Mieszkańcom Rzymu Wielkanoc, czyli Pasqua, kojarzy się z ciastem w kształcie gołębia, jajkiem z czekolady lub wyjazdem z przyjaciółmi za miasto. W grę wchodzi także rodzinne spotkanie pod Koloseum. Magazyn Familia, 4/2009
Włosi i mieszkańcy Watykanu Wielki Tydzień nazywają Świętym Tygodniem, dlatego do każdego dnia tygodnia dołącza się określenie „święty”. Jednak ani adoracja Jezusa w Ciemnicy, ani adoracja Bożego Grobu nie jest praktykowana. Tylko niektóre świątynie, zwłaszcza te, w których pracują polscy księża, są wtedy otwarte do późnych godzin nocnych.
Świąteczna zaduma
Wieczór Wielkiego (Świętego) Piątku to szczególny wieczór w roku, kiedy to zarówno mieszkańcy miasta, jak i przyjezdni tłumnie podążają pod starożytny amfiteatr Koloseum, tonący w lampionach i świecach, by modlić się wspólnie z papieżem. Zwyczaj ten sięga połowy XVIII wieku.
Papieże od dawna uczestniczyli w Drodze Krzyżowej, krzyż w swoje ręce wziął również Jan Paweł II, by go ponieść przez wszystkie stacje. Trudno zapomnieć rok 2005, kiedy to chory papież Polak modlił się w swojej prywatnej kaplicy na Watykanie, a zgromadzony pod Koloseum tłum łączył się z nim w modlitwie. Zdjęcie papieża siedzącego w fotelu i trzymającego krzyż obiegło wówczas cały świat.
Pod Koloseum ustawiają się całe rodziny. Oto jedna z nich z dwiema córkami: młodsza zasnęła na rękach mamy, starsza tuli się do taty. „Przychodziliśmy z Janem Pawłem II na Drogę Krzyżową do Koloseum jeszcze jako narzeczeni. Dzisiaj także jesteśmy tu, żeby modlić się z Benedyktem XVI”. Małżonkowie trzymają tekst nabożeństwa wydrukowany z Internetu, a córeczka – jajko z niespodzianką. „Co chciałabyś w nim znaleźć?”. „Chciałabym, żeby Jan Paweł II został szybko świętym” – odpowiada sześciolatka.
Każdego roku rozważania Drogi Krzyżowej wymagają szczególnego opracowania. Do roku 1983 wykorzystywano teksty doktorów Kościoła. W 1984 i roku jubileuszowym 2000 napisał je sam Jan Paweł II, w 2002 autorami byli dziennikarze, wśród nich korespondent Telewizji Polskiej Jacek Moskwa.
Wielkopostne celebracje
Papież Benedykt XVI kontynuuje celebracje, wprowadzone podczas minionych pontyfikatów.
We wtorek Wielkiego Tygodnia Bazylika Świętego Piotra zapełnia się po brzegi wiernymi. Celebrowane jest nabożeństwo pokutne ze spowiedzią indywidualną. Jak można przeczytać w informacji Papieskiego Urzędu do spraw Celebracji Liturgicznych, ryt ten składa się z liturgii słowa i wspólnego żalu za grzechy. Zebrani wzajemnie wspierają się modlitwą.
W poranek Wielkiego Czwartku wszyscy kapłani gromadzą się w Bazylice Świętego Piotra na Mszy Świętego Krzyżma, aby odnowić swoją konsekrację Bogu i Kościołowi. Podczas obrzędu zostają poświęcone oleje używane później w sakramencie chrztu, bierzmowania, w sakramencie chorych i podczas święceń kapłańskich. Wieczorem w Bazylice Świętego Jana na Lateranie podczas odprawiania Mszy Ostatniej Wieczerzy papież myje nogi dwunastu osobom (kapłanom i świeckim), symbolizującym dwunastu apostołów.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
O św. Stanisławie Kostce rozmawiają jezuiccy nowicjusze z Gdyni: Marcin, Szymon, Jakub i Mateusz
O kryzysie Kościoła mówi się dziś bardzo wiele, choć nie jest to w jego historii sytuacja nowa.