Dopiero, gdy ktoś potrafi odczuwać i przekazywać drugiemu człowiekowi prawdziwą akceptację, posiada umiejętność wytworzenia stosunków, w których człowiek może wzrastać, uczyć się rozwiązywać problemy i w pełni realizować swoje życiowe możliwości. Gdy ktoś czuje się naprawdę akceptowany, może pójść dalej: zacząć myśleć o tym, jak chce się zmienić, rozwijać i w jaki sposób mógłby stać się kimś więcej niż jest.
Aby wypowiedzieć komunikat typu „Ja”, nauczyciel powinien:
– przedstawić krótki opis zachowania, którego nie akceptuje,
– nazwać swoje uczucia,
– określić bezpośrednie konsekwencje, jakie to zachowanie dla niego niesie.
Zamiast: „Kowalska, przestań się spóźniać!” można powiedzieć: „Kasiu, denerwuję się, kiedy wchodzisz po dzwonku do klasy. Przeszkadza mi to w prowadzeniu lekcji”. Tego rodzaju komunikat wywoła na pewno dużo lepszy skutek niż żądanie, groźba, czy pouczenie. Uczniowie nie lubią krytykowania, moralizowania i generalizowania. Wywołuje to w nich negatywne emocje, a nierzadko zachowania agresywne blokujące porozumienie.
ODZWIERCIEDLANIE UCZUĆ – aby osiągnąć biegłość, musimy pozbyć się obaw przed emocjami i mówieniu o nich.
PARAFRAZOWANIE – jest to wyrażanie własnymi słowami tego, co powiedział rozmówca w celu sprawdzenia, czy usłyszany tekst został przez nas właściwie zrozumiany.
Charakterystyczne dla parafrazy zwroty to:
– O ile dobrze cię zrozumiałam, powiedziałeś, że...
– Popraw mnie, jeśli się mylę, czy masz na myśli...
– Twierdzisz, że...
ASERTYWNOŚĆ – umiejętności asertywne najczęściej wykorzystywane są w sytuacjach, gdy np.: trzeba odmówić prośbie ucznia, potępić zachowania agresywne, ukazać uzasadnioną złość.
Asertywny komunikat powinien zawierać:
– obiektywny i zwięzły opis sytuacji (nazwanie problemu),
– opis uczuć, jakie wzbudziła, czyli informację o własnych emocjach,
– sprecyzowanie potrzeb,
– określenie rezultatów (pokazywanie skutków).
Przykład: „Adam, od początku roku szkolnego nie przynosisz podręcznika na lekcje, a jest już październik. Irytuje mnie to, bo za każdym razem twierdzisz, że zapomniałeś. Nie zgadzam się na niewykonywanie przez ciebie zadań związanych z książką. Chcę, abyś na następną lekcję przyniósł podręcznik. Zwiększy to Twoją aktywność na zajęciach. Jeśli znów nie będziesz go miał, poproszę wychowawcę o spotkanie z Twoimi rodzicami.”
Trafne stosowanie w rozmowie zasad komunikacji interpersonalnej i unikanie blokad nie jest rzeczą łatwą. Wymaga wielu ćwiczeń, pracy nad sobą, ale pomaga w budowaniu więzi między uczniem a nauczycielem oraz relacji opartych na wzajemnym szacunku i zaufaniu, ułatwia także rozwiązywanie problemów.
Agnieszka Daniluk – nauczycielka przyrody w Szkole Podstawowej nr 2 w Międzyrzecu Podlaskim
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
O św. Stanisławie Kostce rozmawiają jezuiccy nowicjusze z Gdyni: Marcin, Szymon, Jakub i Mateusz
O kryzysie Kościoła mówi się dziś bardzo wiele, choć nie jest to w jego historii sytuacja nowa.