Twój mózg nie ma wakacji

Droga 13-14/2017 Droga 13-14/2017

Ministerstwo Edukacji Narodowej wydłużyło ci wakacje o tydzień! Pochwała lenistwa czy zachęta do większej kreatywności? Co to oznacza dla ciebie?

 

Do tej pory wakacje rozpoczynały się w ostatni piątek czerwca. Bywało więc – pamiętam takie zakończenia roku szkolnego – że świadectwa odbieraliśmy dopiero 30 czerwca. Historia powtórzyłaby się także w tym roku, gdyby nie rozporządzenie MEN-u. Urzędnicy ustanowili wakacje od „pierwszego piątku po 20 czerwca”. Tym sposobem dali nam tydzień wolnego ekstra i już 23 czerwca żegnamy się z klasówkami aż do września.

O czym myślisz, gdy masz przed sobą perspektywę 69 wolnych dni? O tych wszystkich rzeczach, które uwielbiasz robić i na które w końcu będziesz mieć czas? Może to być czytanie, gotowanie, jeżdżenie na rolkach, lepienie z gliny… A może wolisz spać do południa, nie myć włosów, jeść frytki i snuć się nieproszony o (chociażby) wyniesienie śmieci? Twój mózg proponuje: wybierz coś pośrodku.

Pracuje, gdy odpoczywa

Osoby zajmujące się bezpieczeństwem i higieną pracy podają, że mózgi osób pracujących fizycznie i umysłowo regenerują się w inny sposób m.in. potrzebują na odpoczynek odpowiednio mniej i więcej czasu. Przykład: drwal, który przez osiem godzin ścina drzewa, mniej więcej tyle samo czasu potrzebuje na regenerację. Natomiast odpoczynek menadżera, który przez osiem godzin zarządza pracą w zespole, powinien trwać dwa razy dłużej, czyli szesnaście godzin. Czytanie lektur, nauka matematycznych wzorów, przygotowywanie się do testów i odrabianie zadań domowych to bez wątpienia intensywna praca umysłowa, po której należy odpocząć. Nie byłoby dobrze, gdyby wakacje były czasem przykręcenia śruby, żeby nie wyjść z wprawy w uczeniu się. Mózg ucznia powinien odpocząć.

Mamy na to naukową podkładkę – eksperyment z dżemem truskawkowym. Badane osoby dostały do spróbowania kilka dżemów. Szybko oceniły, które smakowały im najbardziej. Następnie zaczęły je analizować, skupiając się na szczegółach i… Całkowicie pozmieniały swoje pierwsze wybory, uznając za pyszne te dżemy, które wcześniej wcale im nie smakowały. Zatem jeśli ktoś „zbyt zawzięcie poszukuje rozwiązania, często dosłownie zdusza własną kreatywność. Wtedy najwyższy czas przewietrzyć mózg i oddać się w ręce nieuświadomionej mądrości trybu domyślnego” – pisze Ulrich Schnabel w książce Sztuka leniuchowania.

O szczęściu nicnierobienia

Z drugiej strony mamy inne ciekawe odkrycie. Neurobiolog z Washington University w St. Louis badał aktywność mózgu podczas rozwiązywania zadań matematycznych oraz podczas odpoczynku. Uczony wiedział, że niektóre rejony mózgu np. odpowiedzialne za trawienie czy bicie serca są aktywne cały czas, ale nie spodziewał się, że wtedy, gdy mózg powinien się relaksować, bardzo intensywnie pracuje. „Wbrew powszechnym oczekiwaniom mózg podczas mentalnej bezczynności wydawał się jeszcze zwiększać swoją aktywność” – pisze Schnabel. Gdy śpimy, drzemiemy albo odpoczywamy, mózg działa na wysokich obrotach. Co wtedy robi? Na to pytanie naukowcy nie poznali jeszcze odpowiedzi. Na pewno porządkuje wówczas informacje, które dotarły do niego wcześniej (codziennie bombardują nas 34 gigabajty danych!), ale z pewnością nie tylko. W każdym razie – nie próżnuje.

Twój mózg nie ma wakacji   fot. pixabay.com_TerriC

Bierz przykład z mózgu

Mózg jest najbardziej fascynującym organem. Nigdy nie ma ferii ani wolnego długiego weekendu, ale na swój sposób domaga się zasłużonego wypoczynku. Bierz z niego przykład!

Wakacje zapewniają ci zasłużony odpoczynek: od ciągłej nauki, porannego wstawania, odrabiania zadań domowych, stresu związanego z klasówkami. Równocześnie jednak są zaproszeniem i zachętą do zdobywania nowych doświadczeń.

I na koniec: cieszysz się z dodatkowego tygodnia wakacji w prezencie? A może marzą ci się trzy miesiące wolnego? Ok – jaki więc masz pomysł, aby nie przeciekły ci przez palce?

 

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Pobieranie... Pobieranie...