Dwie pomarańcze i „Serduszko”

Niedziela 7/2012 Niedziela 7/2012

Zagrała w 90 filmach, 150 sztukach teatralnych, wielu słuchowiskach radiowych i w Kabarecie Dudek, ale największą popularność przyniósł Teresie Lipowskiej udział w serialu „M jak miłość”. Sprawiła to potęga telewizji i specyfika tej telenoweli. Dzięki roli Barbary Mostowiak od ponad 11 lat jest obecna w polskich domach jak dobra znajoma

 

Ma w sobie jakąś siłę, pogodę ducha i spokój. Emanuje z niej życzliwość dla ludzi. I oni to czują, dlatego jest tak lubiana. Podglądanie, jak żyje rodzina Mostowiaków, weszło Polakom w krew. W szczytowym momencie serial skupiał przed telewizorami 10 mln widzów. Rekord wyniósł 12,6 mln! Jest stale obecny w programie Telewizji Polonia i oglądany przez rodaków rozsianych po świecie. W czasach tak wielkiej, jak obecnie, młodej emigracji stanowi dla wielu polskich „londyńczyków” namiastkę rodziny. Krzewi tradycje, obyczaje, upowszechnia prawdę, którą przekazał już Eurypides: „Miłość to wszystko, co mamy; to jedyny sposób, w jaki możemy sobie nawzajem pomóc”.

– W dzisiejszej dobie kryzysu rodziny, gdy wiele małżeństw się rozpada, rodzice nie mają czasu dla dzieci, a one, opuszczając gniazdo rodzinne, tracą kontakt z matką i ojcem – rodzina Mostowiaków stała się swoistego rodzaju remedium na samotność i odrzucenie – tłumaczy fenomen serialu Lipowska.

Fani z całej Polski

Na zloty miłośników „M jak miłość” przyjeżdża z całego kraju mnóstwo ludzi. Na IV Zlocie Fanów w Gdyni na dziesięciolecie serialu było prawdziwe szaleństwo. Teresa Lipowska nie kryła podziwu dla tych tłumów, które stały w palącym słońcu, czekając, żeby się przywitać. Ktoś podsuwał do podpisania pamiętnik, wręczał pięknie przygotowane życzenia ze zdjęciami, kwiaty. Cóż dla aktora może być dowodem większego uznania? – W pewnym momencie ze zmęczenia widziałam poczwórnie, ale rozdawałam autografy do samego końca. Ostatnią godzinę już na siedząco. To się naszym fanom po prostu należy! – komentowała z zadowoleniem.

Choć wyróżniona przez Zespół Artystyczny Teatru Polskiego Radia nagrodą Wielki Splendor (od wielu lat możemy usłyszeć ją m.in w powieści radiowej „W Jezioranach”, w której wciela się w rolę przedsiębiorczej Stasi Dobrowolskiej-Lepieszkowej), odznaczona cenionym przez artystów medalem „Gloria Artis”, uhonorowana „TeleEkranem” za rolę w „M jak miłość”, uznanie publiczności i bezpośredni kontakt z nią są dla niej nie do zastąpienia. Przez

11 lat serial się zmieniał, dochodzili nowi aktorzy, inni odchodzili, ale Lipowska z Pyrkoszem jako seniorzy rodu nadal trwają na posterunku, dając przykład kochającej rodziny. Czasem się posprzeczają, czasem ona ogra go w szachy, ale szybko jest zgoda. Troszczą się o dzieci, wnuki, kuzynów, sąsiadów. Pokazują, jak w rodzinie powinno się rozmawiać, rozwiązywać niełatwe problemy, wspierać w trudnych chwilach, dzielić obowiązkami, tworzyć więzy.

– Ciekawe, czy telewidzowie zauważyli, że Barbara piecze tylko szarlotkę. Dlatego u nas nie ma dnia na planie, żeby w kuchni czy w pokoju nie było jabłek. Jak wchodzimy do serialowej kuchni i nie ma jabłek, to znaczy, że nie ma zdjęć – śmieje się pani Teresa. Fani serialu nie wyobrażają sobie tej telenoweli bez Lipowskiej. Twierdzą, że serial bez niej nie miałby już tej „duszy”. Śmierć Hanki Mostowiak (Małgorzata Kożuchowska) opłakiwało 8 mln widzów. Jednak fani mówią, że rodzinę „trzyma” Barbara Mostowiak.

Czy decyduje o tym osobowość aktorki, czy jej warsztat? Zapewne jedno i drugie. I jeszcze coś – Barbara Mostowiak, kiedyś najpiękniejsza dziewczyna w Grabinie, teraz przykładna żona Lucjana, ciepła i serdeczna matka i najlepsza na świecie babcia, naprawdę wie, co jest w życiu ważne. Dlatego priorytetem jest dla niej rodzina, pilnuje, by nigdy nie stało się nic złego jej dzieciom i wnukom. Zawsze służy najbliższym swoją życiową mądrością.

Na co dzień Lipowska jest taka sama. – Może tylko mniej wścibska – podkreśla. Nie pozwoliła nigdy, by praca, która jest jej pasją, zaczęła dewastować życie osobiste.

Serial, który terapeutyzuje

Kręcenie tak często nadawanego serialu wymusza na realizatorach mordercze tempo i dobrą kondycję. Ekipa pracuje po12-13 godzin.

– Staramy się grać przyzwoicie, ale czas nas goni – przyznaje aktorka. Zrywa się wcześnie rano, śniadanie je dopiero na planie. Lipowska skończy w tym roku 75 lat, ale zawodowo nie zaczęła zostawać w pobitym polu, bo grając, czuje się jak ryba w wodzie. Dlatego cieszy się, że będąc na emeryturze, może nadal robić to, co lubi. Nie znosi nudy.

– Jestem osobą, dla której bezczynne siedzenie w domu to dramat, chyba że mam dobrą książkę do czytania lub coś konkretnego do zrobienia – wyjaśnia.

Czy młodzi aktorzy chcą przynajmniej słuchać rad starszych kolegów? – Średnio – śmieje się aktorka. – Ponieważ uznają zasadę: „My wiemy najlepiej”. Ale kontakty są znakomite. Jestem lubiana przez moich kolegów, ponieważ pozostaję otwarta na ludzi.

Co będzie się dalej działo w rodzinie Mostowiaków z „przyległościami” – pozostaje tajemnicą. Dlatego dalszego ciągu nie zdradzi, ale podkreśla, że w serialu należy się spodziewać ciągłych niespodzianek, chodzi przecież o to, żeby stale czymś zaciekawiać widza. Czy można się zgodzić z określeniem, że „M jak miłość” to opera mydlana? Zdecydowanie nie.

 

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Pobieranie... Pobieranie...