Patriotyzm w edukacji małego dziecka

Wychowawca 11/2010 Wychowawca 11/2010

Uczenie się nowych idei, wypracowanie i doskonalenie umiejętności społecznych, tworzenie atmosfery nasyconej wartościami, powinno być połączone z zabawą, śpiewem, ruchem, podczas zajęć prowadzonych przez nauczycieli przedszkoli.

 

Świadomość własnego regionu czy grupy regionalnej jest istotna w procesie identyfikacji narodowej i lokalizacji siebie w otaczającym świecie. Współczesny człowiek żyje w kilku płaszczyznach: *nasz świat indywidualny, *świat typowy dla naszej ojczyzny i grupy etnicznej, *grupa regionalna, *specyfika narodowa, *to co globalne, ogólnoludzkie. Z tego wynika kolejność „zanurzania” się w kulturę. Te etapy inkulturacji pełniej przygotowują człowieka do świadomego i w pełni twórczego uczestnictwa w życiu świata, w każdej lub tylko w wybranej sferze egzystencji. Jednocześnie pozwalają ocalić te elementy niepowtarzalnej kultury lokalnej, które są zarazem identyfikatorem jednostki w unifikującym i uniformizującym świecie. Dziecko od najmłodszych lat zatrzymuje w sobie to, co dzieje się w jego najbliższym otoczeniu, przez całe życie pamięta zwyczaje, obyczaje, gwarę kultywowane w jego rodzinie i środowisku. Wykorzystanie w procesie dydaktycznym dorobku wielokulturowego, społecznego i gospodarczego regionu może rozbudzić wyobraźnię dziecka w latach późniejszych i w wieku dojrzałym, że będzie ono obywatelem o postawie patriotyzmu lokalnego z przywiązaniem do swojej „małej ojczyzny”. W dzieciach powinno rodzić się przekonanie, że znajomość gwary i posługiwanie się nią nie jest czymś wstydliwym, ale stanowi powód do dumy, gdyż podkreśla jego indywidualną tożsamość[10].

Naczelnym celem edukacji jest wspieranie integralnego rozwoju dziecka. Wychowanie winno czynić człowieka zdolnym do swobodnego wyboru i do kształtowania własnej drogi życiowej przenikniętej wartościami[11]. W okresie wczesnej edukacji dziecko uczy się trudnej sztuki wyboru wartości, wyznaczających kierunek „układania się” ze światem i samym sobą[12]. Związek człowieka z dziedzictwem własnego regionu jest wartością, którą należy uświadomić dziecku po to, by ukształtować w nim poczucie własnej tożsamości. Mówiąc o wartościach dziedzictwa kulturowego, należy mieć zawsze na uwadze własne etniczne dziedzictwo ucznia, które jest mu najbliższe[13].

Od najmłodszych lat dzieci w przedszkolu powinny uczyć się miłości do swojej małej ojczyzny i regionu, poznawać tradycję, gwarę, taniec.

Przedszkole powinno realizować programy edukacyjne związane z patriotyzmem, jak:

„Na ratunek Ziemi” – edukacja ekologiczna

„Przeżywam świat” – bliżej rodziny, ojczyzny, regionu, przyrody i zdrowia

„Cudze chwalicie swego nie znacie”– program edukacji regionalnej i patriotycznej

„Jestem częścią świata” – program ekologiczny (jednym z zadań jest uwrażliwienie dzieci na piękno otaczającej ich przyrody oraz kształtowanie postaw ekologicznych)

„Tu gdzie mieszkamy to nasza mała ojczyzna” – idee projektu to: rozwijanie poczucia przynależności regionalnej; rozbudzenie zamiłowania i szacunku do mowy naszych ojców; poszerzenie znajomości charakterystycznych dla terenu pieśni i tańca; kształtowanie szacunku dla wartości i kultury własnego regionu; wdrażanie do poszanowania odrębności innych regionów i narodów. Hasłem tego projektu może być fragment wiersza Jana Kubisza: Ojcowski dom to istny raj, dar Ojca Niebieskiego, choćbyś i przeszedł cały świat, nie znajdziesz piękniejszego.

W przedszkolu formami realizacji obyczajowości jest:

*systematyczne wydawanie przedszkolnej gazetki, dokumentowanie faktów za pomocą zdjęć;

*wspólne koncertowanie podczas organizowanych imprez okolicznościowych:

*czynny udział w konkursach i akcjach promujących postawy proekologiczne.

Jednym z najważniejszych zadań wychowania, wspólnym dla wszystkich zajęć edukacyjnych, jest tworzenie klimatu miłości do „małej i wielkiej Ojczyzny”. W przedszkolu organizowane powinny być zajęcia tematyczne, gdzie dzieci biorą udział w wycieczkach, przygotowują inscenizacje z wykorzystaniem gwary, tworzą kącik regionalny, czy biorą udział w konkursach tematycznych:

 – dzieci mogą przygotować przedstawienie „Wzdłuż Wisły”, gdzie będą mówić typową gwarą każdego regionu, oraz będą przebrane w odpowiednie stroje

 – konkursy plastyczne „Moja miejscowość i okolice – małych artystów prace i szkice”.

