Myśli, słowa i twórczość wielkiego Polaka powinny być postrzegane przez każdego obywatela. Rolą mediów jest przypominanie słów Papieża i przekazywanie ich każdemu obywatelowi, kierowanie się wartością przekazu, a nie poklaskiem i tanią sensacją. Niedziela, 23 marca 2008
Kamieńsk – liczące niespełna 2900 mieszkańców miasto w powiecie radomszczańskim, położone w południowej części woj. łódzkiego. Ważny węzeł komunikacyjny, dziś zapomniany, na trasie dawnej kolei warszawsko-wiedeńskiej. Prawa miejskie magdeburskie Kamieńsk otrzymał w 1374 r. z nadania królowej Elżbiety, a utracił na mocy ukazu carskiego z 1869 r. w akcie zemsty za powstanie styczniowe, by z inicjatywy Grzegorza Turlejskiego odzyskać je ponownie w 1994 r. Bogactwem miasta i gminy jest 100-letni kościół parafialny, wiele ważnych pomników i tablic, ale przede wszystkim pełni pasji i inicjatyw mieszkańcy, na czele z burmistrzem Grzegorzem Turlejskim.
Z okazji 3. rocznicy przejścia do Domu Ojca wielkiego Polaka – Jana Pawła II Urząd Miasta w Kamieńsku organizuje w dniach 27-28 marca 2008 r. III Krajową Konferencję „Samorządy RP dla Jana Pawła II”. Hasło konferencji brzmi: „Kultura w nauczaniu Jana Pawła II”. Spotkanie jest realizacją inicjatywy podjętej w 2006 r. w Krośniewicach, a następnie w Gnieźnie – kolebce polskiej państwowości. Jak głosi projekt uchwały tegorocznej konferencji – „każda kolejna rocznica śmierci tego Wielkiego Polaka powinna być okazją nie tylko do podsumowania tego, co już uczyniono dla zachowania pamięci o Nim, ale do opracowania nowych koncepcji i zamierzeń upamiętniających również ten niebywały historyczny pontyfikat”.
Wojciech Mścichowski: – Skąd pomysł zorganizowania przez organ samorządowy takiej konferencji i czemu ma ona służyć?
Grzegorz Turlejski: – Wszystko zaczęło się od kontaktu z prezesem Stowarzyszenia Pamięci Jana Pawła II – Ryszardem Zawadowskim, który do wszystkich organów samorządowych na terenie kraju wystosował apel dotyczący przekazania informacji o posiadanych pamiątkach dotyczących pontyfikatu Jana Pawła II. Odpowiedzieliśmy, bo tych pamiątek w Kamieńsku jest wiele. Jan Paweł II od listopada 1999 r. jest Honorowym Obywatelem Miasta i Gminy Kamieńsk, dwie gminne szkoły noszą jego imię, z okazji nadania mu obywatelstwa wydaliśmy okolicznościowy medal, na parafialnej świątyni widnieje tablica upamiętniająca pontyfikat Jana Pawła II, a obok stoi pomnik Ojca Świętego, w posiadaniu miasta i gminy jest wiele zdjęć, dyplomów i podziękowań związanych z tym wielkim pontyfikatem. W Kamieńsku ludzie żyją myślami wielkiego Polaka, ciągle pamiętają jego nauczanie i wprowadzają je w czyn. Każdy dzień przynosi nowe, współczesne już pamiątki, tworzone z jego słów i refleksji po jego odejściu do Domu Ojca.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
O św. Stanisławie Kostce rozmawiają jezuiccy nowicjusze z Gdyni: Marcin, Szymon, Jakub i Mateusz
O kryzysie Kościoła mówi się dziś bardzo wiele, choć nie jest to w jego historii sytuacja nowa.