Jak złapać milion aniołów

Tygodnik Powszechny 13/2010

Kilka lat temu księdzu Natankowi domknęło się koło historii. Masoni, Piłsudski, franciszkanie, Bruksela, „Tygodnik Powszechny” – wszystko stworzyło logiczną całość. Napędzaną przez diabła.

Jeśli ktoś jeszcze ma wątpliwości, wyjaśnijmy je nareszcie: to, że 18 maja 2009 r. w siedzibie Komisji Europejskiej wybuchł pożar, nie jest dziełem przypadku.

Również groźny wyciek gorącej wody, który nastąpił w tym samym budynku 9 dni później, można zinterpretować w oczywisty sposób. To nie była zwykła awaria, tylko ostrzeżenie.

Oba te zdarzenia mają związek z wsią Grzechynia, położoną nad Makowem Podhalańskim.

Niedowiarkom, inżynierom oraz innym ludziom małej wiary umyka bowiem fakt, że 13 maja 2009 r. do Brukseli przyjechał człon szturmowy z Polski, z księdzem dr. hab. Piotrem Natankiem na czele. Natanek odprawił w mniejszej sali europarlamentu Mszę i zaproponował oficjalnie zmianę symbolu Unii Europejskiej. Chce, by w wieńcu gwiazd pojawiła się postać Matki Boskiej. Również gwiazdki powinny mieć inną liczbę ramion. Gwiazda pięcioramienna to symbol satanistów i jedności masońskiej, powinna w związku z tym zostać zmieniona na gwiazdę ośmioramienną. Natanek nie ma wątpliwości: pożar i awaria to sygnały, że Matka Boska zaczęła działać i w radykalny sposób upominać się o należną jej przestrzeń.

Takich twierdzeń i przeczuć dr hab. Piotr Natanek, lubiany przez młodzież wykładowca z Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II w Krakowie, specjalista od historii Kościoła XIX i XX wieku, ma na swoim koncie znacznie więcej.

Problem w tym, że nie zawsze są one zbieżne z nauczaniem Kościoła katolickiego – powołana w lipcu ubiegłego roku przez metropolitę krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza komisja teologiczna nie miała co do tego wątpliwości. Stąd radykalna decyzja krakowskiej kurii: z początkiem marca Natanek został zawieszony w czynnościach akademickich.

Nie może prowadzić działalności duszpasterskiej poza swoją parafią.

Nie może prowadzić działalności duszpasterskiej w Pustelni Niepokalanów w Grzechyni.

Nie może występować publicznie, publikować tekstów, rozprowadzać własnych publikacji.

Musi zamknąć swoje strony internetowe i wycofać swoje artykuły z sieci.

Musi w końcu przyznać, że swoją działalnością mógł szkodzić społeczności katolików.

Decyzja została podana do publicznej wiadomości.

Bp Tadeusz Pieronek, specjalista od prawa kanonicznego: – Tego rodzaju przypadki nie należą do rzadkości. Ludzką słabością jest błądzenie i nieposłuszeństwo. Obowiązkiem biskupa, jako przełożonego i odpowiedzialnego za przekaz wiary, jest najpierw zwrócenie uwagi i prośba o refleksję nad własnym zachowaniem. To może być nieformalna rozmowa. Kiedy nie ma poprawy, biskup ucieka się do tzw. upomnienia kanonicznego, rodzaju nagany – może to być ponownie rozmowa przyjacielska, ale zostaje sporządzony z niej protokół albo pismo urzędowe podpisane przez biskupa i kanclerza. Kapłan natychmiast ma się poprawić. Następstwem upomnienia kanonicznego jest otwarcie drogi do decyzji karnych, a więc ograniczeń czynności, do których kapłan z racji święceń ma prawo. Może dotyczyć to zarówno sfery sakramentalnej, nie tylko odprawiania Mszy, ale wypowiadania się, bo zwykle w tej materii mają miejsce nadużycia. Jeśli i to nie poskutkuje, a kapłan wykazuje upór, biskup może posunąć się dalej i zawiesić go we wszystkich czynnościach kapłańskich. Są przypadki, że wszystko kończy się redukcją do stanu świeckiego.

Ks. Robert Nęcek, rzecznik prasowy Kurii Krakowskiej: – Spływały do nas skargi z różnych krajów, nie tylko od wiernych, ale też od duchownych. Nie było innego wyjścia.

«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • marianna
  07.04.2010 10:24
  Owszem, pomysł intronizacji Chrystusa na króla Polski wydaje się dziwny, ale przecież nie jest to indywidualny pomysł ks. Natanka - w sprawę tę angażowali się różni księża, od czasu do czasu napomyka o niej również jeden z księży profesorów. Rozumiem, że intronizować Chrystusa na króla Polski to jakby cesarzowi darować jedno księstwo w jego cesarstwie... Co jednak w tym przypadku z "Maryją, Królową Polski" w litanii? Skreślamy?
  Co do łapania aniołów, mam nadzieję, że jest to tylko ekspresyjna przenośnia, podobna do łatania zerwanej sieci i wylewania wody z łodzi.
 • Marcin
  26.05.2010 12:44
  Panie Michale Olszewski.
  Prawda wiary jest objawiona.Dziwny jest ten Pana artykół.Sporo w nim ironi.Ale jeśli uważa Pan że Natanek jest w błędzie tworząc taki artykuł ofiaruję Panu prezent.Od 1 czerwca będę się za Pana modlił.Różne sa drogi do prawdy.Czasem przez doświadczenia.Jeśli to będzie bardzo trudny tydzień dla Pana to niech zechce Pan szukać dogłębnie prawdy i ją przedstawiać.7 dni...Panie Michale, od 1 czerwca tylko dla Pana
 • JAWA25
  02.10.2016 14:30
  za znieważanie Marszałka Piłsudskiego grozi 5 lat więzienia wg ustawy z 1938
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...