Wielu kapłanów, których mocno poruszyło słowo Pana, nosi w sobie pragnienie głoszenia Ewangelii wszelkiemu stworzeniu i w każdy dostępny sposób. Dziś takim wyjątkowym kanałem ewangelizacji jest internet.
Kiedy Pan Jezus polecił uczniom: „Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię”, nikt nie przypuszczał, że słowo Boże będzie przenikać nie tylko sąsiednie krainy, ale przetrwa wieki, przemieni wielu ludzi i dotrze do czasów, w których będzie można głosić Chrystusa po całej ziemi, nie ruszając się z miejsca.
Wielu kapłanów, których mocno poruszyło słowo Pana, nosi w sobie pragnienie głoszenia Ewangelii wszelkiemu stworzeniu i w każdy dostępny sposób. Dziś takim wyjątkowym kanałem ewangelizacji jest internet.
Pragnienie
– Kiedy po roku pracy duszpasterskiej na parafii skierowano mnie na studia do Włoch, bardzo zaczęło mi brakować możliwości głoszenia słowa Bożego – mówi ks. Michał Olszewski, sercanin, egzorcysta diecezji kieleckiej, jeden z pionierów rekolekcji internetowych w Polsce. – Bardzo chciałem ewangelizować i to pragnienie, spotęgowane emigracją, spowodowało, że powstała strona: slowopana.com, gdzie zamieszczałem codzienne komentarze do Ewangelii, homilie i rozważania, nagrywane na wideo. Cały czas szukałem sposobu, by głosić. Gdy wróciłem do kraju, prowadziłem rekolekcje wielkopostne, które zostały zamieszczone na portalu limanowa.in. To było na początku, potem były kolejne. Wyszedłem z założenia, że skoro w sieci jest dziś tak wiele złych przekazów, to my, chrześcijanie, musimy zapełniać internet dobrymi treściami. Ruch rekolekcji internetowych, który wciąż się rozwija, to efekt tego, że jedni od drugich „zarażamy” się taką działalnością.
Dziś ks. Michał jest redaktorem portalu ewangelizacyjnego profeto.pl. – Profeto.pl to jedyny taki portal w sieci – mówi z nieukrywaną radością kapłan. – Nie znajdzie się tam informacji bieżących, skupiamy się na głoszeniu Słowa, bo to jest zasadnicza misja portalu. W jego działalność włącza się coraz więcej osób, nie tylko kapłanów, ale i osoby świeckie. Na profeto.pl znajdziemy codzienne rozważania do Ewangelii czy całoroczne rekolekcje on-line. – Teraz, w czerwcu, trwają rekolekcje „Serce w serce z Jezusem”, które prowadzi o. Michał Legan, paulin – opowiada ks. Olszewski. – Niedawno natomiast odbyły się rekolekcje przygotowujące do uroczystości Zesłania Ducha Świętego.
We wrześniu, na koniec Roku Wiary, będzie można posłuchać rekolekcji ks. Wojciecha Węgrzyniaka o Kościele. Chcemy zbudować największą ambonę w internecie – mówi z zapałem ks. Olszewski.
Słowo Boże? I like it!
Ks. Roman Chyliński, michalita, od ubiegłego roku zamieszcza komentarze do Ewangelii z dnia na swoim profilu na Facebooku. – Rok Wiary jest dla mnie osobiście jako kapłana wielkim wyzwaniem. Co mogę jeszcze zrobić dla wzrostu własnej wiary i wiary innych? – to pytanie kluczowe na ten czas. Przesłanie: „Idźcie na cały świat i czyńcie moich uczniów ze wszystkich narodów” (por. Mt 28, 19) to, dzięki internetowi, wspaniałe wyzwanie dla każdego katolika, a co dopiero dla księdza – mówi kapłan.
– Odzew chrześcijan głodnych słowa Bożego przez internet jest niesamowity – mówi ks. Roman. – Od listopada 2012 r. do maja br. liczba moich znajomych tylko ze względu na czytanie komentarzy do słowa Bożego zwiększyła się o prawie 200 osób. Mam informacje zwrotne od osób pracujących, że codzienną pracę w biurze zaczynają od włączenia Facebooka i czytania Ewangelii wraz z komentarzem. Te 5 minut na dzień dobry każdego dnia pozwala im zacząć żyć Ewangelią. Wśród kochających słowo Pana jest bardzo dużo młodych. Ich żywa reakcja w komentarzach pod słowem Bożym staje się dla mnie wielką inspiracją do kontynuowania tej z Ducha Świętego płynącej idei – dzieli się w rozmowie michalita.
Liturgia na dziś
Kiedy jakiś czas temu poszukiwałam w sieci komentarza do niedzielnej Ewangelii, natrafiłam na ciekawe i konkretne rozważania ks. Zbigniewa Kapłańskiego na portalu opoka.org.pl (zakładka „Liturgia na dziś”), nie tylko na niedzielę, ale na każdy dzień. Usystematyzowane, skłaniające do przemyślenia przeczytanego słowa i co ważne – do wprowadzania w życie zmian wypływających ze słuchania go.
– Od czasów seminaryjnych, pisząc kazania, staram się je przygotowywać tak, jakbym mówił także do samego siebie – mówi ks. Kapłański. – Od 27 lat, odkąd jestem księdzem, przygotowuję homilie codziennie, zazwyczaj z małym wyprzedzeniem. Przygotowanie komentarzy dla Opoki nie jest więc dla mnie jakimś wielkim novum. Robię to samo, co robiłem dotychczas, tylko forma przekazu nieco się zmieniła – dodaje.
Przedsionek ewangelizacji
– Bp Grzegorz Ryś trafnie nazwał internet „przedsionkiem ewangelizacji” – mówi ks. Michał Olszewski. – Istnieje jednak pewne ryzyko: gdy człowiek zatrzyma się w tym przedsionku i nie pójdzie dalej – będzie słuchał, ale z tym, co usłyszał, nie zrobi nic. Działalność w sieci niesie też ze sobą pewne ryzyko anonimowości, bo nie możemy osobiście spotkać się ze wszystkimi czytelnikami czy słuchaczami. Niektórzy, nieprzekonani do takich form, zarzucają nam, że głoszenie Chrystusa w internecie to rzucanie pereł przed świnie. Że zaraz ktoś to niegodnie skomentuje etc. W rzeczywistości nie są to sytuacje częste – dodaje kapłan.
Łatwość zamieszczania informacji w sieci niesie ze sobą także pewne ryzyko poprzestania na tym działaniu, zamiast podejmowania bezpośrednich kontaktów czy nawet interwencji, bardzo nieraz potrzebnych człowiekowi. Br. Benedykt Pączka OFMCap, który zainicjował działalność strony internetowej: pogotowieduchowe.pl, gdzie przez całą dobę 7 dni w tygodniu dyżurują księża gotowi do pomocy duchowej, w wywiadzie dla „Niedzieli Małopolskiej” mówił: – W niemal wszystkich interwencjach, które przypadły mi w udziale, zgłaszające się osoby zostały pokierowane gdzieś dalej. To tak jak na izbie przyjęć. Wykonuje się wstępne rozpoznanie, robi podstawowe badania, ale leczenie następuje już poza izbą.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
O św. Stanisławie Kostce rozmawiają jezuiccy nowicjusze z Gdyni: Marcin, Szymon, Jakub i Mateusz
O kryzysie Kościoła mówi się dziś bardzo wiele, choć nie jest to w jego historii sytuacja nowa.