W dniach 13-14 czerwca br. w sali sesyjnej Urzędu Miasta Częstochowy odbyła się konferencja „Między wspólnotą ojczyzn a wspólnotą rodzin – współczesne odczytanie przesłania Jana Pawła II”. Niedziela, 29 czerwca 2008
Kolejnym referentem był ks. dr Lucjan Bielas z Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Temat jego wystąpienia brzmiał: „Rodzina, etyka, wspólnoty religijne – trwały rozwój Europy”. Okiem historyka spojrzał on na cztery problemy: rodzinę, migracje zarobkowe, biznes, katechezę.
W związku z zagadnieniem migracji zarobkowej prelegent przypomniał, że w VIII-VI wieku przed Chrystusem w starożytnej Grecji panowało przeludnienie. Grecy opuszczający ojczyznę zabierali ze sobą ogień i figurę bóstwa. W ten sposób utrzymywali łączność z ojczyzną. A co czynimy dziś? – Polacy wyjeżdżają, często odcinając się od korzeni – mówił ks. Bielas. – Co możemy w Kościele i gminie zrobić, aby temu zaradzić? Gdy wyjeżdżasz, przyjdź do proboszcza, który ci powie: Masz tu mój e-mail, telefon, dzwoń, jak będziesz potrzebował pomocy. To da ci poczucie bezpieczeństwa. Podobnie niech będzie w gminie: dajcie wyjeżdżającym numer telefonu, jakąś propozycję pomocy w razie problemów. Nie wolno odcinać korzeni.
Zagadnienie biznesu. Mentalność chrześcijanina jest najlepsza w biznesie: chrześcijanin jest uczciwy, pracowity, prawdomówny itd. Kilka lat temu w Jaworznie założyliśmy wspólnotę, w której raz w tygodniu o godz. 7 modlimy się psalmami, uczestniczymy we Mszy św., potem przy herbacie dyskutujemy o Ewangelii z Mszy św. i idziemy do pracy. Grupy biznesmenów biorące udział w tych spotkaniach mają dziś, po kilku latach, duże oddziaływanie.
Ostatnie zagadnienie to katecheza. Jest ona zadaniem Kościoła. Co zrobiliśmy w Klubie Inteligencji Katolickiej w Jaworznie? Prowadzimy katechizację dorosłych. Odbywa się ona w miejskiej bibliotece, jest transmitowana przez lokalną telewizję i można ją znaleźć w internecie. Dziś, jeśli chcemy ratować rodzinę, katechizujmy dorosłych.
Konferencję zamknęło wystąpienie ks. inf. dr. Ireneusza Skubisia, redaktora naczelnego „Niedzieli”. Nawiązując do wspomnianego przez jednego z prelegentów spotkania Jana Pawła II z kanclerzem Helmutem Kohlem przy Bramie Brandenburskiej, Ksiądz Redaktor wspomniał swoje spotkanie z Ojcem Świętym z tego czasu (1996 r.) i potwierdził wielkie nadzieje Papieża związane ze zmieniającą się sytuacją w Europie. Ojciec Święty poprosił o szybkie przetłumaczenie i wydrukowanie jego przemówień z pielgrzymki do Niemiec. Była w nich wizja Europy otwartej na Boga, opartej na Ewangelii, na Dekalogu; była pokazana droga, którą powinna iść Europa w swoim jednoczeniu się.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
O św. Stanisławie Kostce rozmawiają jezuiccy nowicjusze z Gdyni: Marcin, Szymon, Jakub i Mateusz
O kryzysie Kościoła mówi się dziś bardzo wiele, choć nie jest to w jego historii sytuacja nowa.