Jak trafić z przesłaniem Ewangelii do młodzieży? To jedno z największych wyzwań Kościoła we Włoszech, a zarazem w całej Europie. Stąd też inicjatywa Rady Stałej Konferencji Episkopatu Włoch, która w marcu 20006 r. przyjęła trzyletni plan pracy duszpasterskiej ukierunkowany na młodzież. Idziemy, 2 września 2007
Całe 24 godziny potrwa papieska wizyta w Loreto. Benedykt XVI odpowie na pytania młodzieży i wysłucha jej świadectw. Będzie to główne wydarzenie tak zwanej „Agory Młodych”, stanowiącej przystanek w drodze do Sydney na Światowy Dzień Młodzieży.
Jak trafić z przesłaniem Ewangelii do młodzieży? To jedno z największych wyzwań Kościoła we Włoszech, a zarazem w całej Europie. Stąd też inicjatywa Rady Stałej Konferencji Episkopatu Włoch, która w marcu 20006 r. przyjęła trzyletni plan pracy duszpasterskiej ukierunkowany na młodzież. Obecny rok poświęcony był wychodzeniu z orędziem Ewangelii do „współczesnych świątyń” młodego pokolenia: dyskotek, kin, pubów, centrów handlowych czy na stadiony. – Doświadczenie obaliło mit o młodzieży niechętnej Kościołowi, zamkniętej na rówieśników mówiących o Bogu – podkreśla ks. Paolo Giulietti, odpowiedzialny za duszpasterstwo młodzieży we Włoszech. Liczył się też język ewangelizacji. Młodzi misjonarze wykorzystywali m.in. SMS-y. Jak opowiada jedna z wolontariuszek przygotowujących spotkanie w Loreto, właśnie te „krótkie wiadomości od znajomych wzbudziły jej ciekawość i postanowiła zaryzykować spotkanie z Bogiem”.
Spotkanie w Loreto widziane jest we Włoszech trochę jako „próba generalna” przed Światowym Dniem Młodzieży w Australii. Podobna jest nawet struktura samego spotkania. Od 29 do 31 sierpnia młodzież spotka się w 32 diecezjach regionów Romagna, Marche, Umbria i Abruzja. Szacuje się, że w akcji weźmie udział ponad 300 tys. Włochów. Przybędą delegacje z 50 krajów Europy i basenu Morza Śródziemnego. Obecni będą przedstawiciele grekokatolików. Po pobycie w diecezjach młodzież dotrze 1 września w pieszej pielgrzymce do Loreto, gdzie tego samego dnia po południu przybędzie Benedykt XVI, aby na błoniach Montoroso rozmawiać z młodzieżą. W ciągu swego pontyfikatu Benedykt XVI wielokrotnie był już „przepytywany” przez dzieci, młodzież i księży. Odpowiadając, nawiązywał do doświadczenia własnego życia, stąd wielkie oczekiwanie na papieskie słowa.
Pierwszy dzień spotkania to zarazem obchodzony przez włoski Kościół Dzień Ochrony Stworzenia, w tym roku poświęcony wodzie. Stuosobowa grupa „pielgrzymów po wodę” wyruszyła 18 sierpnia z toskańskiego opactwa Sant’Antimo, by przez Perugię, Asyż i Maceratę dotrzeć do Loreto. Pielgrzymi będą wśród swych rówieśników w Loreto promować idee związane z ochroną stworzenia i odpowiedzialnością człowieka za środowisko, dlatego identyfikator uczestnika spotkania może posłużyć jako futerał na telefon komórkowy.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
O św. Stanisławie Kostce rozmawiają jezuiccy nowicjusze z Gdyni: Marcin, Szymon, Jakub i Mateusz
O kryzysie Kościoła mówi się dziś bardzo wiele, choć nie jest to w jego historii sytuacja nowa.