Dzieci mediów

Cywilizacja 39/2012 Cywilizacja 39/2012

Niewielu zauważyło, że w domach rodzinnych zabrakło książek na półkach. Dzieci nie siadają już wokół babci czy mamy, która z książką w ręce wprowadzała je w świat niezwykłej wyobraźni, o czym świadczyły wypieki na twarzach. Domy bez książek są puste i ubogie, bo zabrakło w nich „zaprzyjaźnionych” baśni, legend i opowiadań. Sprzymierzeńca w wychowaniu dzieci rodzice poszukują bardziej w telewizji i internecie, który oświetla mdłym światłem ekranu dziecięce twarze, niekiedy przez wiele godzin dziennie . Lektura wymaga ciszy, skupienia myśli, refleksji, a zabiegana codzienność na to nie pozwala – co innego telewizja czy komputer, który wpisał się w krzyk codziennego życia, sam stając się jedną z krzyczących jego tub. Ale czy warto było...?

 

Wpływ włączonych ekranów na zdrowie użytkowników nie jest do końca wyjaśniony. Wiele dolegliwości i schorzeń wiąże się z wielogodzinnym przebywaniem przed monitorem. Należą do nich:

1) zawroty głowy, spowodowane przeciążeniem oczu, nieergonomicznym stanowiskiem pracy, częstym korzystaniem z okularów VR;

2) bóle głowy – skutek promieniowania elektromagnetycznego, przemęczenia oczu, złej pozycji podczas pracy;

3) syndrom Sicca – przemęczenie oczu;

4) zaburzenie widzenia;

5) podrażnienie błony śluzowej – reakcje na wysokie stężenie ozonu w powietrzu, wywołane m.in. przez drukarki laserowe;

6) zespół cieśni nadgarstka – następstwo nieprawidłowego ułożenia rąk podczas korzystania z klawiatury;

7) Repetive Strain-Injury System (RSI) – zespół urazów wywołanych jednostronnym, chronicznym przeciążeniem kończyn górnych na odcinku dłoń – bark;

8) dolegliwości kręgosłupa i pleców;

9) impotencja – przyczyny są niejasne, prawdopodobnie elektrostres;

10) zaburzenia krążenia – w kończynach dolnych i górnych;

11) usztywnienie mięśni na skutek przyjmowania niewłaściwej pozycji podczas pracy i złego ustawienia monitora komputera;

12) podrażnienie skóry – wywołane bombardowaniem skóry przez dodatnio naładowane cząsteczki kurzu odpychane przez monitor[39].

W telewizji, jak i w internecie, oprócz informacji potrzebnych i interesujących, pojawiają się także wypowiedzi kontrowersyjne, bulwersujące i kłamliwe oraz będące instruktażem szeroko rozumianego działania antyspołecznego. Należą do nich np. wypowiedzi neonazistowskie, pornograficzne, ogłoszenia o usługach prostytutek obojga płci, instruktaże wyrobu bomb, wskazówki jak wykoleić pociąg przy pomocy narzędzi znajdujących się w każdym domu, zachęcanie do udziału w grupach satanistycznych, negowanie istnienia w historii komór gazowych, propagowanie zasad „czystości rasowej”, pochwała nekrofilii, czarnych mszy i kanibalizmu, zbiory fotografii przedstawiających ofiary chorób, deformacji, morderstw, samobójstw, wojen. Obok kącika miłośników poezji ukazują się ogłoszenia satanistów, obok Czerwonego Krzyża – Hesbollah lub mafia rosyjska, a obok filatelistów – pedofile[40]. Działalność takich grup może być niezwykle niebezpieczna. W Niemczech policja zarejestrowała przypadki morderstw, do których doszło przez sugestie zamieszczone na stronie internetowej „Kościoła Szatana”. Można było na nich znaleźć np. informacje, jak usunąć zwłoki dzieci zamordowanych w celach rytualnych i szczegółowy instruktaż składania ofiar z ludzi i zwierząt[41]. Przy bardzo wielu zaletach przekazu telewizyjnego i internetu nie można zapominać o zagrożeniach, które się z nimi wiążą. Tylko wtedy też wychowawca zatroskany o dziecko może podjąć wysiłki, by zminimalizować negatywne skutki tego kontaktu.

Ekran wstępem do życia

Telewizja zaspokaja dwojakiego rodzaju potrzeby widza: potrzebę ucieczki od życia codziennego w świat fantazji oraz potrzebę orientacji w zdarzeniach i problemach świata realnego. W świat fantazji uciekają osoby, które pozostają w konflikcie z otoczeniem, nie posiadają bliskich sobie przyjaciół, są samotne. Nie mogąc znaleźć satysfakcji w relacjach międzyludzkich, uciekają od przygniatających je problemów w świat fantazji, czyli do przeżyć zastępczych, jakich dostarczają im środki audiowizualne. Za szkodliwe czynniki pojawiające się wówczas należy uznać: rozbudzenie wyobraźni w dziedzinach szkodliwych dla psychiki (przemoc, wybujały erotyzm), świat realny wydaje się mniej ciekawy od fikcji widowiskowej i stąd mniej wartościowy, informacje mogą być ilościowo i jakościowo niedostosowane do odbiorcy, ich ogrom budzi zniechęcenie, a zbyt niski poziom rozleniwia i obniża sprawność umysłową odbiorcy[42]. Proces dezinformacji jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci, które powoli budują granicę między realnością a imaginacją, dopiero uczą się odróżniać rzeczywistość od fikcji. Telewizja znacznie utrudnia tę naukę, zniekształcając u dziecka percepcję realności. Dziecko napotyka naturalną trudność w rozróżnianiu teraźniejszości i przeszłości, fikcji i rzeczywistości, reagując na jedno i drugie z podobną wrażliwością i uwagą[43].

Wyjątkowym zagrożeniem dla dziecka jest poddanie się uzależnieniu ekranowemu. Aby uchronić się przed nim, niezmiernie ważne jest pozostawanie w przekonaniu, iż telewizja nie jest po to, by uzupełniać braki czegoś lub kogoś. Telewizja nie daje kultury, chociaż pomaga ją posiąść, nie daje mądrości, chociaż może do niej przybliżyć. Odpowiedzialny krytycyzm wobec jej propozycji, umiejętny dobór programów i właściwe korzystanie z nich mogą przynieść wiele dobra. Telewizja może wzbogacić życie społeczne, ubogacić kontakty w rodzinie i w środowisku, umacniać solidarność. Należy przy tym pamiętać, że nie może zastąpić osobistych refleksji, uczuć, kontaktów z innymi. Mając zdolność kształtowania gustów, emocji, systemu wartości, postaw – świadomie używana jako środek społecznego przekazu – może budować życie jednostek i społeczeństwa. Odbierana bezkrytycznie szybko zniewala, może burzyć niezauważalnie porządek życia jednostki, a w konsekwencji wszelkie układy, w które owa jednostka wchodzi, np. emocjonalne, rodzinne, społeczne itp., kreując świat sztuczny, daleki od życia prawdziwego[44].

 

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | » | »»

TAGI| DZIECI, MEDIA

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Pobieranie... Pobieranie...