Geniusz współczesnej kobiety

Powstało nowe Stowarzyszenie „Amicta Sole”. – Chcemy zająć się szeroko rozumianą promocją kobiet w Kościele, popularyzacją nauczania Jana Pawła II na temat kobiet oraz pomóc kobietom odnaleźć się we współczesnym społeczeństwie. Niedziela, 25 stycznia 2009



Powstało nowe Stowarzyszenie „Amicta Sole”. – Chcemy zająć się szeroko rozumianą promocją kobiet w Kościele, popularyzacją nauczania Jana Pawła II na temat kobiet oraz pomóc kobietom odnaleźć się we współczesnym społeczeństwie – mówi Alina Petrowa-Wasilewicz, inicjatorka i wiceprezes stowarzyszenia

Panie należące do nowego stowarzyszenia zamierzają również przywracać pamięć o wybitnych kobietach z przeszłości i upowszechniać ich życiorysy oraz postawy życiowe. – Pamiętajmy, że ponad 50 kobiet było założycielkami zgromadzeń żeńskich i mogą być wspaniałymi wzorami dla współczesnych kobiet – mówi Alina Petrowa-Wasilewicz.

– Świat się zmienił – dodaje jedna z członkiń stowarzyszenia, s. Małgorzata Krupecka, urszulanka. – Nie wystarczy już mówić ogólnie o godności kobiety. Potrzebna jest pogłębiona refleksja, która może i powinna pomóc kobiecie wyjść ze stanu dezorientacji i zmęczenia czy nawet kryzysu, przemyśleć i w nowy sposób podjąć te wszystkie role społeczne, w które dziś kobieta chce i musi wchodzić.

Wciąż nieodrobioną lekcją pozostaje nauczanie Jana Pawła II na temat roli kobiety w Kościele i w społeczeństwie. Dlatego stowarzyszenie będzie się pochylać nad myślą Papieża, a zwłaszcza nad Listem do kobiet, ogłoszonym w 1995 r., i listem apostolskim „Mulieris dignitatem” – o godności i powołaniu kobiety, z 1998 r.

Charyzmat św. Urszuli

Stowarzyszenie „Amicta Sole” zostało już zarejestrowane. Spotkania odbywają się raz w miesiącu w domu Sióstr Urszulanek w Warszawie. Bierze w nich udział ponad dwadzieścia kobiet różnych zawodów i stanów. Są wśród nich matki należące do Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus”, zakonnice ze zgromadzeń habitowych i bezhabitowych, singielki, kobiety zamężne, pracujące zawodowo i w domu, członkinie instytutów świeckich.

Początki stowarzyszenia sięgają maja 2007 r., kiedy Alina Petrowa-Wasilewicz – dziennikarka KAI i przewodnicząca Krajowej Rady Katolików Świeckich, wraz z Moniką Waluś – doktorem teologii udały się do s. Jolanty Olech – ówczesnej przełożonej generalnej Zgromadzenia Sióstr Urszulanek SJK oraz przewodniczącej Konsulty Wyższych Przełożonych Zgromadzeń Żeńskich i przedstawiły jej projekt nowego stowarzyszenia kobiet.

– Urszulanki wydały nam się najbardziej właściwe ze względu na charyzmat ich założycielki św. Urszuli Ledóchowskiej – tłumaczy Alina Petrowa-Wasilewicz. Do stowarzyszenia należą m.in.: Inka Słodkowska – doktor socjologii, specjalistka od organizacji kobiecych w dwudziestoleciu międzywojennym, Maria Rogaczewska – socjolog z UW, dr Agata Skowron-Nalborczyk – wybitna arabistka, dr Joanna Pietrzak Thébault – dziennikarka i italianistka, Jadwiga Chołodniuk – doktoryzująca się w prawie kanonicznym, Barbara Żak – pedagog, zaangażowana w kampanię na rzecz wynagradzania pracy domowej kobiet „Zrobione, zapłacone, wiele warte”, dr Agnieszka Sojka – pedagog i muzyk, adiunkt w Zakładzie Pedagogiki Kultury Instytutu Pedagogiki UJ.

Kobieta w Kościele

Stowarzyszenie przyjęło nazwę: „Amicta Sole” – czyli: Obleczona w Słońce.
– Za patronkę obrałyśmy Maryję, apokaliptyczną Niewiastę Obleczoną w Słońce, która uznając swoją rolę żony i matki, dokonała największego dzieła na rzecz wszystkich ludzi – mówi Alina Petrowa-Wasilewicz.
Dr Monika Waluś dodaje: – Jest to postać zwycięska, symbol nas – przemienionych i odnowionych w Chrystusie, Kobieta spełniona.

Projekt samego stowarzyszenia – jak mówi dla KAI m. Jolanta Olech – jest interesujący i godny uwagi, chodzi bowiem o dyskretne (a nie „walczące”) formy promocji kobiety w Kościele i w świecie, o rozsądną i odpowiedzialną refleksję nad jej rolą i miejscem, o pogłębione studium myśli Kościoła, a przede wszystkim nauczania Jana Pawła II. Alina Petrowa-Wasilewicz uważa, że szczególnie dziś trzeba na nowo przemyśleć miejsce i rolę kobiety w Kościele.

Na każde spotkanie stowarzyszenia zaprasza się kobietę z wykładem na określony temat. Przewidziane jest również wydanie publikacji, która będzie zawierać wszystkie wystąpienia.

Wyrażam życzenie, aby temat „geniuszu kobiecego” był rozważany ze szczególną uwagą nie tylko po to, by rozpoznać w nim ślady Bożego zamysłu, który winien być przyjęty z szacunkiem, ale także po to, by poświęcono mu więcej miejsca w życiu społecznym i kościelnym.
Jan Paweł II, List do kobiet, 1995 r.





«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Pobieranie... Pobieranie...