publikacja 27.02.2007 14:23
Profilaktyka samobójstw ma polegać nie na skłanianiu człowieka do bezkrytycznej akceptacji rzeczywistości, lecz na dążeniu do zmiany jego spojrzenia na świat albo do przekazania mu umiejętności budowania życia w zupełnie nowy sposób. Wychowawca, 2/2007
Profilaktyka trzeciorzędowa
Profilaktyka trzeciorzędowa jest interwencją już po wystąpieniu dysfunkcji. Ma ona na celu przeciwdziałanie pogłębianiu się procesu chorobowego, a także umożliwienie osobie objętej terapią i rehabilitacją powrotu do społeczeństwa oraz prowadzenia w nim satysfakcjonującego i społecznie akceptowanego trybu życia, wolnego od patologii. W przypadku samobójstw obejmuje się działaniami tego typu osoby po nieudanych próbach samobójczych. Włącza się w nie również rodzinę, przyjaciół czy dalsze otoczenie suicydenta.
Oczywiście ciężko jest badać skuteczność tych starań; można mówić jedynie o ich względnym powodzeniu. Pamiętać też trzeba, że są samobójcy, którym pomóc nie można – ale przecież nie wiadomo, którzy to są, więc zasadna jest walka o każdego.
Małgorzata Brzezińska – doktorantka w Instytucie Psychologii KUL, psycholog w Domu Pomocy Społecznej w Warszawie
Przypisy
Profilaktyka samobójstw