Madonna, czyli scenariusz konfliktu

Scenariusz takich konfliktów jest do bólu przewidywalny. Kiedy zapytano mnie dwa miesiące temu, co sądzę o koncercie Madonny właśnie 15 sierpnia w Warszawie, obawiałem się, że wszystko potoczy się według dawno sprawdzonego schematu. Przewodnik Katolicki, 19 lipca 2009Co o nas powiedzą?

Najpierw dowiadujemy się, że królowa popu (w przypadku Madonny) lub wybitny twórca (w przypadku Catellany) albo odważna, młoda, utalentowana (Dorota Nieznalska) zaszczyci nas swą twórczością. Pojawiają się reklamy, zapowiedzi, głosy zachwyconych krytyków i medialne uwielbienie. Następnie tu i ówdzie, najczęściej w katolickich mediach, ze strony konserwatywnych publicystów, dają się słyszeć głosy sceptycyzmu i niepokoju.

Wtedy następuje drugi akt: reklama wzmocniona informacją, że wokół wielkiego wydarzenia artystycznego pojawiają się nieuzasadnione kontrowersje. W Tok Fm, w „Gazecie”, w „Newsweeku”, „Dzienniku” natychmiast roi się od komentarzy. Ale o tym, czy sprawa rozwinie się w ten najbardziej spektakularny sposób, rozstrzyga jednak udział polityków. Bo interwencja posła Witolda Tomczaka w obronie czci Jana Pawła II, demolującego ekspozycję w Zachęcie, czy teraz aktywność radnego Mariana Brudzińskiego jest warunkiem koniecznym, by konflikt rozkręcił się w tym najbardziej oczekiwanym kierunku.

Dopiero teraz rechoczący szklarze kontaktowi czy tokujący w radiu obrońcy wolności mogą bić na alarm! To dla nich wymarzony moment, by nareszcie uruchomić znaną argumentację o zagrożeniu wolności, o polskim fanatyzmie i fundamentalizmie, o nieprzystawaniu do Europy i o tym co najstraszniejsze - a mianowicie „CO O NAS POWIEDZĄ NA ZACHODZIE”!!!

Nic też tak nie podnieca dyżurnych stróżów postępu i demokracji, jak zlokalizowanie wroga na pozycjach LPR i Radio Maryja. Nie ma też dla broniących nas przed „obciachem” groźniejszej, ogólnopaństwowej klęski niż krytyka zagranicznych mediów. A doniesienia o konflikcie wokół koncertu Madonny mają swoją szczególną nośność, dotyczą bowiem rozpoznawalnego na całym świecie produktu kultury masowej, trafiają więc na portale młodzieżowe, plotkarskie, tabloidowe.

Rzetelna informacja?

Nie ma co liczyć, że ktoś uczciwie napisze o co toczy się spór. Że nie chodzi o odwołanie koncertu, a zaledwie problem, jakim jest data występu. Najważniejsze jest, że można na okrągło powtarzać frazę o katolickiej cenzurze - o inkwizytorskich zapędach polityków, o mieszaniu się Kościoła w życie publiczne w Polsce. Prowokacja, jako mechanizm rozgłosu, to znana sprawa. Rzetelną analizę o marketingowej roli skandalu zamieścił Wojtek Wybranowski w „Rzeczpospolitej”.

Uznając argumentację o świadomym graniu na skandal - chce zwrócić uwagę na inny aspekt. Wokół sponsora koncertu - portalu handlowego - swoistej elektronicznej giełdy wytworzyła się cała społeczność - stałych dostawców, handlowców wyspecjalizowanych branż, poszukiwaczy najprzeróżniejszych towarów i usług. Wiadomo, że to właśnie młodzi ludzie spędzają w sieci najwięcej godzin.

Łatwość poruszania się w wirtualnym świecie, internetowe zakupy, obecność na portalach społecznościowych, blogi, własne profile na modnych stronach WWW nie zawsze idą w parze z tym, o co upominają się dziś przeciwnicy koncertu Madonny. Retoryka w stylu „obrona wiary, narodowej tradycji” tych ludzi chyba nie poruszy. Mam wrażenie, że obok siebie funkcjonują już dwa światy.
«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

    Pobieranie...