Idącym w przyszłość

Brak komentarzy: 0

Irena Świerdzewska

publikacja 04.09.2008 16:45

Zakładają świetlice i kawiarenki. Organizują kursy tańca i języków obcych. Na uczelniach i w szkołach pokazują, że wiara jest integralną częścią ich życia. Ich celem jest takie kształtowanie młodzieży, aby kiedyś jako dorośli żyli z Bogiem i rozwijali się wewnętrznie oraz prowadzili skuteczną działalność apostolską. Idziemy, 31 sierpnia 2008


Bp Henryk Tomasik, odpowiedzialny z ramienia Konferencji Episkopatu Polski za KSM


Jak Ksiądz Biskup ocenia kondycję Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży po jego reaktywacji?

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży jako organizacja, która ma podmiotowość zarówno kościelną, jak i cywilną zostało powołane decyzją Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski z dnia 10 października 1990 r. Decyzję Episkopatu zaaprobował Ojciec Święty Jan Paweł II. W dniu 12 stycznia 1993 r., podczas wizyty „ad limina” polskich biskupów, Ojciec Święty powiedział: „Niezbędny środek formacji młodych stanowią organizacje i ruchy katolickie. Jest ich dzisiaj coraz więcej. Ze szczególnym zaś zadowoleniem powitałem Waszą – Drodzy Bracia – decyzję dotyczącą ponownego powołania do życia Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, które ma bogatą i piękną tradycję.”

Decyzja Episkopatu z dnia 10 października 1990 roku była w różny sposób przyjmowana w poszczególnych częściach naszego kraju. Mimo wielkiego zaangażowania środowiska krakowskiego z księdzem prałatem Antonim Sołtysikiem oraz grupy duszpasterzy młodzieży współpracujących z Komisją ds. Duszpasterstwa Młodzieży, której przewodniczył bp Władysław Bobowski, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży nie osiągnęło liczby członków porównywalnej z przedwojennym Katolickim Związkiem Młodzieży Męskiej i Katolickim Związkiem Młodzieży Żeńskiej. Podjęło jednak zdecydowanie pracę formacyjną oraz organizacyjną w wielu środowiskach młodzieżowych.

W jakim stopniu KSM pielęgnuje dawne przedwojenne tradycje?

KSM nawiązuje do tradycji przedwojennych. Świadczy o tym rota przyrzeczenia, znaczek, sztandar, struktura organizacyjna, pewne założenia formacyjne. Przedwojenna praca formacyjna i organizacyjna młodzieżowej Akcji Katolickiej prowadzona była pod hasłem: „Budujmy Polskę Chrystusową”. Był to szczególny sposób uczestnictwa w realizowania zadania, które Ojciec Święty Pius X wyznaczył Akcji Katolickiej: „Odnowić wszystko w Chrystusie”.

Który z elementów formacyjnych uznałby Ksiądz Biskup za najważniejszy dla KSM?

Niezwykle ważna jest formacja duchowa młodzieży. Troska o dojrzałą wiarę, kontakt ze Słowem Bożym, duch modlitwy i pogłębione życie sakramentalne – to fundament. Oczywiście ważna jest także formacja społeczna oraz przygotowanie młodego człowieka do odpowiedzialnego wypełniania przyszłych zadań i budowania prawdziwego środowiska chrześcijańskiego.

Jak Ksiądz Biskup widzi przyszłość KSM w Polsce?

Wśród wielu propozycji pracy formacyjnej Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży może odegrać ważną rolę w kształtowaniu postaw młodzieży. Łączy duchowość katolicką z zaangażowaniem społecznym. Służy pogłębianiu życia duchowego i uczy pracy organizacyjnej. Pomaga w kształtowaniu dojrzałej wiary i uczy zdrowego patriotyzmu. Przygotowuje do podejmowania odpowiedzialności za Kościół i ojczyznę.

Przyszłość KSM w dużym stopniu zależy także od zaangażowania duszpasterzy i katechetów oraz innych wychowawców młodzieży.



Pierwsza strona Poprzednia strona strona 5 z 5 Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..