Zasiedziała kurialna nomenklatura wydaje się z większą ochotą kierować naukami Machiavellego niż Jezusa. Papież nadepnął jej na odcisk - pisze Peter Seewald.
15. Co VatiLeaks oznacza dla przyszłości?
Koniec nowoczesności charakteryzuje się klimatem zamętu i niepewności. Pytanie brzmi: jakie są prawdziwe przyczyny kryzysów? Czy może się powieść budowa społeczeństwa, w którym człowiek wystarcza samemu sobie i pozostaje jedyną miarą? Czego chcę? W co wierzę? Za czym się opowiadam?
W coraz agresywniejszym sporze walczą ze sobą dwie kultury: neopogańska i ta bazująca na tradycji judeo-chrześcijańskiej. Być może trzeba byłoby wręcz powiedzieć: świat niereligijny i religijny. W związku z tym szczególnie Kościół katolicki, ze względu na jego wierność tradycji, musi szykować się na czas ostrzejszych konfrontacji. Jeżeli biskupi w końcu nie zareagują na to ogromne wyzwanie, wtedy w dalszym ciągu dramatycznie postępować będzie rozkład religii chrześcijańskiej, która współtworzy fundament zachodniego społeczeństwa obywatelskiego.
16. Czy Kościół da się jeszcze uratować?
Tu nie chodzi o upadek, ale o to, że nasz dotychczasowy świat, nasz model myślenia, wiary i życia wystawiany jest na próbę; sam wystawia się na próbę – poprzez brak poszanowania, poprzez niewłaściwy stosunek do natury, do pieniędzy, do ludzi, do nas samych; i wreszcie przez oddalenie się od pradawnych dowodów stworzenia. Z rozkładu starego wyłania się już jednak nowe. Spróchniałe gałęzie się łamią, widoczna staje się świeża zieleń. Zadaniem prawdopodobnie ostatniego papieża między tym starym i nowym eonem jest ponowne ożywienie wiary dzięki siłom bijącym u jej początków. I kto wie, może wkrótce będzie można powiedzieć, że po wiekach błądzenia po niewłaściwych ścieżkach wiara Kościoła katolickiego jest znowu tak bliska Chrystusowi jak u swego zarania.
PRZEŁ. MAREK ZAJĄC
PETER SEEWALD jest b. dziennikarzem tygodników „Stern” i „Der Spiegel”, jednym z najbardziej znanych autorów religijnych w Niemczech. W 2011 r. opublikował wywiad z Benedyktem XVI „Światłość świata”. Ponadto w Polsce ukazały się m.in. jego „Kiedy znów zacząłem myśleć o Bogu” i „Jezus Chrystus. Biografia”.
«« |
« |
1
|
2
|
3
|
» | »»