W dniach 13-14 czerwca br. w sali sesyjnej Urzędu Miasta Częstochowy odbyła się konferencja „Między wspólnotą ojczyzn a wspólnotą rodzin – współczesne odczytanie przesłania Jana Pawła II”. Niedziela, 29 czerwca 2008
W dniach 13-14 czerwca br. w sali sesyjnej Urzędu Miasta Częstochowy odbyła się konferencja „Między wspólnotą ojczyzn a wspólnotą rodzin – współczesne odczytanie przesłania Jana Pawła II”. Konferencję zorganizowali: Fundacja Konrada Adenauera, Klub Inteligencji Katolickiej w Częstochowie oraz Urząd Miasta w Częstochowie, a patronat nad nią objęła Róża Thun, dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.
Konferencja była wydarzeniem niezwykłym, zarówno ze względu na tematykę, jak i dobór prelegentów, którymi byli wybitni politycy europejscy, duchowni oraz burmistrzowie i merowie miast maryjnych. Towarzyszyła jej wystawa „Benedykt XVI w obiektywie fotografików Częstochowy, Altötting, Mariazell i Loreto”.
Otwarcia konferencji dokonał prezydent Częstochowy Tadeusz Wrona, który powitał zebranych oraz zwrócił uwagę, że Częstochowa ze względu na swoje związki z Janem Pawłem II ma szczególne powody, aby być miejscem dyskusji na temat rodziny i wartości w zjednoczonej Europie.
Abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski, zwrócił uwagę na aktualność tematu konferencji i stwierdził: – Bez rodziny nie byłoby Europy. Na rodzinie można się oprzeć, może ona być podstawą innych wspólnot. Są dziś wśród nas przedstawiciele miast, w których mieszczą się najważniejsze sanktuaria maryjne Europy. Sanktuaria tworzyły Europę. Zanim była Europa, było pielgrzymowanie. Europa otwarta na miłość i rodzinę może pomóc światu.
O. Dariusz Cichor OSPPE, definitor generalny Zakonu Paulinów, pozdrawiając uczestników konferencji w imieniu generała o. Izydora Matuszewskiego, zwrócił uwagę, że Jasna Góra to miejsce, gdzie Europejczycy zawsze jednoczyli się wokół wartości chrześcijańskich, miejsce, gdzie od wieków kształtuje się zjednoczona Europa.
Moderatorem pierwszej części konferencji, przebiegającej pod hasłem: „Unia – projekt technokratyczny czy poszukiwanie wspólnej tożsamości”, był poseł do Parlamentu Europejskiego dr Jan Olbrycht. Tę część konferencji otworzył referat wygłoszony przez Różę Thun pt. „Tożsamość rodziny, narodu, Europy”. Pani Ambasador powiedziała m.in.: – Polacy najlepiej rozumieją, że wspólna Europa jest najlepszą odpowiedzią na szaleństwa, których nasz kontynent doświadczył w XX wieku. Przeszło 80% Polaków popiera wielki projekt europejski i to poparcie systematycznie rośnie. 57 lat temu jeden z ojców założycieli zjednoczonej Europy, kandydat na ołtarze, Robert Schuman powiedział: „Po dwóch wojnach światowych uznaliśmy w końcu, że najlepszym zabezpieczeniem dla narodu nie jest ani izolacja, ani własna siła, jakakolwiek by była jego potęga, lecz solidarność narodów, którymi kieruje ten sam duch i które we wspólnym interesie akceptują wspólne zadania”.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
O św. Stanisławie Kostce rozmawiają jezuiccy nowicjusze z Gdyni: Marcin, Szymon, Jakub i Mateusz
O kryzysie Kościoła mówi się dziś bardzo wiele, choć nie jest to w jego historii sytuacja nowa.