Wartości stanowią dziedzinę kultury i działalności człowieka. O ile wartości materialne posiadają charakter nadrzędny, o tyle wartości duchowe – charakter absolutny. Kultura od strony obiektywnej jest swoistym układem wartości, wybieranych i realizowanych w określony sposób.

Współcześnie w budowanym systemie wartości powinny znaleźć się elementy wychowania integracyjnego, religijnego, patriotycznego, proekologicznego i estetycznego. Tak szeroko rozbudowany system wartości sprzyja rozwojowi dziecka we wszystkich sferach jego osobowości. Warunkiem realizacji jest opisana edukacja oraz bezpośrednie obcowanie z naturą, poznawanie środowiska poprzez działanie, odkrywanie i badanie.

Natalia Maria Ruman – mgr pedagogiki Uniwersytetu Śląskiego

 

[1] Por. R. Ingarden, Książeczka o człowieku, wyd. 2, Wyd. Wydawnictwo Literackie, Kraków 1972, s. 13-18; A. Rodziński, Kultura i chrystianizm, „Roczniki Filozoficzne” nr 17/1969, z. 2, s. 107-118.
[2] E. Podrez, Czym są wartości?, „Ateneum Kapłańskie” nr 1/1997, s. 12.
[3] W. Stróżewski, Istnienie i wartość, Wyd. „Znak”, Kraków 1982, s. 31-35, Tenże, W kręgu wartości, Wyd. „Znak”, Kraków 1992, s. 123n; K. Lubomirska, Wspomaganie rozwoju dziecka, „Wychowanie w Przedszkolu” nr 1/2008, s. 5-9.
[4] Zob. W. Terlecka, Poczucie powinności moralnej u dzieci przedszkolnych, Wyd. WSiP, Warszawa 1975, s. 20-21; A. Brzezińska, Prawidłowości rozwoju dziecka w wieku przedszkolnym, [w:] Psychopedagogiczne problemy edukacji przedszkolnej. Wybrane zagadnienia z teorii metodyki wychowania przedszkolnego, A. Brzezińska, M. Burtowy, Wyd. Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Poznań 1985, s. 49-55.
[5] M. Biała, Przedszkolaki. Co każdy rodzic i nauczyciel wiedzieć powinien, Wyd. Fraszka Edukacyjna, Warszawa 2008, s. 10-14; L. Witkowski, Rozwój tożsamości w cyklu życia, Wyd. Warex, Toruń 2003, s. 132-133.
[6] Media i kultura, red. A. Kobyliński, Wyd. Płocki Instytut Wydawniczy, Płock 2002, s. 25-29.
[7] Por. Jan Paweł II, Wiara i kultura: dokumenty, przemówienia, homilie; wybór tekstów i oprac. red. M. Radwan, T. Gorzkula, K. Cywińska, Wyd. Polski Instytut Kultury Chrześcijańskiej. Fundacja Jana Pawła II, Rzym 1986, s. 64-87; A. Rynio, Jana Pawła II wizja wychowania, [w:] Pedagogika katolicka. Zagadnienia wybrane, red. A. Rynio, Wyd. Oficyna Wydawnicza Fundacji Uniwersyteckiej, Stalowa Wola 1999, s. 269-277.
[8] D. Tillman, D. Hsu, Wychowanie w duchu wartości. Wchodzenie w świat 3 – 7 lat, tłum. R. Zawadzki, Wyd. WSiP, Warszawa 2007, s. 5-9.
[9] C. Matusewicz, Sztuka, wartości i potrzeby dziecka, [w:] Wartości w świecie dziecka i sztuki dla dziecka, red. M. Tyszkowa, B. Żurakowski, Wyd. PWN, Warszawa-Poznań 1984, s. 51-55.
[10] Por. G. Gulik, A. Piela, Edukacja regionalna na etapie wczesnoszkolnym (projekt programu opracowany w ramach kontraktu regionalnego dla woj. katowickiego), Wyd. Kuratorium Oświaty w Katowicach, Katowice 1998, s. 2.
[11] B. Suchodolski, Edukacja permanentna: rozdroża i nadzieje, Wyd. Towarzystwo Wolnej Wszechnicy Polskiej, Warszawa 2003, s. 37.
[12] Cyt. za, J. Bałachowicz, Wczesna edukacja dziecka – problemy teoretyczne i praktyczne, [w:] Wczesna edukacja dziecka. Stan obecny – perspektywy – potrzeby, red. J. Małachowicz, A. Kowalska, Wyd. Wyższa Szkoła Pedagogiczna TWP, Warszawa 2006, s. 9.
[13] M. Piotrowska-Pająk, Wykorzystanie dziedzictwa kulturowego regionu w pracy z dziećmi w młodszym wieku szkolnym, „Nauczanie Początkowe” nr 4/2006, s. 26-27.
«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Pobieranie... Pobieranie...