Dzieło Galileo Galilei jest ciągle aktualne, gdyż jako pierwszy człowiek na świecie udowodnił on, że istnieje uniwersalna i ścisła logika fundamentalna. W akcie intelektualnej pokory stwierdził, że Ten, który stworzył świat, jest bardziej inteligentny niż myśliciele wszystkich wieków. Niedziela, 22 listopada 2009
– Od wieków propaganda antyreligijna wykorzystuje „sprawę Galileusza”, by udowodnić, że Kościół jest wrogi nauce, tak jakby wielki Galileusz był ateistą, a nie wiernym synem Kościoła. Co należy zrobić, by obchody Roku Galileusza, tzn. Roku Astronomii, nie stały się okazją do szerzenia antyreligijnej propagandy ateistycznej i pseudonaukowej?
– My we Włoszech zaczęliśmy obchody Roku Galileusza od uroczystej Mszy św. w dniu jego urodzin oraz urządziliśmy wystawę w rzymskiej Bazylice Matki Bożej Anielskiej, aby ukazać, że Galileusz odkrył nowoczesną naukę przez akt wiary w Stwórcę wszystkich rzeczy widzialnych i niewidzialnych.
– W swoich badaniach zajmuje się Pan Profesor m.in. problemem początków świata. Czy teorie wyjaśniające powstanie świata – jak teoria Big Bang – mogą w jakimś stopniu negować prawdy naszej wiary?
– Nie. Powstanie wszechświata, włącznie z Big Bangiem, i ewolucja kosmiczna muszą respektować powyżej cytowaną logikę. Jest to logika, która rządzi każdą formą materii nieożywionej i ożywionej, od jej najmniejszych struktur, jak świat subnuklearny, aż po cały kosmos składający się z miliardów galaktyk (każda z nich ma setki miliardów gwiazd). Ateizm nie może negować istnienia tej logiki (jej negowanie oznaczałoby negowanie istnienia samej nauki), lecz utrzymuje, że jej Autor nie istnieje, a cała rzeczywistość wyczerpuje się w sferze immanentnej naszej egzystencji, tzn. sferze, w której działa nauka.
Jednym słowem – ateizm odrzuca istnienie sfery transcendentnej naszej egzystencji. W takim rozumowaniu tkwi jednak wielka sprzeczność: jeżeli wszystko ogranicza się do immanencji, powinno być możliwe – używając dwóch wielkich zdobyczy rozumu w sferze immanentnej: matematyki i nauki Galileusza – udowodnić matematycznie i odkryć naukowo, że Bóg nie istnieje; ten Bóg, dzięki któremu mamy przywilej posiadania rozumu. Nikomu na świecie nie udało się tego dowieść, a co za tym idzie – ateizm nie jest aktem rozumu, lecz aktem wiary w nicość.
*****
Prof. Antonino Zichichi
Może poszczycić się 6 odkryciami, 4 wynalazkami i 3 oryginalnymi pomysłami, które otwarły nowe horyzonty w subnuklearnej fizyce wysokich energii. Wśród jego wynalazków należy zwrócić uwagę na nuklearną antymaterię, energię efektywną w oddziaływaniu między fundamentalnymi komponentami subnuklearnego wszechświata (tzw. kwarkami i gluonami) oraz odkrycie, że ostatnia ciężka i naładowana „cegła” wszechświata (czyli proton) nie może być rozbita.
Jeśli chodzi o jego wynalazki, to warto pamiętać o przyrządzie elektronicznym do mierzenia z wysoką precyzją czasu lotu cząstek subnuklearnych. Skomplikowany system, który może mierzyć przedziały czasowe ze znaczącą dokładnością do +/– 70 pikosekund (jedna pikosekunda to jedna bilionowa część sekundy), jest obecnie używany na całym świecie we wszystkich laboratoriach i będzie także zainstalowany na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), która lata nad naszymi głowami na wysokości 400 km. Jedna z jego oryginalnych idei dotyczy istnienia trzeciej „rodziny” cząstek elementarnych.
Wielu ludzi uważa, że prof. Zichichi zasłużył na Nagrodę Nobla z fizyki, inni wyjaśniają, że jej nie dostał, bo jest nie tylko wielkim naukowcem, lecz także człowiekiem głęboko wierzącym i nie kryje się ze swoją wiarą. Taki człowiek jest źle postrzegany przez media antyklerykalne i liberalne oraz przez te środowiska intelektualne, które uważają, że prawdziwy naukowiec musi być człowiekiem niewierzącym, materialistą. Poza tym działalność naukowa takich ludzi jak Zichichi przeczy lansowanej w dzisiejszym świecie idei, jakoby wiara była nie do pogodzenia z nauką.
Pretekstem do przeprowadzenia wywiadu z włoskim profesorem stały się obchody ustanowionego przez ONZ Roku Astronomii, którego oficjalne otwarcie miało miejsce 15 stycznia 2009 r. w Paryżu. Inicjatywy związane z Rokiem Astronomii są koordynowane przez UNESCO i Międzynarodową Unię Astronomiczną. (W.R.)
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
O św. Stanisławie Kostce rozmawiają jezuiccy nowicjusze z Gdyni: Marcin, Szymon, Jakub i Mateusz
O kryzysie Kościoła mówi się dziś bardzo wiele, choć nie jest to w jego historii sytuacja nowa.