Razem z Chrystusem jesteście dziś przybici do krzyża nieuleczalnej choroby oraz innych cierpień. Myśl o zmartwychwstaniu niech Wam stale towarzyszy. Niech dodaje otuchy i pomaga w odnowie życia w duchu modlitwy i akcie ofiarowania swoich cierpień w intencji świata i Kościoła. Apostolstwo chorych, 2/2007
Papież Benedykt XVI w orędziu na Światowy Dzień Chorego zaapelował o sprawiedliwą politykę społeczną, która jest w stanie wyeliminować przyczyny wielu chorób. Wezwał też do większej troski o umierających. Ojciec Święty przypomniał wszystkim o ograniczeniach ludzkiego życia i o konieczności przygotowania się na śmierć. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że śmierć to nieodłączna i nieunikniona część życia, ale najczęściej myślimy o niej niechętnie lub nawet usiłujemy ją usunąć ze świadomości. Papież proponuje inne, pozbawione lęku, spojrzenie na śmierć. Zauważa, że pomimo postępów nauki, nie można wyleczyć wszystkich chorób. Zwraca uwagę na złe warunki sanitarne i brak dostępu do elementarnych usług medycznych w wielu krajach, powodujące poważny wzrost liczby nieuleczalnie chorych, Ojciec Święty kolejny raz wezwał do stworzenia im godnych warunków znoszenia choroby i umierania. Chodzi zwłaszcza o ośrodki opieki paliatywnej, niosące chorym ludzką pomoc oraz niezbędne wsparcie duchowe. Benedykt XVI, przypominając wkład Kościoła w opiekę nad nieuleczalnie chorymi, wyraził uznanie wszystkim, którzy im posługują. Ojciec Święty zwrócił się także bezpośrednio do osób terminalnie chorych, zachęcając je do kontemplacji cierpień ukrzyżowanego Chrystusa. Powiedział między innymi: „Przez duszpasterzy Kościół pragnie wam towarzyszyć, stać przy waszym boku i pomóc w godzinie próby”.
Zadania, o których pisze Ojciec Święty, już od 78 lat stara się realizować Apostolstwo Chorych. Stając się jego członkami możecie – Bracia i Siostry – nie tylko uczestniczyć w zbawczym dziele Chrystusa, który za nas cierpiał i umarł na krzyżu, ale także stać się apostołami Dobrej Nowiny.
Razem z Chrystusem jesteście dziś przybici do krzyża nieuleczalnej choroby oraz innych cierpień. Myśl o zmartwychwstaniu niech Wam stale towarzyszy: nie tylko podczas obchodów Światowego Dnia Chorego, ale także w okresie zbliżającego się Wielkiego Postu. Niech dodaje otuchy i pomaga w odnowie życia w duchu modlitwy i akcie ofiarowania swoich cierpień w intencji świata i Kościoła.
Wasz opiekun – ks. Stanisław Michałowski