Wnuki potrzebują dziadków

Choć polskie społeczeństwo ludzi starszych nie ma w dostatecznym stopniu rozbudzonych i utrwalonych potrzeb aktywnego spędzania czasu wolnego, to jednak obserwuje się tendencję zwiększenia udziału dziadków w aktywnym spędzaniu czasu wolnego rodziny. Wychowawca, styczeń 2008



Czas i zaangażowanie


We wspólnych zabawach z dziećmi dziadkowie są doskonałymi partnerami zarówno od strony psychicznej, jak i ruchowej, choć nie zastąpią równie potrzebnej zabawy z rówieśnikami. W kontaktach z wnukami babcia czy dziadek dają nie tylko swój czas, ale i zainteresowanie, a także uczuciowe zaangażowanie: miłość, cierpliwość, życzliwość i rozwagę oraz odpowiedzialność za zdrowie i bezpieczeństwo. Cechy osobowe dziadków oraz ilość czasu, którym mogą dysponować, sprawiają, że właśnie w obszarze czasu wolnego i wychowania do rekreacji fizycznej rola seniorów jest szczególnie duża. Ich cierpliwość, spokojna refleksja nad zachowaniem dziecka, pewien dystans do owego zachowania, których to cech często brakuje zapracowanym, znerwicowanym i przemęczonym rodzicom, pozwala seniorom potencjalnie uniknąć błędów wychowawczych. Owa pomoc dziadków jest tym ważniejsza, iż może niwelować pewne braki opieki rodzicielskiej. Z badań A. Bieli (2003), dotyczących opinii na temat roli babci i dziadka w życiu młodzieży licealnej, wyraźnie wynika, iż młodzi ludzie pozytywnie postrzegają swoje kontakty z dziadkami. Choć bronią swojej indywidualności, to jednak poszukują korzeni, jawnie okazywanych uczuć i kogoś, kto by się o nich troszczył. Na skutek coraz szybszego tempa życia, wymagającego od rodziców dużego zaangażowania się w sprawy pozarodzinne, niedostatków finansowych, a co za tym idzie sytuacji stresowych, powstaje wyraźna luka emocjonalna między rodzicami i dziećmi, boleśnie odczuwana przez młodzież. W tej sytuacji rolą babci i dziadka jest wypełnienie tej luki poprzez dawanie wsparcia wnukom, poświęcania im czasu, uwagi i zainteresowania bez „patrzenia na zegarek”. Jedna z badanych osób ujęła to w zdaniu: „Gdy widzę babcię, to czuję się bezpiecznie”. Dziadkowie są konserwatywni, ale ich zachowania są przewidywalne, są jednym z niewielu niezmiennych elementów w życiu wnuków.



Cenna rozmowa


Dziadkowie odgrywają istotną rolę w nauce tolerancji. Istnienie więzi międzypokoleniowej, mimo różnicy wieku, różnych sposobów bycia, obyczajów, sposobów spędzania czasu, czy słownictwa wymaga kompromisu, umiejętności komunikacji, sztuki wzajemnego słuchania, akceptacji – mimo inności. Oprócz dobrego jedzenia oraz podarowanych pieniędzy młodzież lubi, gdy babcia/dziadek po prostu – jak przyznaje – „jest ze mną”, „żartuje”, „rozumie mnie”. Młodzi zaskakująco często piszą, że cenią sobie rozmowę z dziadkami, ponieważ opowiadają oni „swoje dzieje”. Oznacza to, że pełnią oni ważną funkcję w przekazywaniu tradycji.



Prezenty dziadków


Wysportowani dziadkowie często sami nauczają dzieci pewnych umiejętności sportowych, np. jazdy na rowerze, na nartach, na łyżwach bądź ułatwiają swoim wnukom dostęp lub dojazd do klubów rekreacyjno-sportowych na zajęcia specjalistyczne, np. pływanie, gimnastyka, tańce, itp. Warto podkreślić, iż dziadkowie bardzo często obdarowują swoich wnuków sprzętem sportowym, co świadczy o rozumieniu potrzeby aktywności ruchowej swoich pociech.

Spędzając wolny czas z wnukami, dzielą się doświadczeniami, przeżyciami, wskazują na wartości zarówno odczuwane (chciane, godne pożądania, zinternalizowane, stymulujące), jak i uznawane (rozumiane, cenione i atrakcyjne, związane z aspiracjami) artykułują niespełnione marzenia, eksponują to, co uważają za najcenniejsze w życiu każdego człowieka i godne dalszego międzypokoleniowego przekazu.

Dziadkowie, pozbawieni wielu ról społecznych, przywilejów i źródeł satysfakcji wnoszą jednocześnie w życie wnuków wiele nowych cech, jak: obiektywizm w postrzeganiu rzeczywistości, rozważny osąd, analityczna refleksyjność oraz emocjonalne zaangażowanie w sprawy innych.


 
«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Pobieranie... Pobieranie...