Duszpasterstwo sosny

Każdy potrzebuje wspólnoty życia duchowego – a we wspólnotach powstałych po Soborze Jan Paweł II dostrzegł powiew Ducha Świętego, który może odnawiać Kościół. Tygodnik Powszechny, 23 sierpnia 2009


Każdy potrzebuje wspólnoty życia duchowego. Jej brak jest poważnym zagrożeniem. Czy formacja seminaryjna i późniejsze ramy życia księży stwarzają szanse życia duchowego? Czy po wyjściu z seminarium księża znają prawdziwe ludzkie – a zatem i swe własne – problemy? Czy są przygotowani do zmagania się o wiarę, do stawania wobec licznych dylematów? Słuchając opinii seminarzystów i księży oraz obserwując konflikty, a nawet skandale, można zaryzykować opinię, że nie. Wizytacja, którą komisja Stolicy Apostolskiej przeprowadziła w polskich seminariach duchownych, miała przynieść odnowę formacji seminaryjnej. Niewątpliwie warto iść tym tropem dalej.

In persona Christi

Wobec nowych wspólnot pojawiają się zarzuty o przejmowanie przez świeckich funkcji księżowskich, a nawet władzy w parafiach. Jednak uczestnictwo prezbiterów jest konieczne i niezbędne dla wspólnot, a co więcej – stanowią one dla nich samych wielką pomoc. Zacytuję prezbitera z Neokatechumenatu, który po 15 latach doświadczenia we wspólnocie pisze, że jest ono „piękne, bo przez wspólnotę rzeczywiście doświadcza się Kościoła jako Oblubienicy, wchodzi się w bardzo osobistą i osobową relację z konkretną wspólnotą. Nie jest to grono ludzi, które można sobie dobrać według własnego upodobania” – stwierdza Stanisław Łucarz SJ.

Wyjaśnia, że zwracanie się per „ty” usuwa dystans związany z rolą księdza, daje poczucie akceptacji, wyrażanej też przez krytykę. „Księdzu bardzo ciężko jest zdjąć z siebie ciężar powinności bycia wzorem do naśladowania dla świeckich – oświadcza. – Mnie ten ciężar pomogła zdjąć wspólnota. Doświadczyłem, że bardziej mnie kochają i potrzebują takiego, jaki jestem, niż takiego, jakim według ogólnie przyjętych standardów powinienem być”.

Ks. Łucarz uważa, że to uwalnia od aktorstwa, a uświadamia rolę – np. w Eucharystii czy spowiedzi – działania in persona Christi. „To tajemnica powołania, rodząca z jednej strony w księdzu napięcie pomiędzy własną zwyczajnością i słabością a niezwykłością wybrania, a z drugiej, wśród świeckich w duszpasterstwie tradycyjnym przynosząca czasami zgorszenie, kiedy ta zwyczajność i słabość mocniej się ujawnią. We wspólnocie natomiast sytuacje takie stają się okazją do żywego doświadczenia, jak Bóg jest mocny w ludzkiej słabości”.

Jezuita podkreśla, że w sytuacji wspólnot, w których brak przebitera, niejednokrotnie się one rozpadają: „Przyczyny są jasne i wynikają z samej natury Kościoła: wspólnota chrześcijańska, która żywi się Słowem Bożym i Eucharystią, nie może pozostać sobą bez żywego związku z Kościołem hierarchicznym. Owszem, charyzmat i hierarchia zawsze pozostają w pewnym napięciu, lecz bez tego napięcia nie ma duchowego rozwoju...” („List” 2/2004).

Duch

Jan Paweł II dostrzegł w nowych wspólnotach powiew Ducha Świętego, który może odnawiać Kościół. A Benedykt XVI w „Liście na Rok Kapłański” pisze: „Cieszę się, że mogę skierować do kapłanów, w tym dedykowanym im roku, szczególną zachętę: by potrafili pojąć nową wiosnę, którą Duch rozbudza w naszych dniach w Kościele, nie na poślednim miejscu poprzez nowe ruchy kościelne i nowe wspólnoty (...). »Duch jest różnorodny w swoich darach (...) Tchnie tam, gdzie chce«. Czyni to nieoczekiwanie, w miejscach nieoczekiwanych i w formach wcześniej niewyobrażalnych (...), ale ukazuje nam także, że działa On, mając na względzie jedno Ciało, i że działa w jedności jedynego Ciała”.

Spotkać można niekiedy rozróżnienie dwóch typów duszpasterstwa: dyni i sosny. To pierwsze, nastawione na szybkie, ilościowe efekty przynosi je, lecz trwają one krótko, zgodnie z przypowieścią Jezusa o budowie domu. Duszpasterstwo sosny ukierunkowane jest długofalowo: nie przynosi natychmiastowych powodów do zadowolenia, lecz buduje solidne podwaliny pod dom, który nie rozpadnie się pod naporem przeciwności.

«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Pobieranie... Pobieranie...