Orzeczenie Trybunału w Strasburgu to obraza uczuć religijnych Europejczyków

Czy dla wyznawców innych religii, którzy żyją w Europie i uczęszczają do naszych szkół, widok symbolu chrześcijaństwa i poznanie religii, która w najwyższym stopniu ukształtowała oblicze Europy, jest rzeczą szkodliwą? Niedziela, 22 listopada 2009Włodzimierz Rędzioch: – Co sądzi Ksiądz Kardynał o orzeczeniu Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, nakazującym usunięcie krzyży ze szkół publicznych?

Kard. Giovanni Battista Re:
– Przyjąłem wiadomość o orzeczeniu Europejskiego Trybunału w Strasburgu z bólem i zaskoczeniem. Z bólem, ponieważ orzeczenie to jest obrazą symbolu religijnego zdecydowanej większości Europejczyków: katolików, luteranów, anglikanów, kalwinistów… Specyfika chrześcijaństwa opiera się na krzyżu.

Z zaskoczeniem, ponieważ krzyż jest symbolem wartości, które są fundamentem tożsamości europejskiej. To chrześcijaństwo scaliło Europę. Orzeczenie to oznacza natomiast coś wprost przeciwnego – nie sprzyja jedności między Europejczykami, ale przyczynia się do powstawania podziałów. Na szczęście nie jest to orzeczenie definitywne i mam nadzieję, że zostanie zmienione.

– Co symbolizuje krzyż?

– Krzyż jest symbolem Boga, który tak pokochał człowieka, że oddał za niego swe życie na krzyżu. To jest Bóg, który budzi w nas zainteresowanie drugim człowiekiem, szczególnie słabym i bezbronnym, wychowuje do miłości oraz do respektu względem innych, również przedstawicieli innych kultur i religii.

– Czy wywieszanie krzyża oznacza dyskryminowanie wyznawców innych religii?

– Zadaję sobie pytanie: Czy dla wyznawców innych religii, którzy żyją w Europie i uczęszczają do naszych szkół, widok symbolu chrześcijaństwa i poznanie religii, która w najwyższym stopniu ukształtowała oblicze Europy, jest rzeczą szkodliwą? Czy poznanie ludowych tradycji i różnorodnych zjawisk kulturalnych i artystycznych inspirowanych chrześcijaństwem jest naprawdę bezużyteczne? Przecież krzyż jest także emblematem naszej kultury i symbolem korzeni cywilizacji europejskiej.

– Co można odpowiedzieć na zarzut, że tolerowanie krzyży w szkołach godziłoby w autentyczną laickość państwa?

– Autentyczni obrońcy laickości państwa powinni pamiętać, że to właśnie Jezus Chrystus był pierwszym autorem orędzia laickiego, gdy wzywał, by dać cesarzowi co cesarskie, a Bogu – co Boskie. Nie należy także zapominać, że zdrowa świeckość państwa oznacza respektowanie sumienia każdego człowieka, i że to Chrystus, ukrzyżowany i zmartwychwstały dla całej ludzkości, był obrońcą ludzkiego sumienia. Dlatego prawdziwi zwolennicy świeckości powinni bronić krzyża!Kard. Giovanni Battista Re Prefekt Kongregacji ds. Biskupów to jeden z najbardziej wpływowych purpuratów Kurii Rzymskiej. Urodził się w 1934 r. w Borno niedaleko Brescii w północnych Włoszech. W 1957 r. wyświęcony na kapłana, w 1963 r. po studiach w Papieskiej Akademii Kościelnej rozpoczął służbę w watykańskiej dyplomacji. Powrócił do Watykanu w 1971 r. – do pracy w Sekretariacie Stanu. Był jednym z najbliższych współpracowników Jana Pawła II. Papież mianował go asesorem w 1979 r., sekretarzem Kongregacji ds. Biskupów – w 1987 r., a następnie substytutem w Sekretariacie Stanu.

Od września 2000 r. jest prefektem Kongregacji ds. Biskupów. Na Konsystorzu w 2001 r. został kreowany kardynałem. W tym roku skończył 75 lat i osiągnął wiek emerytalny.


«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Pobieranie... Pobieranie...

Reklama

Reklama

Reklama