Myśli, słowa i twórczość wielkiego Polaka powinny być postrzegane przez każdego obywatela. Rolą mediów jest przypominanie słów Papieża i przekazywanie ich każdemu obywatelowi, kierowanie się wartością przekazu, a nie poklaskiem i tanią sensacją. Niedziela, 23 marca 2008
Powodowany współpracą ze Stowarzyszeniem Pamięci Jana Pawła II zaproponowałem, aby III Konferencja „Samorządy RP dla Jana Pawła II” odbyła się w Kamieńsku. Do udziału zaprosiliśmy przedstawicieli samorządów z kilkudziesieciu polskich miast i gmin, które uhonorowały Jana Pawła II obywatelstwem, ale także innych, by przekazać im swoje doświadczenia i wspólnie szerzej spojrzeć na Ojca Świętego, na jego nauczanie i spuściznę, jaką nam pozostawił. Chcemy zobaczyć, jakie spojrzenie na krzewienie polskiego regionalizmu, na kulturę i poczucie polskości, na inspirowanie przedsięwzięć społecznych przedstawią lektorzy i jak jesteśmy zbieżni w swoich oczekiwaniach, chcemy także dowiedzieć się, jak inni kultywują pamięć o Janie Pawle II, ewentualnie zachęcić do podjęcia tego tematu.
– Kto objął patronat nad konferencją, kto wygłosi referaty i jakie będą ich tematy?
– Honorowy patronat nad konferencją objęli: metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak i minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski. Spodziewane są referaty m.in.: ks. dr. Mariana Szymonika – „Krzewienie polskiego regionalizmu – kultura regionalna i lokalna wyrazem godności człowieka i obywatela lokalnej społeczności”, ks. dr. Andrzeja Kuliberdy – „Kształtowanie poczucia polskości jako wyrazu więzi świadomości narodowej i państwowej, zwłaszcza wśród młodzieży”, ks. dr. Pawła Sobusia – „Inspirowanie przedsięwzięć społecznych, politycznych i kulturalnych zmuszających do przełamywania bierności obywatelskiej przez wzmacnianie tożsamości i identyfikacji społeczności lokalnych z małą i wielką Ojczyzną” oraz dr. Kazimierza Ożoga – „Sztuka, piękno i artyści w nauczaniu Jana Pawła II”.
– Wiodącym tematem będzie kultura. Skąd ten temat i dlaczego właśnie w Kamieńsku?
– Kamieńsk jest miasteczkiem o ponad 700-letniej tradycji. Pierwsze wzmianki dotyczą istnienia kościoła parafialnego w 1291 r., który przez wieki był i jest świadectwem kultury. Tradycje kulturalne wniosły tu rody Pukarzewskich, Przerębskich – senatorów i marszałków Rzeczypospolitej, którzy rozbudowywali kościół i nadawali status miejscowości. Kamieńsk jako ośrodek umiłowania wolności i kolebka patriotyzmu brał udział w powstaniach listopadowym i styczniowym, w wydarzeniach związanych z odzyskaniem niepodległości w 1918 r., zaznaczył swój udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Wielu mieszkańców Kamieńska stanęło w obronie Ojczyzny we wrześniu 1939 r. Kamieńszczanie walczyli pod Tobrukiem, pod Monte Cassino, ginęli w Katyniu. Wspomnieć też trzeba nazwiska takich społeczników, jak harcmistrz dr Mieczysław Kotarbiński, wielki orędownik kultury, wychowawca wielu pokoleń Kazimierz Tazbir czy olimpijczyk Antoni Maszewski.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
O św. Stanisławie Kostce rozmawiają jezuiccy nowicjusze z Gdyni: Marcin, Szymon, Jakub i Mateusz
O kryzysie Kościoła mówi się dziś bardzo wiele, choć nie jest to w jego historii sytuacja nowa.