie ograniczały się do ochrony Kościoła Anglii.

George Carey, do 2002 r. arcybiskup Canterbury, a więc duchowy zwierzchnik tamtejszego Kościoła, także stwierdził, że prawo dyskryminowało inne wyznania.

Nowe prawo jest zarówno śmieszne, jak i niebezpieczne – oświadczył Michael Nugent, szef irlandzkiej organizacji Atheist Ireland. „Śmieszne, bo religijne prawa średniowiecza nie mają miejsca w nowoczesnej republice świeckiej, gdzie prawo kryminalne winno chronić ludzi, a nie idee. Prawo to jest też niebezpieczne, ponieważ prowokuje do religijnego bluźnierstwa”. Więc irlandzcy ateiści zdecydowali się na prowokację.

Na stronie internetowej swojej organizacji zamieścili listę 25 cytatów znanych historycznych i współczesnych autorów, które – zdaniem Atheist Ireland – spełniają obowiązujące w ich kraju kryteria bluźnierstwa. Listę zaczyna Jezus Chrystus, a zamyka Benedykt XVI. Inni „bluźniercy” to m.in. Mahomet, Mark Twain, Salman Rushdie czy kard. Cormac Murphy-O’Connor, były prymas Kościoła katolickiego Anglii i Walii.

Pierwsze, jak chce Atheist Ireland, bluźniercze słowa Jezusa pochodzą z Ewangelii św. Mateusza: „Ja Nim [Mesjaszem] jestem. (...) Wtedy najwyższy kapłan rozdarł swoje szaty i rzekł: Zbluźnił. (...) Oto teraz słyszeliście bluźnierstwo”

(26, 64-65). Druga wypowiedź znajduje się w Ewangelii św. Jana, gdzie Jezus, mówiąc rzekomo o Bogu Żydów, swych rozmówców, stwierdza: „Wy macie diabła za ojca (...). Od początku był on zabójcą i w prawdzie nie wytrwał, bo prawdy w nim nie ma” (8, 44). Te i inne słowa Nowego Testamentu, komentuje Atheist Ireland, „ustanawiają biblijny fundament dla chrześcijańskiego antysemityzmu”.

Zdaniem ateistów, zgodnie z nowym irlandzkim prawem Benedykt XVI zbluźnił w słynnym wykładzie na uniwersytecie w Ratyzbonie (2006 r.), cytując XIV-wiecznego bizantyjskiego cesarza Manuela II Paleologa: „Wskaż mi, co nowego wniósł Mahomet; wtedy znajdziesz tylko to, co złe i nieludzkie, jak choćby to, że nakazał szerzyć mieczem wiarę, którą głosił”. Dla świata islamskiego – podkreśla organizacja – Papież dopuścił się bluźnierstwa, przykładowo Organizacja Konferencji Islamskiej oświadczyła wówczas, że słowa te są „zamachem na proroka Mahometa”.

Niektórzy sugerowali, że za Ustawą o zniesławianiu stoją biskupi katoliccy. Komentatorzy nie mogą jednak na poparcie tezy zacytować żadnego z hierarchów, bo ci nabrali wody w usta. Bynajmniej nie dlatego, że nie mają nic do powiedzenia.

W ostatnich miesiącach sen z powiek biskupów Irlandii spędza dużo poważniejsza dla Kościoła kwestia: pedofilskie skandale wśród księży. Rządowy raport w tej sprawie oskarżył pięciu biskupów o zamiatanie pod dywan przestępstw duchownych wobec dzieci. W związku z tym czterech hierarchów podało się do dymisji. Biskupom niespieszno do udziału w kolejnym medialnym „skandalu”, nawet jeśli dotyczy on bluźnierstwa wobec religii.

«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Pobieranie... Pobieranie...