Najlepsza broń – czyli przykładowe formy modlitwy

Droga 1/2013 Droga 1/2013

Kiedy nie wiemy, jak się modlić, sam Bóg podpowiada nam słowa modlitwy. Odmawiane w czasie pacierza od małego i na każdej Mszy Świętej potrafią nadal poruszać, kiedy uświadamiamy sobie, że wszyscy jesteśmy dziećmi Boga!

 

Znak krzyża

Najkrótszą modlitwę wymawiamy, czyniąc znak krzyża:

W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen.

To pierwsza modlitwa, której uczą nas rodzice. To także początek każdej innej modlitwy – na znak, że odmawiamy ją w Imię Boże, imię niepojętego, bo Trójjedynego Boga. Znak krzyża wykonujemy również rozpoczynając każdy dzień i przed położeniem się spać. Na początku i na końcu Mszy Świętej. I nie tylko. Wykonując go, pamiętajmy, że całkowicie należymy do Chrystusa, ponieważ odkupił nas przez swoją mękę na Golgocie. Podobne znaczenie niesie tzw. mały znak krzyża, który kreślimy na czole, ustach i sercu.

Akty strzeliste

Do aktów strzelistych należą najkrótsze formy modlitewne, bo tak określić można każdą spontaniczne zwrócenie się do Pana Boga np. w reakcji na trudną sytuację, w jakiej się znaleźliśmy. Czasami używamy w takich momentach pochodzących z Pisma Świętego lub znanych od dawna formuł, jak np.:

Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham. (J 21, 17)

Święty Boże, Święty mocny, Święty, a nieśmiertelny, zmiłuj się nad nami.

Jezu, ufam Tobie!

Najbardziej znane są cztery akty: miłości, nadziei, wiary i żalu. Największym plusem tej formy modlitwy jest to, że możemy ją stosować wielokrotnie w ciągu całego dnia, w różnych sytuacjach, przypominając sobie o woli Bożej.

Uwielbienie Trójcy Przenajświętszej

Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu – jak była na początku, teraz i zawsze, i na wieki wieków. Amen.

Ta formuła, używana już w czasach apostolskich, to chrześcijański przykład doksologii, czyli uroczystej pochwały (gr. doxa – chwała, logos – słowo). Doksologia trynitarna, czyli uwielbienie Trójcy Świętej, jest celem chrześcijańskiej kontemplacji. Powtarzamy ją na końcu każdego psalmu w liturgii godzin, a także odmawiając Różaniec.

Modlitwa do Anioła Stróża

Któż nie zna z dzieciństwa Aniele Boży, modlitwy do Anioła Stróża! Ale czy odmawialiście ją kiedyś po łacinie?

Angele Dei, qui custos es mei, me tibi commissum pietate superna, illumina, custodi, rege et guberna. Amen.

Modlimy się bezpośrednio do Pana Boga, ale także do świętych o wstawiennictwo, a w sposób szczególny do Matki Bożej. Modląc się Aniele Boży, poszerzamy ten „krąg modlitewny” o aniołów, oddelegowanych przez Boga do sprawowania opieki nad ludźmi. Ojciec Pio radził swoim przyjacielom: „Kiedy potrzebujecie mojej modlitwy, zwróćcie się za pośrednictwem swoich aniołów stróżów do mojego Anioła Stróża” – i udowadniał, że ten niezwykły sposób komunikacji działa!

Modlitwa Pańska

Chyba najpiękniejsza z modlitw – człowiek zwraca się do Boga jako swojego Ojca. W czasie kazania na górze (Mt 6,9-13, Łk 11,2-4) sam Jezus, Syn Boży, sformułował te słowa:

Ojcze nasz, któryś jest w niebie: święć się imię Twoje, przyjdź Królestwo Twoje, bądź wola Twoja jako w niebie, tak i na ziemi. Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj. I odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom. I nie wódź nas na pokuszenie, ale nas zbaw ode złego. Amen.

Kiedy nie wiemy, jak się modlić, sam Bóg podpowiada nam słowa modlitwy. Odmawiane w czasie pacierza od małego i na każdej Mszy Świętej potrafią nadal poruszać, kiedy uświadomiamy sobie, że wszyscy jesteśmy dziećmi Boga! Możesz znaleźć w Internecie i posłuchać, jak modlił się nimi bł. Jan Paweł II, choćby w tytułowym utworze z niezwykłej płyty Abbà Pater (1999).

Pozdrowienie Anielskie
Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą, błogosławionaś Ty między niewiastami i błogosławiony owoc żywota Twojego, Jezus. 
Święta Maryjo, Matko Boża, módl się za nami grzesznymi teraz i w godzinę śmierci naszej. Amen.

Pierwszy fragment tej modlitwy to pozdrowienie, jakim Archanioł Gabriel powitał Maryję (Łk 1, 28). Drugi to słowa św. Elżbiety wypowiedziane podczas Nawiedzenia (Łk 1, 42). Z czasem dodano do nich imię Jezusa, a podczas epidemii dżumy w XIV w. również wezwanie ze sformułowaniem „teraz i w godzinę śmierci”. Św. Ludwik Maria Grignion de Montfort, powołując się na świadectwa rozmaitych świętych, określił modlitwę Zdrowaś Maryjo jako m.in. śpiew wybranych, perłę, którą składamy w darze Matce Bożej oraz młot, który miażdży szatana!

 

«« | « | 1 | 2 | » | »»

TAGI| MODLITWA

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Pobieranie... Pobieranie...