Cały czas obok pracującego od świtu do późnej nocy sztabu wyborczego toczyło się normalne klubowe życie, odbywały się przewidziane zebrania i dyskusje, spotykała się młodzież, pracowała redakcja „Więzi”. Więź, 5-6/2009
Młodzieży KIK-owskiej zawdzięczamy też ukazanie się w dniu wyborczym na ulicach Warszawy słynnego plakatu „W samo południe”. Plakat ten natychmiast stał się symbolem wyborów 4 czerwca, a przecież niewiele brakowało, żeby w ogóle w nich nie zaistniał.
Pierwsza partia tego plakatu przyjechała z zagranicznej drukarni do Ogólnopolskiego Biura Wyborczego „S” w Warszawie dopiero w sobotę 3 czerwca późnym wieczorem. Kilka osób dyżurujących wtedy w Biurze Wyborczym „S” przy teleksie i telefonach, zastanawiało się – wraz z autorem plakatu Tomaszem Sarneckim (wtedy jeszcze studentem ASP) – co robić. O północy zaczynał obowiązywać zakaz rozklejania afiszy wyborczych.
Jak się okazało, wystarczył jeden telefon, aby natychmiast stawiła się kilkuosobowa grupa licealistów z warszawskiego KIK-u (m. in. Andrzej Morstin, Marcin Strzembosz, Kinga Preibisz, Marta de Laurans, Paweł Jakubowski, Janina Jakowska).
Ta młodzież – oraz również alarmowo zwołana grupa studentów Uniwersytetu Warszawskiego, zorganizowana przez Agnieszkę Golińską i Łukasza Marczyka – pochwyciła o jedenastej w nocy plakaty z Gary Cooperem, ciężkie kubełki z klajstrem i ruszyła plakatować Warszawę. Pozostała im na to tylko jedna godzina. Rano jednak wielu mieszkańców stolicy właśnie ten afisz bardzo skutecznie zachęcał do oddania swego głosu na kandydatów „Solidarności”.
*****
Inka Słodkowska – doktor socjologii. Od 1993 r. kieruje Archiwum Partii Politycznych w Instytucie Studiów Politycznych PAN. Redaktorka serii dokumentacyjnej programów wyborczych (od 1995 r. ukazało się dziesięć tomów). Opublikowała także: Społeczeństwo obywatelskie na tle historycznego przełomu. Polska 1980-1989. Od 1976 r. członkini warszawskiego KIK-u. Od 1982 r. związana z WIĘZIĄ jako publicystka i redaktor, obecnie członkini Zespołu Laboratorium WIĘZI. Współzałożycielka Stowarzyszenia „Amicta Sole”. Autorka wielu artykułów, wywiadów i reportaży. W czasie wyborów czerwcowych 1989 r. pracowała w Zespole ds. Kontaktów z Regionami Ogólnopolskiego Biura Wyborczego „Solidarności”. Mieszka w Warszawie.
Źródła:
Archiwum Henryka Wujca i Archiwum OKP, w zasobach Archiwum Kancelarii Senatu RP.
Michał Białkowski, Oaza na Mostowej. Klub Inteligencji Katolickiej w Toruniu (1957-2007), Oficyna Wydawnicza FINNA, Toruń 2008.
Encyklopedia Solidarnośc – www.encyklopedia-solidarnosci.pl, Instytut Pamięci Narodowej i Stowarzyszenie „Pokolenie”.
Andrzej Friszke, Oaza na Kopernika. Klub Inteligencji Katolickiej 1956-1989, Biblioteka WIĘZI 1997.
Stanisław Iwan, Powstanie Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” w Zielonej Górze i regionalnych komitetów w województwie zielonogórskim,w; „Studia Zielonogórskie” t.10, wyd. Muzeum Ziemi Lubuskiej, Zielona Góra 2004.
Krzysztof Koseła, Polak i katolik. Splątana tożsamość, Wydawnictwo IFiS PAN 2003.
Zbigniew Nosowski, Kluby Inteligencji Katolickiej w polskim procesie przemian demokratycznych (1989-1994), w: Po przełomie. Kościół i społeczeństwo w Polsce i Niemczech Wschodnich. Problemy procesów transformacji, red. Manfred Spieker, Kraków 1998.
W.M.Rz., W Biurze Wyborczym „Solidarności”, WIĘŹ 1989 nr 11-12.
Hanna Malarecka-Simbirowicz i in. (oprac.), Nasi w Sejmie i Senacie. Posłowie i
senatorowie wybrani z listy Solidarności, Oficyna Wydawnicza Volumen, Warszawa 1990.
Inka Słodkowska (red.), Wybory 1989. Dokumenty strony solidarnościowo-opozycyjnej, ISP PAN, Warszawa 2009 (w druku).
Inka Słodkowska, Pospolite ruszenie, „Przegląd Katolicki” 1989 nr 23.
Grażyna Szlender, Solidarność Wielkopolski Południowej w latach 1980-2000. Zarys dziejów, Zarząd Regionu Wielkopolska Południowa NSZZ „Solidarność”, Kalisz 2001.
Krzysztof Zuba, Komitety Obywatelskie na Śląsku Opolskim (1989-1991), Oficyna Wydawnicza Politechniki Opolskiej, Opole 2000.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
O św. Stanisławie Kostce rozmawiają jezuiccy nowicjusze z Gdyni: Marcin, Szymon, Jakub i Mateusz
O kryzysie Kościoła mówi się dziś bardzo wiele, choć nie jest to w jego historii sytuacja nowa.