Centralną postacią Nowego Testamentu jest bez dwóch zdań Jezus Chrystus, warto jednak zauważyć, że w pewnych szczególnych momentach pojawia się również postać Matki Bożej. Matka Boska jest otaczana ogromnym kultem, modlimy się do niej różańcem, litanią, licznymi pieśniami i wezwaniami, ale czy wiemy, jaką była Matką, żoną i kobietą?
Maryja – matką posłuszną woli Bożej
Wszyscy dobrze znamy ewangeliczną scenę zwiastowania anielskiego. Nie wiem natomiast, czy kiedyś zastanawialiście się, jak wy zareagowalibyście na widok stojącego przed wami anioła, który prosi was o wyrażenie zgody na przyjęcie dziecka, mając świadomość, że za bycie samotną matką można stracić życie. Propozycja nie do odrzucenia to nie jest. W tych okolicznościach słowa: „Oto ja służebnica Pańska...” zdumiewają jeszcze bardziej. Maryja wykazuje się tutaj godną podziwu, niebywałą wręcz odwagą, całkowitym oddanie i dla nas współczesnych trudnym do pojęcia posłuszeństwem.
Maryja – matką zatroskaną
Jezus mając zaledwie 12 lat, wybrał się wraz z rodzicami na doroczną pielgrzymkę do Jerozolimy. W pewnym momencie zniknąć Maryi i Józefowi z pola widzenia i szukali go przez kolejne trzy dni. Wyobraźcie sobie reakcję swoich rodziców na trzydniową „ucieczkę” z domu. Maryja też nie była zadowolona z zachowania swojego syna. Po odnalezieniu Go w świątyni, zwraca się do Niego tymi
słowami: „Synu, czemuś nam to uczynił? Oto ojciec Twój i ja z bólem serca szukaliśmy Ciebieˮ. Ma żal do Jezusa, jest zasmucona i zmartwiona zachowaniem swojego dziecka, lecz On odpowiada: „Czemuście Mnie szukali? Czy nie wiedzieliście, że powinienem być w tym, co należy do mego Ojca?ˮ. Ewangelista mówi, że rodzice Jezusa nie pojęli, co miał na myśli i że od tego momentu Jezus był im posłuszny. Ta sytuacja to dowód na to, że Maryja była „zwyczajną” matką, zatroskaną o swoje dziecko.
Maryja – matką ufającą
Wesele w Kanie Galilejskiej to kolejny świetnie znany każdemu fragment Ewangelii. Każdy z was doskonale wie, czego podczas wesela w Kanie dokonał Jezus, ale czy kiedyś zwróciliście uwagę na postać Maryi w tej Ewangelicznej opowieści?
Maryja początkowo jest zmartwiona zaistniałą sytuacją, co zresztą sygnalizuje swojemu synowi: „Nie mają już wina”. Jezus natomiast mówi „Nie nadeszła jeszcze moja godzina”. Maryja nie nalega, nie błaga ani nie lamentuje, jest zupełnie spokojna, ponieważ ufa Jezusowi. Mówi: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie”. Te właśnie słowa świadczą o bezgranicznym zaufaniu, którym Maryja darzyła swojego jedynego Syna. Inaczej niż bywa to zazwyczaj w naszych rodzinach, Maryja mając świadomość boskości swojego Dziecka, pozostaje Mu posłuszna.
Swoją drogą to faktycznie niezwykła relacja dziecko – rodzic, w której to rodzic jest posłuszny dziecku, a nie na odwrót.
Maryja – matką cierpiącą
Przeżyć śmierć swojego dziecka to jedno z najstraszliwszych doświadczeń, jakie ktokolwiek może przeżyć, coś bardziej strasznego trudno sobie wyobrazić, a oglądać śmierć swojego Syna z bliska, stać przy Jego krzyżu i patrzeć jak ginie z rąk zbrodniarzy – tego chyba żadne słowa nie mogą opisać, a właśnie tego doświadczyła Maryja – matka wierna aż do końca, mimo cierpienia przeszywającego serce.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
O św. Stanisławie Kostce rozmawiają jezuiccy nowicjusze z Gdyni: Marcin, Szymon, Jakub i Mateusz
O kryzysie Kościoła mówi się dziś bardzo wiele, choć nie jest to w jego historii sytuacja nowa.