Błogosławiony Ks. Jerzy Popiełuszko

Apostolstwo chorych 7/2010 Apostolstwo chorych 7/2010

Męczeńska śmierć ks. Jerzego winna rodzić owoce nawrócenia, przebaczenia i pojednania w naszej Ojczyźnie.

 

„Myśli - Przypomnienia - Ostatnie słowa”

 

Przeżywaliśmy niedawno uroczystości beatyfikacyjne ks. Jerzego Popiełuszki, który poniósł męczeńską śmierć z rak funkcjonariuszy SB, od której sie nie uchylał i która miała swój fundament w wirze Kościoła. Bo tez takie hasła jak: Ojczyzna, Naród, solidarność, sprawiedliwość, wolność związane z nurtem pracy bł. Księdza Jerzego Popiełuszki rozumiemy jako wartości wypracowane w naszym narodzie przez Ewangelię.

Męczeńska śmierć ks. Jerzego winna rodzić owoce nawrócenia, przebaczenia i pojednania w naszej Ojczyźnie. Wstrząsającym świadectwem zmagań przypominających Ogrójec albo ukamienowanie  św. Szczepana sś słowa rozważań modlitwy różańcowej, prowadzonej przez ks. Jerzego po Mszy świętej w Bydgoszczy, na kilka godzin przed śmiercią: „Módlmy się, byśmy byli wolni od lęku, zastraszenia, ale przede wszystkim od żądzy odwetu i przemocy”.

A oto niektóre z jego przemyśleń:

- Szczęśliwą wieczność budujemy przez wypełnianie naszych codziennych obowiązków, nieraz niepozornych i drobnych.

- Gdyby Chrystus umarł od kamieni - umarłby tylko jeden z Żydów. Gdyby położył głowę pod miecz, umarłby jak Rzymianin. Ale umierając jak niewolnik na krzyżu, stał się bratem całej ludzkości, bo śmierć niewolników była śmiercią ludzi różnych narodowości.

- Proces Chrystusa trwa. Trwa proces nad Chrystusem w jego braciach. Uczestniczą w nim ci wszyscy, którzy zadają ból i cierpienie braciom swoim, ci, którzy walczą z tym, za co Chrystus umierał na krzyżu.

- W perspektywie musimy ujrzeć całe nasze życie i wtedy nabierze ono właściwego sensu.

- Chrześcijaństwo pozwala zawsze patrzeć w przyszłość, nawet poprzez grób.

- Dlaczego Bóg dopuszcza cierpienie, dlaczego je toleruje? Nie odpowiemy na to pytanie w sposób jasny i ostateczny. Musimy pochylić głowę przed tajemnicą, ale wiemy przynajmniej jedno - ludziom wierzącym łatwiej pojąć sens cierpienia.

- Cierpienie jest nie w Bogu, ale w człowieku

- Mamy prawo usuwać cierpienie, ale nie wolno nam zapomnieć o jego wartości.

- Musimy wyciszyć się i  pozwolić Bogu mówić, musimy choć na krótki czas odsunąć od siebie zakłócenia z szarej codzienności, aby móc z Bogiem rozmawiać.

- Człowiek współczesny zapomniał o tym, że posiada duszę nieśmiertelną, nadającą jego życiu i cierpieniu sens.

- Człowiek jest wtedy człowiekiem, gdy nie zapomina, że jest dzieckiem samego Boga i że stoi w kolejce do Domu Ojca.

- Zachować godność człowieka, godność dziecka Bożego, to żyć bez zakłamania.

- Kościół to nie tylko hierarchia kościelna, ale to cały lud Boży, te milionowe rzesze ludzi, które tworzą Kościół w bardzo szerokim pojęciu.

- Misja Kościoła to bycie z ludźmi na co dzień, uczestniczenie w ich radościach, ich bólach, coerpieniach.

- Swe obowiązki tylko wtedy traktujemy odpowiedzialnie, gdy wykonujemy je jako służbę wobec najbliższych, ale też wobec narodu i świata.

- Korzeniem wszelkich kryzysów jest brak prawdy.

- Wszystko to, co jest bólem, cierpieniem, udręką fizyczną, duchową, to wszystko co my potocznie nazywamy krzyżem naszego życia, krzyżem naszego Narodu, nabiera najwyższej wartości poprzez połączenie z krzyżem Chrystusa.

- Lękamy się, gdy grozi nam cierpienie , utrata jakiegoś dobra, utrata wolności, zdrowia czy stanowiska. I wtedy działamy wbrew sumieniu, które jest miernikiem prawdy. Przezwyciężamy lek, gdy godzimy się na cierpienie lub utratę czegoś w imię wyższych wartości.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Pobieranie... Pobieranie...