Najmniejsze państwo świata – Stato della Cittá del Vaticano: czym różni się od innych państw? Jak żyje się jego mieszkańcom? Idziemy, 14 października 2007
Jedną z najstarszych instytucji watykańskich jest Gwardia Papieska powstała w 1506 r. za pontyfikatu papieża Juliusza II. 6 maja 1527 r. podczas niszczenia Rzymu przez wojska cesarza Karola V 147 gwardzistów poległo, ochraniając papieża Klemensa VII i umożliwiając mu schronienie na Zamku Świętego Anioła. Od wielu lat w rocznicę ich śmierci nowi rekruci składają ślubowanie. Aktualnie w służbie Stolicy Apostolskiej jest 110 gwardzistów, wszyscy pochodzą ze Szwajcarii.
Stolica Apostolska ma własny Korpus Żandarmerii Państwa Watykańskiego, który troszczy się o bezpieczeństwo osób znajdujących się na terenie Państwa Watykańskiego i ich mienia oraz pełni też funkcję policji drogowej. Ważną rolę pełnią też watykańscy strażacy. Ich pierwszy oddział został utworzony już w 1810 r. I choć od ponad 100 lat nie zanotowano tu pożaru, dbają nie tylko o przestrzeganie przepisów pożarowych, ale też kontrolują codziennie bazylikę św. Piotra sprawdzając czy ktoś nie ukrył jakiegoś niebezpiecznego ładunku. Z koszarami kilkunastu strażaków połączone są systemy alarmowe znajdujące się w muzeach papieskich i w innych instytucjach, jak np. w Tajnym Archiwum Watykańskim czy Bibliotece Apostolskiej. Częstym zajęciem strażaków watykańskich jest ściąganie ze zwieńczenia kolumnady wokół placu św. Piotra... kotów!
Nino Lo Bello, b. korespondent New York Herald Tribune we Włoszech, w swojej książce „Watykan bez tajemnic i ciekawostki o papieżach” (wyd. polskie Verbinum 1999) opowiada następującą anegdotę: „Pewnego razu jeden z pracowników na Kremlu wszedł do biura Leonida Breżniewa z igłą i nitką, aby przyszyć Breżniewowi guzik do spodni. Zupełnie zaskoczony radziecki przywódca zapytał, skąd wie o urwanym guziku, na co ten odpowiedział: „Właśnie mówili o tym w Radiu Watykańskim”. – Odkładając żarty na bok, anegdota ta dowodzi światowej reputacji, jaką wyrobiło sobie Radio Watykańskie – pisze Lo Bello.
Rzeczywiście, papieska rozgłośnia prowadzona przez jezuitów znana jest z szybkiej i solidnej informacji. Jej działalność zainaugurował 12 lutego 1931 r. papież Pius XI. W 7 lat później zaczęła działać Sekcja Polska. W 1983 r. zainaugurowana została praca Watykańskiego Centrum Telewizyjnego, a w Wielkanoc 1997 Stolica Apostolska uruchomiła swoją stronę (http://www.vatican.va )w Internecie, na której znaleźć można wiele cennych informacji dotyczących papieża, urzędów Kurii Rzymskiej.
Nie sposób nie wspomnieć o watykańskim dzienniku „L’Osservatore Romano” ukazującym się od 1 lipca 1861 r. i jego comiesięcznym wydaniu polskim. Żadne z polskich pism tak nie przybliżyło Polakom posługi Jana Pawła II i Benedykta XVI jak to czasopismo.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
O św. Stanisławie Kostce rozmawiają jezuiccy nowicjusze z Gdyni: Marcin, Szymon, Jakub i Mateusz
O kryzysie Kościoła mówi się dziś bardzo wiele, choć nie jest to w jego historii sytuacja nowa.