Dorośli oczekują, że po odbyciu cyklu zajęć w szkole dla rodziców zostaną wyposażeni w sposoby, narzędzia, metody, które pozwolą im zmienić niesfornego łobuziaka w potulnego baranka. Przychodzą, aby zmienić dziecko, a w trakcie warsztatów „odkrywają”, że tak naprawdę muszą zmienić siebie.
Efekty nauczania
Program uświadamia rodzicom i wychowawcom, że skuteczność wychowania w dużej mierze zależy od nich samych. To ich system wartości – jasny, wyznawany i realizowany – oraz umiejętność wyciągania wniosków na temat skuteczności określonych metod wychowawczych mają największy wpływ na wychowanie.
Dzięki metodzie warsztatowej uczestnicy zajęć dość szybko zaczynają sami rozumieć, że ich problemem nie jest trudne dziecko, ale że przyczyna ich kłopotów wychowawczych często tkwi w nieprawidłowych relacjach z dzieckiem, które budują oni sami. Taka świadomość pozwala przyjąć na siebie odpowiedzialność za wychowanie dzieci.
Od momentu, gdy program wszedł w życie, przeszkolonych zostało około 5000 psychologów i pedagogów, z których część prowadzi na swoim terenie pracę z rodzicami i wychowawcami. Program wciąż cieszy się ogromną, niesłabnącą mimo upływu lat popularnością.
Do 2012 roku objęto programem ponad 150 000 rodziców i wychowawców oraz ponad 6 000 profesjonalistów. W okresie ostatnich pięciu lat zorganizowano 73 konferencje regionalne i 78 seminariów dla realizatorów.
Efektem jest przeszkolona rzesza ludzi przygotowanych do stosowania w praktyce tego, czego doświadczyli i czego się nauczyli, często inicjujących wciąż nowe działania, dzięki którym idea Szkoły dla Rodziców i Wychowawców coraz bardziej się rozpowszechnia. Zdarza się, że osoby biorące udział w zajęciach same zaczynają się spotykać, tworzą grupy samopomocowe, a potem stowarzyszenia lokalne działające na rzecz zmian w środowisku wychowawczym. Kalendarium wydarzeń Szkoły znajduje się na stronie internetowej ORE.
Szczegółowe informacje na stronie Aktualności Szkoły dlaRodziców i Wychowawców http://www.ore.edu.pl/s/220 oraz Kalendarium wydarzeń http://www.ore.edu.pl/s/280.
W odpowiedzi na aktualne środowiskowe potrzeby podejmowane są różnorodne działania i inicjatywy wspomagające i poszerzające założenia programu.
Przykłady takich działań:
Szkoła działa nie tylko w kraju, ale i za granicą – od 2008 roku jest realizowana na Litwie. Stało się to możliwe dzięki międzynarodowej umowie Centrum Metodycznego Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej (obecnie Ośrodek Rozwoju Edukacji) i Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Wilnie i przeszkoleniu trzech grup psychologów litewskich.
Uczestnicy zajęć w ankietach ewaluacyjnych mówią m.in. o korzyściach osobistych i zawodowych.
2. Korzyści zawodowe:
Szkoła dla Rodziców i Wychowawców przynosi wymierne efekty w postaci lepszego radzenia sobie z dziećmi i problemami wychowawczymi przy jednoczesnej rezygnacji ze stosowania przemocy i wykorzystywania władzy na korzyść zaufania do dziecka/okazywania dziecku zaufania, akceptacji jego pragnień i odczuć, choć bez uległości i przesadnej troski.
Opracowanie:
Małgorzata Węgrzecka – absolwentka Programu Szkoły dla Rodziców i Wychowawców, polonistka, redaktor naczelny „Świerszczyka”
Joanna Sakowska – autor Programu Szkoły dla Rodziców i Wychowawców, ogólnopolski koordynator Programu i edukator
dr Maria Talar – koordynator i edukator Programu Szkoły dla Rodziców i Wychowawców
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
O św. Stanisławie Kostce rozmawiają jezuiccy nowicjusze z Gdyni: Marcin, Szymon, Jakub i Mateusz
O kryzysie Kościoła mówi się dziś bardzo wiele, choć nie jest to w jego historii sytuacja nowa.