Peter Cochrane - jeden z najbardziej znanych brytyjskich futurystów, światowy ekspert w dziedzinie nowych technologii, zwany "prorokiem technologii" uważa, że "jeśli nie funkcjonujesz on-line, to nie istniejesz". Jedni z tą tezą się zgadzają, inni nie. A ja mam dowody, że dużo w niej racji
Wiosną 2007 roku podczas zebrania plenarnego Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce usłyszałem od wielu prowincjałów, że ponad 50 proc. kandydatów do ich zakonów i zgromadzeń dowiaduje się o istnieniu ich instytutów w internecie. A kilku z nich przyznało się, że wszyscy, którzy do nich wstąpili w ostatnim czasie, to dzięki temu medium.
Furty XXI wieku
Te dane potwierdzili mi przy różnych okazjach bracia i siostry z kilku zgromadzeń zajmujący się na co dzień duszpasterstwem powołaniowym. Od tego momentu strony internetowe poświęcone różnym formom życia konsekrowanego, przybliżające charyzmat poszczególnych zakonów i zgromadzeń i historie ich założycieli, zacząłem nazywać "furtami XXI w.". Poprzez te strony młody człowiek, przy zachowaniu pełnej anonimowości, nie wystawiając nosa za drzwi, może rozeznawać swoje powołanie. Może sprawdzić, czy to jest jego miejsce, czy będzie mógł się tam zrealizować, czy umiejętności i talenty, którymi Bóg go obdarzył, predysponują go do prowadzenia takiego sposobu życia.
Ponadto strony poświęcone życiu zakonnemu prezentują bogactwo wydarzeń, w których uczestniczą, które inspirują i za które biorą pełną odpowiedzialność osoby konsekrowane. Odkłamują nieprawdziwą rzeczywistość o nas, przedstawianą przez nieprzychylne bądź niedoinformowane media, często nie bez naszej winy.
Według dostępnych mi badań, aż 99 proc. dziennikarzy mających dostęp do sieci korzysta z internetu jako źródła informacji. Ale ile instytucji, tyle witryn internetowych. Stąd wiadomości te są bardzo rozproszone w sieci. A to powoduje wydłużenie czasu dotarcia do nich. Z problemem tym postanowił się zmierzyć ówczesny przewodniczący Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce, a obecnie sekretarz generalny tej instytucji, franciszkanin o. Kazimierz Malinowski. Z jego inicjatywy przy poparciu generałów, opatów, prowincjałów, inspektorów, wizytatorów w kwietniu 2008 r. ruszyła wspólna strona internetowa dotycząca zakonów, zgromadzeń zakonnych i instytutów świeckich w Polsce.
Serwis informacyjny www.ZycieZakonne.pl jest oficjalnym medium Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich. Strona prowadzona jest przez Centrum Informacyjne Zakonów (CIZ). W założeniach pełni rolę służebną wobec mediów. Dlatego na niej dziennikarze znajdą istotne dla siebie informacje: zapowiedzi podejmowanych przez zakony inicjatyw, relacje z wydarzeń, historie zgromadzeń i ich założycieli, dane statystyczne, adresy instytucji prowadzonych przez osoby konsekrowane, takich jak: jadłodajnie dla ubogich, schroniska dla bezdomnych, szkoły, przedszkola, domy dziecka, domy opieki społecznej, wydawnictwa itp.
Na stronie publikowane są wszelkie ważne dokumenty dotyczące życia zakonnego, komunikaty, postanowienia konferencji wyższych przełożonych oraz zaproszenia na rekolekcje organizowane przez klasztory czy domy formacyjno-edukacyjne.
Internetowe powołania
Serwis w swoich założeniach ma też pomagać młodym ludziom w rozeznawaniu swojego powołania. Ma dawać odpowiedzi na pytania: co dalej? małżeństwo czy kapłaństwo? rodzina czy zakon? jeśli kapłaństwo, to gdzie? jeśli zakon, to jaki? Na tej stronie młodzi ludzie znajdą podstawowe informacje na temat charyzmatów poszczególnych zakonów, czym się zajmują, jak żyją. Dowiedzą się, kto, gdzie i kiedy organizuje rekolekcje, które mogą pomóc rozeznać swoją drogę życiową i bliżej zapoznać się z danym instytutem zakonnym.
Jan Paweł II internet nazwał nowym forum głoszenia Ewangelii. W nowym świecie cyberprzestrzeni dostrzegł potencjał dla głoszenia orędzia ewangelicznego. Nie może zatem nas tam zabraknąć.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
O św. Stanisławie Kostce rozmawiają jezuiccy nowicjusze z Gdyni: Marcin, Szymon, Jakub i Mateusz
O kryzysie Kościoła mówi się dziś bardzo wiele, choć nie jest to w jego historii sytuacja nowa.